لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

جگوار | تاریخچه کامل و معرفی شرکا و محصولات جگوار

 

در این مقاله به تاریخچه برند خودروسازی معتبر جگوار می پردازیم.

 

جگوار در گذر سال ها:

 

جگوار

 

جگوار در سال ۱۹۲۲ تحت نام «سوالو سایدکار کمپانی»، توسط ویلیام لیونز راه اندازی شد. پس از جنگ جهانی دوم به جگوار تغییر نام داد. در ۱۹۳۴ اتومبیل‌های تولید شده توسط شرکت جگوار، ابتدا با نام اس‌اس و اندکی بعد تحت نام اس‌اس جگوار، به بازار عرضه شدند.

این شرکت در سال ۱۹۶۶ به بریتیش موتور واگذار شد. دو سال بعد، در ۱۹۶۸ جگوار با لیلاند موتورز ادغام گردید و شرکت جدید بریتیش لیلاند ایجاد شد و شرکت خودروسازی جگوار در سال ۱۹۷۵ توسط دولت بریتانیا، ملی اعلام شد.

در ابتدای دهه ۱۹۸۰ روند خصوصی‌سازی در این شرکت آغاز گردید، که سرانجام با جدایی از بریتیش لیلاند، با نام کنونی، یعنی جگوار کارز به ثبت رسید. در سال ۱۹۸۴ شرکت جگوار موفق شد که بعنوان یک شرکت مستقل وارد بازار بورس لندن شود، ولی در سال ۱۹۹۰ تمامی سهام آن، توسط شرکت آمریکایی فورد خریداری شد و به مدت دو دهه به فعالیت ادامه داد.

 

در ویدیوی کوتاه و جذاب زیر انواع خودروهای جگوار بررسی شده اند. پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن باقی متن آن را تماشا کنید:

 

 

 

پس از چندین بار تغییر مالکیت در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۰۸ مدیران شرکت فورد اعلام کردند که قصد فروش جگوار به یک شرکت هندی به نام تاتا موتورز را دارند. نهایتا این قرارداد در تاریخ دوم ژوئیه ۲۰۰۸ با مبلغ ۷٫۱ میلیارد پوند، منعقد شد.

 

طراحی لوگو جگوار:

 

جگوار

 

جگوار نام یک گونه پلنگ درنده است که برای این کمپانی مظهر قدرت، سرعت و استقامت است. در واقع پلنگ در حال دویدن برای نشان دادن اقبال و حرکت رو به جلوی این برند انتخاب شده است.

 

همچنین بخوانید:  جگوار XE گربه ی انگلیسی

 

محصولات جگوار:

 

جگوار

 

جگوار پس از پایان جنگ جهانی دوم نخستین خودروی خود با نام مارک 5 را تولید کرد و در همان سال سریع ترین خودروی تولیدی تا آن زمان را به نام کا120 تولید کرد. در دهه ۱۹۶۰، یکی از مشهورترین خودروهای جگوار متولد شد، این خودروی اسپرت، در دو گونه کوپه و کانورتیبل، عملکرد فوق‌العاده را با ظاهری بسیار جذاب، در هم آمیخته بود. از دیگر محصولات جگوار میتوان مدل اس و ایکس را نیز نام برد.

 

جگوار

 

شرکای جگوار:

شرکت های بزرگی همچون فورد، لندرور، رنجرور، تاتا موتورز و گروه تاتا از شرکای جگوار به حساب می آیند.

 

جگوار

 

چالش های جگوار:

خودروهای جگوار به واسطه برخی نقص‌های فنی نیز مشهور شدند، که مشکلات الکتریکی، بیش از سایر موارد، نارضایتی مشتریان اتومبیل‌های جگوار را به همراه داشت. از سوی دیگر، سخت‌تر شدن رقابت، به واسطه حضور خودروهای آلمانی و کمبود منابع مالی، جگوار را بر آن داشت تا با همکاری شرکتی دیگر، به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

 

جگوار

 

این تصمیم در نهایت به خرید جگوار توسط فورد در سال ۱۹۹۰ منجر شد. با این وجود، مشکلات مالی جگوار و کاهش فروش این شرکت، فورد را نیز تحت تاثیر قرار داد. از این رو، فورد برای کاهش ضرر خود، جگوار و برند لندرور را در سال ۲۰۰۸ به شرکت هندی تاتا موتورز فروخت.

 

جگوار

 

 

گرچه عدم اطمینان به جگوار همچنان بر محصولات این برند سایه افکنده بود، اما معرفی مدل‌های جدید مانند جگوار ایکس‌اف و مدل‌های نمادینی مانند جگوار ایکس‌کا و جگوار ایکس‌جی (ایکس۳۵۱) با طراحی جدید، امروزه شرایط را تغییر داده و آینده روشنی را برای جگوار رقم زده است.

 

جگوار

 

آینده برند جگوار:

 

جگوار

 

جگوار در زمینه طراحی و ساخت خودروهای لوکس سفارشی سابقه درخشانی دارد. این برند بارها برای الیزابت دوم، چارلز، شاهزاده ولز و سران سیاسی سایر کشورها، اتومبیل‌های سفارشی تولید کرده ‌است. در سال‌های اخیر نیز شرکت جگوار اقدام به ساخت خودرو برای نخست‌وزیر بریتانیا کرد.

 

جگوار

جگوار

 

 

آخرین خودروی تولید شده توسط این شرکت، مدل جگوار ایکس‌جی است که در ماه مه سال ۲۰۱۰ عرضه شده ‌است. این شرکت تا مارس ۲۰۱۲ تعداد ۳۰۵٫۸۵۹ دستگاه خودرو به ‌فروش رسانده بود که از این تعداد ۲۵۱٫۶۳۲ دستگاه به لندرور و ۵۴٫۲۲۷ دستگاه به جگوار اختصاص دارد.

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین