لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

برند ام جی (MG) | تاریخچه کامل به همراه معرفی محصولات

 

ام جی: موریس گاراژ

 

ام جی

 

ام جی یک برند خودرو است که کار خود را در انگلستان آغاز کرده است. بنیان‌گذار این شرکت سسیل کیمبر (Cecil Kimber) بود که در سال ۱۹۲۱ به استخدام شرکت موریس کارز (Morris Cars) درآمد و تنها یک سال بعد مدیر کل این خودروسازی شد. اولین خودروهایی که او تولید کرد نسخه‌های تیونینگ شده ماشین‌های موریس بودند. این خودروها که در موریس گاراژ (Morris Garage) تولید و فروخته می‌شدند، نام خود را از همین محل وام گرفتند و اینطور بود که برند MG متولد شد.

 

ام جی

 

اولین مدل ام جی که عرضه شد مدل ۲۸/۱۴ بود که بر اساس خودروی موریس آکسفورد (Morris Oxford) طراحی شده بود. در سال ۱۹۲۹ با افزایش محبوبیت خودروهای ام جی این شرکت به فضایی بزرگ‌تر در ابینگدون انگلیس منتقل شد.

 

ام جی

 

جنگ جهانی و دوران پس از جنگ

در طول جنگ جهانی دوم نظامیان آمریکایی زیادی وارد انگلیس شدند و همین باعث آشنایی آن‌ها با خودروهای ام جی شد. بسیاری از این سربازان خودروی ام جی تیپ تی (MG T Type) را پسندیدند و با خود به آمریکا بردند. این باعث رشد بسیار زیاد صادرات انگلستان شد و آمریکا به مهم‌ترین مقصد صادراتی ام جی تبدیل شد.

 

ام جی

 

پس از جنگ جهانی دوم برای بازسازی صنعت خودروی انگلیس که در طول جنگ آسیب‌های زیادی دیده بود، شرکت بریتیش موتور (British Motor) تاسیس شد و ام جی هم زیرمجموعه این شرکت قرار گرفت. شرکت‌های دیگری مثل موریس و رایلی (Riley) در کنار شرکت‌های رقیبی مثل آستین (Austin) و ولسلی (Wolseley) نیز به این مجموعه اضافه شدند.

 

 

ام جی

ام جی

 

در سال ۱۹۵۵ یکی از معروف‌ترین مدل‌های ام جی یعنی MGA وارد بازار شد. ام جی بیش از ۱۰۰ هزار MGA تولید کرد که ۹۵ هزار دستگاه از آن به خارج از انگلیس صادر شد. در بین سال‌های ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۹ ام جی دوبار و با مدل‌های MG EX181 و MG Magnette توانست رکورد سرعت را بشکند. MG Magnette هنوز سریع‌ترین خودروی تولید شده توسط این شرکت است.

 

 

شرکت ام جی از ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰

در طول این سال‌ها ام جی چند خودرو که از بهترین‌های تاریخ این شرکت هستند تولید کرد. MG BGT همچنان پرفروش‌ترین تاریخ خودروی این شرکت است و MG MGC و MG MGCT نیز که توسط شرکت طراحی معروف ایتالیایی پینینفارینا (Pininfarina) طراحی شده بودند محبوبیت زیادی پیدا کردند.

 

ام جی

ام جی

 

در سال ۱۹۶۸ مجموعه بریتیش موتورز، همچنین برند لیلند موتورز (Leyland Motors) را نیز به مجموعه خود اضافه کرد. دهه هفتاد میلادی برای بریتیش موتورز دهه موفقی نبود، آن‌ها در کنار فروش کم با اتحادیه‌های تجاری و کارگری نیز درگیری‌هایی داشتند و کارخانه ابینگدون تعطیل شد. اما محبوبیت ام جی اجازه نداد این شرکت از صحنه محو شود.

 

ام جی

 

در سال ۱۹۸۶ مالکیت ام جی به شرکت بریتیش ایرواسپیس (British Aerospace) سپرده شد و بعد از آن نیز در سال ۱۹۹۴ این شرکت به بی‌ام‌و واگذار شد. برند ام جی با عرضه ام جی آر وی ۸ (MG RV8) بار دیگر احیا شد. در سال ۲۰۰۰ بی‌ام‌و برند ام جی را به گروه ام جی روور (MG Rover Group) سپرد. تولید خودرو توسط ام جی در سال ۲۰۰۵ کاملا متوقف شد و تلاش‌ها برای فروش این شرکت ناموفق ماند.

 

 

تولد دوباره ام جی موتور

در سال ۲۰۰۵ گروه اتومبیل نانجینگ (Nanjing Automobile Group) برند ام جی و تمام دارایی‌های گروه ام جی روور را به مبلغ ۵۳ میلیون یورو خرید و ام جی بار دیگر این بار با نام MG Motor شروع به فعالیت کرد. گروه نانجینگ هم پس از مدتی با شرکت صنایع اتومبیل شانگهای (SAIC) ادغام شد و مالکیت ام جی به عهده SAIC قرار گرفت.

 

صادرات ام جی به انگلیس

اولین خودروهای چینی که با برند ام جی تولید شدند MG TF، MG 3 و MG 7 بودند اما اولین مدل کاملا جدید ام جی پس از ۱۶ سال، MG6 بود که در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. این ماشین حتی به انگلیس هم صادر می‌شد هرچند فروش پایین باعث شد صادرات این خودرو به انگلیس در سال ۲۰۱۶ متوقف شود، در این مدت ام جی ۷۸۲ دستگاه فروخت. SAIC بیش از ۴۵۰ میلیون یورو در ام جی موتور سرمایه‌گذاری کرده است. خودروهای ام جی در شانگهای چین و لانگ‌بریج انگلیس طراحی می‌شوند اما تولید آن تنها در خاک چین صورت می‌گیرد.

 

ام جی

ام جی

 

مدل های خودروی MG

مدل های جدید خودروهای MG که طراحی و مهندسی آنها در بخش لانگبریج، برینگهام، انجام شده است، شامل خودروهای زیر هستند:

 

ام جی

 

خودروی MG6 اولین خودروی نسل جدید مدلهای MG و خودروهای فست بک (fastback) بود که با هدف رفع نیازهای خریداران پر مشغله ارائه شد. نسل اول این خودرو در سال 2011 ارائه شد و مدل جدید آن در سال 2015 ارائه شد که تمام آنچه از یک برند بریتانیایی انتظار می رود را دربر میگیرد.

 

ام جی

 

مدل MG3 که در سال 2013 شروع به عرضه شد، یک خودروی سوپرمینی است. در سال 2016 این مدل با تغییرات مناسبی همراه شد که مصرف سوخت و  عملکرد آن را بهبود داد. هدف از ارائه این خودرو پاسخی به نیاز مشتریانی است که از خودرو توقع زیبایی و برازندگی در کنار اقتصادی بودن را دارند.

 

ام جی

 

در سال 2017 نیز مدل MG ZS عرضه شد که یک خودروی جدید کامپکت شاسی بلند هست. این خودرو به دلیل طراحی منحصر به فرد و عملکرد مطلوب مورد تحسین منتقدان زیادی قرار گرفت.

 

 

آینده برند MG

 

ام جی

 

شرکت ام جی در هفدهمین نمایشگاه خودروی بین المللی شانگهای مدل کانسپ سوپرکار تمام الکتریکی (EG / E-motion) خود را رونمایی کرد. این خودرو با طراحی خود ادعا می کند که قصد دارد مرزهای نوآوری و تکنولوژی گسترش دهد. استایل عالی، پیچیده و با ظرافت بدنه E-motion چشم انداز برند MG را برای آینده متصور می شود.

 

ام جی

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین