لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

ب ام و X5 پرچمدار شاسی بلند

ب­ ام­ و برای اولین بار X5 را در سال 1999 به عنوان یک شاسی بلند لوکس و خانوادگی با کد اتاق E53 روانه بازار جهانی کرد. سپس 5 سال بعد یعنی در سال 2006 ب ­ام ­و نسل دوم این اتاق را با کد اتاق E70 جایگزین نسل اول این خودرو کرد. این نسل اولین نسلی از X5 بود که دارای سیستم Xdrive بود. سپس در سال 2010 نسل دوم این خودرو به لطف شرکت M-power دست خوش تغییراتی شد. سرانجام شرکت ب ­ام­ و در تاریخ 30 می سال 2013 نسل سوم این خودروی لوکس را با کد اتاق F15 معرفی کرد. اکثر X5 ها در کارخانه‌ای واقع در کارولینای جنوبی آمریکا مونتاژ می ­شوند. درواقع X5 بنیان گذار ترکیب خودروهای لوکس و اسپرت بود که از زمان تولید نسل اولش تا به امروز چیزی در حدود 1.5 میلیون دستگاه در سر­تا­سر دنیا فروش کرده است.F50 دارای سه موتور مختلف است. نسخه بنزینی مجهز به پیشرانه هشت سیلندر خورجینی با توان تولید 450 اسب بخار قدرت است. همچنین مدل‌های دیزلی نیز از یک پیشرانه 6سیلندر خورجینی با دو توان 258 و 38 اسب بخاری برخوردار هستند.

 البته در دسامبر سال 2013 دو مدل دیگر با نام‌های xDRIVE25d و xDRIVE40d به این شاسی بلند لوکس اضافه شد. در واقع ب­ ام­ و با تولید این نسل از X5 یک بار دیگر قدرت طراحی خود را در این دسته از خودرو‌ها به رخ رقیبان خود کشید و دوباره توانست مشتری‌های خود را راضی نگه دارد. ب­ ام ­و در طراحی این خودرو تمام تلاش خود را برای تولید یک خودرو لوکس و جادارا خانوادگی در عین حال اسپرت به خرج داده است که موفق هم شده!

از آپشن‌های این خودرو می­ توان به سنسور حرکت بین خطوط سنسور اخطار عابرپیاده و سیستم ترمز اضطراری اشاره کرد. سیستم ترمز اضطراری این خودرو یکی از بهترین‌ها در نوع خودش است. این سیستم به کمک سیستم ناوبری ماهواره‌ای و رادارها به خوبی می‌تواند ترافیک‌های مسیر را شناسایی کند تا در صورت عدم عکس العمل راننده به صورت خودکار وارد عمل شود و خودرو را متوقف کند.

ب ­ام­ و‌X5‌ با قیمت پایه 55.695$ و حداکثر قیمت 72.495$ با رقیبانی همچون پورشه کاین مازراتی لوانته مرسدس بنز GLE و اینفینیتی QX70 رقابت می کند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین