لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

نبایدهای هنگام رانندگی خودروهای دنده اتوماتیک

 

در این مقاله به آموزش نکات ضروری و نبایدهای هنگام راندن خودروی دنده اتوماتیک می پردازیم.

 

راندن یک خودروی دنده اتوماتیک سادگی و راحتی بیشتری نسبت به خودروی دنده دستی دارد. اما ممکن است رعایت نکردن بعضی نکات صدمات شدیدی به خودرو یا قطعات آن وارد کند.

در لیست زیر به نکاتی که هنگام رانندگی با خودروی دنده اتومات باید پرهیز شوند، می پردازیم. بعضی از این موارد کاملا بدیهی به نظر می رسند ولی توجه داشته باشید افراد مختلفی  ممکن است سوار خودرو شوند و دانستن این نکات ارزش بالایی بحساب می آید.

 

قبل از اینکه به این کار بپردازیم می توانید به ویدیوی زیر که توسط جیسون فنسکه تهیه شده است توجه نمایید. در این ویدیو، فنسکه نه تنها عادت های بد هنگام رانندگی با خودروی دنده اتوماتیک می پردازد، بلکه این تاثیر آنها را بر قطعات و موتور خودرو بررسی می کند.

 

 

 

  • هیچگاه هنگام راندن در سرازیری، خودرو را خلاص نکنید:

 

نکات خودروی دنده اتوماتیک

 

این مورد از متداول ترین کارهایی است که رانندگان تازه وارد انجام می دهند. بسیاری از مردم باور دارند که چنین کاری در صرفه جویی سوخت مناسب است. جالب است بدانید که اینطور نیست.

دقت کنید که هنگام خلاص کردن خودرو در سرازیری، موتور هرز می گردد. این همان حالتی است که هنگام راندن در جاده برای موتور رخ می دهد. در نتیجه مقدار سوخت مصرفی در هر دو حالت برابر است و صرفه جویی خاصی رخ نمی دهد.

به علاوه نگرانی های ایمنی نیز اهمیت دارند. زیرا خلاص کردن خودرو در سرازیری کنترل خودرو را کاهش می دهد و به همین نسبت زمان عکس العمل شما را به تاخیر می اندازد.

در نهایت جالب است بدانید که سیستم های انتقال مدرن، به صورت اتوماتیک میزان سوخت رسانی به موتور را تنظیم کرده و معمولا در سرازیری سوخت کمتری مصرف می کنند.

 

  • هیچگاه بدون توقف جهت دنده را عوض نکنید (جلو به عقب یا برعکس) :

 

نکات خودروی دنده اتوماتیک

 

رانندگی کردن و شتاب گرفتن هیجان بالایی دارد و گاهی ممکن است تصور کنید که در یک ماشین مسابقه ای قرار دارید و جاده، ترک مسابقه است. در این حس و حال ممکن است تصمیم بگیرید که جهت حرکت خودرو را عکس کنید و  فراموش کنید که خودرو را به توقف کامل برسانید. ولی هنگام راندن با یک خودروی دنده اتومات این کار کاملا اشتباه است.

نیاز است که خودرو را در سکون کامل قرار دهید و بعد اقدام به تغییر جهت حرکت خود (دنده جلو به عقب یا بالعکس کنید.) در غیر این صورت وظیفه ی توقف خودرو بجای ترمزها، روی سیستم انتقال قدرت نهاده می شود که در مستهلک کردن آن تاثیر بسزایی می گذارد.

 

 

  • قبل از راه افتادن خودرو شتاب نگیرید (یا به اصطلاح خودرو را لانچ نکنید) :

 

نکات خودروی دنده اتوماتیک

 

در صورتی که این عبارت برایتان نا آشنا است، لانچ کردن به معنی گاز دادن زیاد خودرو هنگام خلاص بودن آن است. این عملی است که در درگ خودروهای مسابقه ای مشاهده می شود. جهت لانچ کردن (پرتاب کردن)، در حالت خلاص اقدام به گاز دادن خودرو می نمایید و زمان حرکت، خودرو را در دنده قرار می دهند.

ولی در خودروهای دنده اتومات از این کار بپرهیزید زیرا باعث فرسودگی و پارگی قطعات اصلی خودرو می شود. تعویض و تعمیر این قطعات عمدتا خرج بالایی را روی دست شما قرار می دهند. به علاوه لانچ کردن، لغزش کلاچ ها را به دنبال دارد.

با اطلاعات کمی از فیزیک می توان دلیل اصلی ضرر لانچ کردن برای خودروی دنده اتومات درک کرد. هنگام لانچ کردن نیروی زیادی به سیستم انتقال قدرت وارد می شود که این نیرو باعث ایجاد اصطکاک زیاد و نیروی مخرب روی تسمه و دنده های خواهد گذاشت.

خودروهای دنده اتومات توانایی لازم برای این انجام کار را ندارند لذا پیشنهاد می کنیم کاملا از آن صرف نظر کنید.

 

  • هیچ گاه پشت یک چراغ قرمز، خودرو را در حالت خلاص انجام ندهید:

 

نکات خودروی دنده اتوماتیک

 

هنگام توقف پشت چراغ قرمز بسیاری از راننده ها تصور می کنند که خلاص کردن خودرو باعث صرفه جویی در مصرف سوخت خواهد شد و فشار کمتری بروی سیستم انتقال قدرت وارد می شود. حتی بعضا تصور می کنند که خودرو فقط هنگام حرکت کردن باید در دنده قرار گیرد. درست است که فشار کمتری به سیستم انتقال قدرت وارد می شود، ولی باز این امر دلیل مناسبی برای خلاص کردن خودرو نیست.

متاسفانه باور های بالا صحت و دقت کافی ندارند.

خلاص کردن خودرو پشت چراغ قرمز می تواند باعث آسیب دیدن سیستم انتقال قدرت شود، با فرسوده کردن و پاره کردن آن. به علاوه دقت کنید که گاها هنگام سبز شدن خودرو با فراموش کردن دنده زدن باعث لانچ کردن آن می شوید، که آسیب بیشتری به آن می رساند.

 

 

  • به هیچ عنوان قبل از توقف کامل، خودرو را در حالت پارک قرار ندهید:

آخرین چیزی که هنگام راندن یک خودروی دنده اتومات باید به آن دقت کنید قرار ندادن خودرو در حالت پارک قبل از توقف کامل است. به هیچ عنوان هنگام پارک کردن عجله به خرج ندهید.

برای فهمیدن دلیل این امر باید ساختار سیستم انتقال قدرت را بشناسید. در این سیستم یک پین قفل وجود دارد. کار این پین که از اعضای اصلی سیستم انتقال قدرت است. پین قفل باعث توقف چرخش دنده ها و جلوگیری از حرکت آن می شود.

بعضی از مدل خودروها قبل از توقف به هیچ عنوان امکان قرار دادن خودرو در حالت پارک را به شما نمی دهند، ولی در هر صورت انجام آن کاملا اشتباه است. ولی انجام و تداول این کار می تواند باعث شکستن یا خراب شدن، پین قفلی شود.

 

 

نتیجه گیری

اگر شما یک خودروی دنده اتوماتیک می رانید، امیدواریم که اطلاعات کافی از قطعات و تفاوت های آن با مدل دنده دستی را داشته باشید. در این صورت به راحتی از عادتهای نامناسب هنگام راندن آن اجتناب می کنید.

 

نکات خودروی دنده اتوماتیک

 

در صورتی که صرفه جویی در مصرف سوخت توجه زیادی دارید، نکات ذکر شده را کاملا بیاد بسپارید.

به عنوان خلاصه می توان گفت: در سرازیری خلاص نکنید، بدون توقف کامل جهت دنده را تعویض نکنید، خودرو را لانچ نکنید، خودرو را پشت چراغ قرمز خلاص نکنید و قبل از توقف کامل خودرو را در حالت پارک قرار ندهید.

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین