لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

برلیانس (Brilliance) | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

تاریخچه برلیانس

گروه خودرو برلیانس (Brilliance Auto Group) یک تولید کننده خودرو و قطعات خودروی چینی است که از سال ۱۹۹۲ مشغول به مونتاژ و تولید خودرو است.

 

برلیانس

 

بنیان‌گذار این شرکت، «یانگ رونگ» بود و در ابتدا این شرکت تنها با همکاری تویوتا، مینی‌بوس تولید می‌کرد. در سال ۲۰۰۳ و پس از پناهندگی یانگ رونگ به آمریکا، برلیانس قراردادی با بی‌ام‌و (BMW) امضا کرد تا خودروهای سدانی با برند بی‌ام‌و در چین تولید و توزیع کند.

بی‌ام‌و‌های تولید برلیانس در کنار آئودی‌های گروه FAW و مرسدس بنزهای تولید بنز بیجینگ تنها خودروهای لوکس غربی بودند که در بازار چین محبوبیت پیدا کردند. برلیانس در سال ۲۰۰۸ برنامه‌های خود برای عرضه خودرو در آمریکا را به تعویق انداخت و تنها مدت کوتاهی خودروهای خود را در بازار اروپا عرضه می‌کرد، عرضه این خودروها در اروپا از سال ۲۰۱۰ متوقف شد. تا سال ۲۰۰۹ برلیانس توانسته بود تبدیل به هشتمین خودروساز بزرگ چین شود.

 

 

برلیانس در سال 2009 بیش از ۱۵۰ هزار خودروی سواری و ۸۰ هزار مینی‌بوس فروخته بود. برلیانس هم اکنون خودروهای خود را در بازارهای روسیه، استرالیا، کره جنوبی، شیلی، کلمبیا، مصر و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس مثل کویت عرضه می‌کند.

 

برلیانس

برلیانس

برلیانس

برلیانس

 

این شرکت در بیش از ۸۰ کشور جهان حضور دارد. برندهای فعلی این شرکت شامل برلیانس، هواسونگ، ژونگوا و جینبی هستند. برلیانس با بیش از ۱۲۰ میلیون دلار درآمد و داشتن ۴۹ هزار کارمند، ارزشی تقریبا معادل ۱۶ میلیارد دلار دارد. برلیانس از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ موفق به فروش بیش از ۵ میلیون خودرو شده است. در سال ۲۰۱۵ سقف تولید این کارخانه ۸۵۶ هزار دستگاه خودرو و بیش از ۱ میلیون موتور خودرو بوده است.

 

تولیدات مشترک برلیانس

 

برلیانس

 

در سال ۲۰۰۳، BMW برای تولید خودرو در چین با برلیانس به توافق رسید. برلیانس بی‌ام‌وهای سری ۳ و سری ۵ (BMW 3 Series, BMW 5 Series) و همینطور بی‌ام‌و اکس 1 (BMW X1) را با استفاده از ترکیبی از قطعات ساخت چین و وارداتی تولید می‌کند. تقریبا ۶۰ درصد قطعات این خودروها از خارج، وارد چین می‌شود. برخی از این بی‌ام‌وهای ساخت چین تفاوت‌هایی با نسخه‌های اصلی خود دارند.

 

برلیانس

 

برلیانس همچنین از دهه ۱۹۹۰ مشغول تولید ون‌های کوچک با استفاده از فناوری تویوتا است، این همکاری در سطح استفاده از فناوری‌های تویوتا باقی مانده و تبدیل به تولید مشترک نشده است.

به جز تویوتا و بی‌ام‌و، برلیانس همکاری‌هایی برای مونتاژ نسخه‌های چینی میتسوبیشی و پورشه نیز داشته است.

 

 

برلیانس در ایران

 

برلیانس

 

برلیانس در ایران با سایپا و پارس‌خودرو همکاری دارد. سایپا دو مدل برلیانس H230 و V5 را تولید می‌کند و پارس خودرو برلیانس H320 و H330 را در ایران مونتاژ می‌کنند.

 

برلیانس

برلیانس

برلیانس

برلیانس

 

برلیانس قصد دارد موتور خودروهای خود را در خاک ایران تولید کند. آن‌ها قصد دارند با استفاده از کارخانه‌های مشترک خود در ایران به بازار کشورهای همسایه ایران نیز وارد شوند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین