لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

آنچه باید در مورد تعویض روغن موتور خودرو بدانید

 

در این مقاله به نکات لازم جهت تعویض روغن موتور خودرو می پردازیم.

 

بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

اغلب سازندگان خودرو  توصیه می‌کنند در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر ۱۲۰۰۰ هزار کیلومتر (۷۵۰۰ مایل)، یا هر یک سال یک بار به روغن موتور تعویض شود. البته شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی می‌باشد بنابراین در شرایط سخت کارکرد قضیه کاملا فرق می‌کند.

توجه داشته باشید که جهت تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان مناسب تعویض روغن موتور به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندگی روغن در داخل کار‌تر موتور بستگی دارد زیرا تغییرات خواص روغن موتور به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است، بستگی زیادی دارد. البته موارد خاص مثل استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را جلوتر می‌اندازد.

شرکت‌های نفتی در مورد زمان تعویض روغن توصیه می‌کنند که جهت محافظت بیشتر از موتور خودرو ۳ تا ۶ ماه، بدون هیچ کارکردی و حداکثر کیلومتر 4800 (300 مایل) درهر شرایط کارکرد انجام شود.

 

روغن موتور

 

 

تعویض روغن موتور

 

مراحل تعویض روغن خودرو خیلی ساده‌اند. کافی است قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 • موتور خودرو را خاموش کنید

روی یک سطح صاف و بدون شیب پارک کنید. مطمئن شوید که موتور برای حداقل 5 دقیقه خاموش بوده باشد.

 • میله تراز را برداشته و تمیز کنید

کاپوت را باز کنید و میله تراز روغن را برداشته و توسط یک پارچه تمیز روغن آن را پاک کنید.

 

 • سطح روغن را چک کنید

به آرامی میله تراز را تا انتها در مخزن فرو کنید و آن را دوباره بیرون آورید. سطح روغن باید بین خطوط مشخص شده‌ی میله تراز باشد. اگر سطح روغن به علامت پایین میله نزدیک است نیاز است که روغن خودرو را بیشتر کنید.

 

 • روغن را اضافه کنید

برای این کار، سرپوش فیلتر را بردارید. مقداری روغن درون آن بریزید و منتظر بمانید تا به انتهای موتور برسد. سپس دوباره سطح روغن را بسنجید. دقت کنید که بیش از حد روغن درون آن نریزید.

 

 

 

 

چرا باید سطح روغن را بسنجیم و به آن بیفزاییم؟

 

روغن برای موتور مثل خون برای بدن انسان است موتور بدون وجود آن نمی تواند فعالیت کند. روغن موتور مثل بالشتی است که بین اجزای متحرک موتور قرار می‌گیرد، زیرا از برخورد آن‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کند و مانع فرسودگی و یا پارگی آنها می‌شود.

موتورهای امروز حدود 1 لیتر روغن به ازای هر 5000 کیلومتر مسافت مصرف می‌کنند، لذا نیاز است سطح روغن در مواقع لازم بسنجید و در صورت نیاز آن را بیشتر کنید. بهترین زمان برای این کار هر ماه و قبل از رفتن به مسافرت‌های طولانی است.

 

روغن موتور

 

وظیفه روغن موتور چیست؟

در یک کلام، روغن موتور وظیفه روان سازی، محافظت، تمیز نگه داشتن و خنک کردن موتور را به عده دارد.

به علاوه روغن موتور اصطکاک قطعات را کاهش می‌دهد و مانع فرسودگی و پارگی آنها می‌شود. روغن موتور، هر گونه ته‌نشینی را از موتور خارج می‌کند و ذراتی که از فیلتر گذشته‌اند را جدا و تصفیه می‌کند. روغن موتور همینطور به انتقال حرارت از درون موتور به بیرون کمک می‌کند تا دمای فعالیت موتور ایده آل بماند. در زیر به صورت نکته وار وظایف روغن موتور را آورده ایم:

 

 • کاهش دادن اصطکاک قطعات متحرک موتور خودرو
 • کاهش دادن سایش قطعات موتور
 • خنک کردن قطعات داخلی موتور
 • تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
 • آب‌بندی کامل بین سیلندر و پیستون
 • محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
 • کارکرد بهینه موتور در دماهای مختلف

 

 

 

 

نکته لازم قبل از تعویض روغن موتور

 

 • الزامی به استفاده از برند خاصی برای روغن موتور نیست، در صورتی که روغن موتور خواص مورد نیاز موتور شما را برطرف کند و با آن همخوانی داشته باشد، برند و شرکت سازنده روغن موتور مهم نیست.
 • در صورت مخلوط کردن دو نوع روغن موتور با دقت کنید که هر دو روغن موتور از لحاظ خواص کاملا با یکدیگر مشابه باشند، در غیر این به شدت از این کار پرهیز کنید، زیرا ممکن است خسارت جدی به موتور وارد شود.
 • سیاه شدن روغن موتور دلیل از بین رفتن خواص آن نیست و نیاز به تعویض نیست. این اتفاق معمولا به دلیل وجود دوده و آلودگی از اجزای موتور خودروست.
 • شفاف ماندن روغن موتور بعد از استفاده زیاد میتواند شک برانگیز باشد. در صورت این گونه اتفاق افتادن حتما روغن را تعویض کنید.
 • به هیچ عنوان بیش از حد استاندارد روغن درون موتور نریزید، زیرا این کار ممکن است باعث نشت کردن روغن و ورود آن به بخش‌های دیگر خودرو می‌شود که سلامت خودروی شما را به خطر می‌اندازد.
 • اندازه موتور نوع روغن را تعیین نمی کند. جهت انتخاب روغن مناسب برای موتور خودروی خود باید به شرایط آب و هوایی، دمای محیط، تجهیزات اضافی و وزن خودرو توجه کرد.
 • اگر قصد رفتن به سفر طولانی را دارید حتما روغن موتور را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که برای کل سفر مشکلی پیش نخواهد آمد، اما اگر نیازی به تعویض روغن نباشد تعویض آن پیش از مسافرت اجباری نیست.

 

امیدواریم با این نکات بتوانید عملکرد موتور خودروی خود را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که مطالب ذکر شده جهت یاری رساندن و آگاهی بخشیدن به شما در مورد اصول کار با روغن موتور است. در صورتی که تردیدی دارید حتما با مکانیک مشورت کنید و به هیچ عنوان اگر اطلاعات فنی کافی درباره خودرو ندارید، تعویض روغن خود را به یک مکانیک متخصص بسپارید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین