لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

آموزش تعویض لاستیک خودرو

 

دانستن مراحل تعویض لاستیک خودرو برای هر راننده ای ضروری است. اگر همیشه توقع دارید که با موبایل خود از یک خدمات دهنده خودرو یا دوست خود کمک بخواهید، همیشه احتمال خالی بودن باتری موبایل، آنتن ندادن و یا جا گذاشتن موبایل در خانه وجود دارد. روزانه راننده‌های زیادی با لاستیک پنچر مواجه می‌شوند و دانستن مراحل آن کار شما را در صورت وقوع مشکل بسیار راحت خواهد کرد.

تعویض لاستیک خودرو سختی زیادی ندارد، کافیست مراحلی که توضیح داده‌ایم را دنبال کنید تا با خیالی راحت این مشکل را برطرف کنید.

 

وسایل مورد نیاز برای تعویض لاستیک خودرو

 

تعویض لاستیک خودرو

 

این موارد معمولا در همه خودروها وجود دارند، اگر این وسایل را در خودروی خود ندارید، توصیه می‌‌کنیم سریعا آن‌ها را تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل وسط جاده لنگ نمانید.

 • جک
 • آچار چرخ
 • لاستیک ذخیره پر باد
 • دفترچه راهنمای خودرو

 

دقت کنید که فشار باد لاستیک یدک را همواره با فشاری که تولید کننده پیشنهاد داده است تنظیم کنید. همیشه فشار باد لاستیک یدکی را هنگام بررسی فشار باد سایر لاستیک چک کنید. بیاد داشته باشید هر ماه و قبل از سفرهای طولانی یا بارکشی های سنگین نیز فشار لاستیک‌ها را چک کنید.

 

 

 

تعویض لاستیک خودرو

 

در ادامه نیز وسایلی آمده است که همراه خودرو نیستند ولی هنگام تعویض لاستیک ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید:

 • چراغ قوه با باتری سالم
 • بارانی
 • یک تکه چوب 5*15 برای سفت کردن جک
 • دستکش
 • گوه لاستیک

 

مراحل تعویض لاستیک

 • یک مکان امن پیدا کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

هنگامی که متوجه شدید لاستیک خودرو پنچر شده است بلافاصله اقدام به ترمز گرفتن یا دور زدن نکنید. به آرامی سرعت خودرو را کاهش دهید و به اطراف نگاه کنید تا یک مکان مسطح و بدون شیب، با طول مستقیم بالا و عرض وسیع در جاده بیابید. یک پارکینگ خالی می‌تواند مکان ایده آلی برای این کار باشد. مکان مسطح و بدون شیب مانع غلطیدن خودرو می‌شود. همینطور جاده‌هایی که طول مستقیم زیادی دارند بهتر از پیچ‌ها و مسیرهای انحنا‌دار هستند، زیرا خودروهای دیگر شانس بیشتری برای دیدن شما دارند.

هرگز در یک جاده باریک اقدام به تعویض لاستیک خودرو نکنید. به آرامی برانید تا مکان مناسب را پیدا کنید. با اینکه رانندگی با لاستیک پنچر باعث خرابی زهوار خودرو می‌شود ولی تعویض زهوار بهتر از تصادف کردن با راننده‌هایی است که از کنار شما می‌گذرند.

 

 • چراغ خطر (هشدار) را روشن کنید

چراغ خطر یا فلشر به راننده‌های دیگر هشدار می‌دهد و باعث می‌شود شما را بهتر ببینند. روشن کردن هرچه سریعتر آن شما را از پیش آمدن تصادف و برخوردی مصون می‌کند.

 

 • ترمز پارکینگ را فعال کنید

وقتی خودرو متوقف شد حتما ترمز پارکینگ را برای تعویض لاستیک پنچر فعال کنید. این کار احتمال غلطیدن خودرو را کاهش می‌دهد.

 

 

 • گوه‌ها را در مقابل چرخ‌ها قرار دهید

این گوه‌ها جلوی لاستیک‌ها یا پشت آن‌ها قرار می‌گیرند و مانع غلطیدن خودرو می‌شوند. اگر چرخ عقب خودرو پنچر شده است، گوه‌ها را مقابل چرخ‌های جلو قرار دهید و اگر چرخ جلوی خودرو پنچر شده است، گوه‌ها را پشت چرخ‌های عقب قرار دهید.

آجر یا سنگ بزرگ نیز می‌تواند مناسب باشد، به شرطی که به قدری سنگین و بزرگ باشند که مانع حرکت خودرو شوند.

 

 • قالپاق و رنگ یا روکش لاستیک را جدا کنید

اگر قالپاق یا رینگ روی لاستیک ها قرار دارد و پیچ‌ها را پوشانده است، بهتر از قبل از بالا بردن وسیله با جک قالپاق را باز کنید. اگر پیچ‌ها کاملا مشخص هستند و قالپاق دسترسی به آنها را بند نیاورده، می‌توانید سراغ قدم بعدی بروید.

از قسمت صاف آچار چرخ برای برای در آوردن قالپاق استفاده کنید. این روش برای اکثر خودروها جوابگو است، اما بعضی خودروها به ابزار متفاوتی برای باز شدن نیاز دارند. در صورت تردید به دفترچه راهنما خودرو مراجعه کنید.

 

 • پیچ‌های چرخ را شل کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

از آچار چرخ برای باز کردن پیچ ها استفاده کنید. در جهت پادساعتگرد اقدام به چرخاندن کنید تا مقاومت پیچ‌ها از بین برود. این قسمت معمولا به تلاش زیادی نیاز دارد، در صورت نیاز از پا یا وزن بدنتان نیز برای این کار استفاده کنید.

پیچ ها را تا ¼ یا ½ دور شل کنید ولی به هیچ عنوان آنها را کاملا جدا نکنید. این کار را باید برای هنگامی که قصد در آوردن چرخ را دارید، انجام دهید.

 

 • جک را زیر خودرو قرار دهید

 

 

تعویض لاستیک خودرو

بهترین مکان برای قرار دادن جک زیر بدنه خودرو کنار تایر پنچر است. بعضی از خودروها مکان مناسب فلزی برای قرار گرفتن جک تعبیه کرده اند. برای انجام صحیح این مرحله و آسیب نرساندن به بدنه خودرو از توضیحات مرتبط با جایگذاری جک در دفترچه راهنما پیروی کنید.

 

 • خودرو را با جک بلند کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

برای جلوگیری از کم آوردن جک زیر وزن خودرو  و از دست دادن تعادل، قبل از بلند کردن خودرو یک تکه چوب با ابعاد 5*15 سانتی متر را زیر جک قرار دهید. این کار معمولا روی سطح آسفالت نیز به خوبی جواب می‌دهد.

با تنظیم صحیح جک در زیر خودرو، شروع به بالا بردن خودرو کنید تا زمانی که لاستیک پنچر حدود 15 سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد.

دقت کنید تا هنگام بالابردن خودرو و بعد از آن، به بدن خود آسیبی نرسانید.

 

 • پیچ‌‌های چرخ‌ها را کاملا باز کنید

حالا زمان آن است که پیچ‌ها را کاملا باز کنید. به دلیل اینکه قبلا پیچ ها را شل کرده‌اید، الان می‌توانید به راحتی با دست آن‌ها را باز کنید.

 

 • لاستیک پنچر را جدا کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

لاستیک را با آج‌ها نگه دارید و آن را به آرامی به سمت خود بکشید تا زمانی که کاملا از قالب زهوار خارج شوند. آن را روی زمین بخوابانید تا تکان نخورد. هنگام پنچری آخرین چیزی که لازم دارید این است که وسط جاده قل بخورد.

 

 • لاستیک یدک را روی قالب سوار کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

حالا لاستیک یدک را روی قالب زهوار سوار کنید و سوراخ پیچ‌ها را با هم میزان کنید. لاستیک را به آرامی فشار دهید تا سوراخ پیچ از درون سوراخ لاستیک دیده شود.

 

 • پیچ ها را با دست سفت کنید

پیچ‌ها را دوباره درون سوراخ پیچ‌ها قرار دهید و با دست آنها را تا جایی که می‌شود سفت کنید. دوباره پیچ‌ها را چک کنید و با دست تمام آنها را سفت کنید. سفت کردن پیچ‌ها با آچار چرخ را به بعد از این که خودرو را روی زمین قرار دادید معوق کنید.

 

 

 • خودرو را پایین بیاورید و دوباره پیچ ها را سفت کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

با جک خودرو را تا جایی که لاستیک یدک روی زمین قرار بگیرد ولی تمام وزن را تحمل نکند پایین بیاورید. در این مرحله دوباره شروع به سفت کردن پیچ‌ها کنید ولی این بار از آچار چرخ کمک بگیرید. پیچ‌ها را در جهت ساعت‌گرد بچرخانید و تا جایی که می‌شود آن‌ها را سفت کنید. با تمام قدرت و حتی وزن بدنتان آچار چرخ‌ها بچرخانید تا پیچ‌ها سفت شوند.

 

 • خودرو را به آرامی پایین بیاورید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

خودرو را کاملا روی زمین قرار دهید و جک را از زیر آن بیرون بیاورید. پیچ‌ها را دوباره چک کنید که کاملا محکم باشند.

 

 • قالپاق را دوباره جایگذاری کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

اگر قالپاقی که از لاستیک پنچر جدا کرده‌اید به لاستیک یدک می‌خورد، آن را همان طور که جدا کردید به لاستیک متصل کنید. ولی اگر قالپاق با لاستیک جدید همخوانی نداشت، آن را با لاستیک پنچر و باقی قطعات بار خودرو کنید.

 

 • تمام وسایل را جمع کنید

 

تعویض لاستیک خودرو

 

الان مقابل شما یک جک، آچار چرخ، گوه چرخ، لاستیک پنچر و احتمالا یک قالپاق است. بیاد داشته باشید که قبل از حرکت تمام آنها را در خودرو بگذارید و چیزی کنار جاده

 

 • فشار باد لاستیک یدک را چک کنید

حتما باید فشار باد لاستیک یدک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خطری هنگام رانندگی شما را تهدید نمی‌کند. لاستیک های یدکی موقتی T-Type به فشار بادی برابر 60 psi یا 420 کیلوپاسکال نیاز دارند. اگر لاستیک مورد نظر به تنظیم باد نیاز دارد به آرامی تا سمت نزدیک‌ترین مرکز خدمات رسانی برانید.

 

 • لاستیک پنچر را نزد یک مکانیک ببرید

لاستیک‌های یدکی موقت برای راندن‌های طولانی یا با سرعت بالا طراحی نشده‌اند، بنابراین با احتیاط برانید تا با به نزدیک ترین تکنسین یا مکانیک برسید. یک مکانیک به راحتی به شما اطلاع می‌دهد که زمان تعویض لاستیک رسیده است یا فقط نیاز است آن را تعمیر کنید.

 

تعویض لاستیک پنچر چقدر زمان می برد؟

تعویض لاستیک اگر به ترتیبی که گفته‌ایم دنبال شود زمانی بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

توصیه می‌شود یکی دو بار لاستیک خودرو را در گاراژ خانه تعویض کنید تا مطمئن شوید در صورت رخ دادن چنین اتفاقی کاملا از پس آن بر می‌آیید.

 

چند نکته دیگر در مورد تعویض لاستیک

اینکه بدانید چگونه باید یک لاستیک را تعویض کنید خیلی خوب است ولی مراقبت و نگهداری مرتب خودرو از اهمیت بیشتری برخوردار است. نکات زیر را همیشه بیاد داشته باشید:

باد لاستیک‌ها را مرتب چک کنید

لاستیک‌ها را مطابق دفترچه راهنمای سازنده بچرخانید

ساییدگی آج لاستیک‌ها را زیر نظر داشته باشید

 

تمام این کارها و رعایت احتیاط مطابق آن‌چه گفتیم عمر لاستیک را افزایش می‌دهند و احتمال پنچر شدن آن را کاهش می‌دهند. با اینکه اجتناب تمام از پنچر شدن لاستیک خودرو تقریبا غیرممکن است ولی این تکنیک‌ها و نکات احتیاطی در سلامت آن‌ها و جلوگیری از مشکلات احتمالی نقش موثری دارند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین