لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

باجاج (Bajaj) | تاریخچه و انواع محصولات شرکت باجاج

 

 

در این مقاله به معرفی کامل شرکت باجاج و معرفی محصولات آن می پردازیم.

 

درباره باجاج

شرکت باجاج اتو (Bajaj Auto ltd) یک سازنده هندی موتور و سه‌چرخه است که بخاطر هزینه اندک تولید و داشتن یک بخش تحقیق و توسعه مهندسی مشهور است. این شرکت بزرگ‌ترین تولید کننده موتور و سه چرخه در هندوستان است.

 

باجاج

باجاج

 

 

تاریخچه باجاج

جمنلال باجاج کار خود را در سال ۱۹۴۵ و با نام M/s Bachraj Trading Corporation آغاز کرد و در سال ۱۹۴۸ دست به فروش موتور و سه چرخه‌های وارداتی در هندوستان زد. تا سال ۱۹۵۹ طول کشید تا شرکت باجاج بتواند از دولت هندوستان مجوز تولید وسایل موتوری دو چرخ و سه چرخ را دریافت کند.

اولین موتورهای تولید شده توسط باجاج اسکوتر و موتور وسپا بودند که تحت لیسانس پیاجیو توپلید می‌شدند. باجاج در سال ۱۹۶۰ تبدیل به یک شرکت سهامی عام شد و تا سال ۱۹۷۰ ۱۰۰ هزار موتور فروخت. باجاج در سال ۱۹۸۵ یک کارخانه تولید موتور در اورنگ‌آباد هندوستان تاسیس کرد و در سال بعد ۵۰۰ هزار وسیله نقلیه فروخت که آماری شگفت‌انگیز برای یک شرکت آسیایی تازه تاسیس محسوب می‌شد. با محبوب شدن موتورسیکلت باجاج تصمیم گرفت تصویر برند خود را از یک سازنده اسکوتر به یک سازنده موتورسیکلت تغییر دهد و از سال ۱۹۸۶ شروع به عرضه موتورسیکلت‌های قوی‌تر و سنگین‌تر کرد. باجاج توانست تنها ظرف تقریبا ده سال به فروش شگفت‌انگیز ده میلیون خودرو برسد و تنها در سال ۱۹۹۵ یک میلیون خودرو فروخته بود.

 

باجاج

 

 

باجاج

 

باجاج در حال حاضر دومین تولید کننده بزرگ موتورسیکلت در هند است و از نظر فروش و تعداد موتورهای تولید شده رتبه سوم جهانی را دارد. باجاج با داشتن بیش از ۵۰ دفتر و کارخانه تولید در سراسر دنیا توانست در سال ۲۰۱۷ در فهرست فوربز رتبه خوب ۱۶۳۹ شرکت‌های جهان قرار گرفت.

ویدیو تبلیغ باجاج همارا که نزد هندیان از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. پیشنهاد می کنیم حتما آن را تماشا کنید:

 

 

باجاج در ایران

در حال باجاج با محصولات متنوعی از قبیل باجاج اونجر ۲۲۰ (AVENGER 220) موتور باجاج پالس ان اس ۲۰۰ (PULSE NS 200)،  موتور باجاج پالس ان اس ۱۵۰ (PULSE NS 150)، موتور باجاج پالس آر اس ۲۰۰ (PULSE RS 200) و همینطور پیشرو گلد ۲۴۹ در ایران حضوری فعال دارد و تبدیل به یکی از برندهای محبوب موتورسیکلت در ایران شده است، نام اصلی موتور پالس در هندوستان موتور پالسر (پولسار) است اما در ایران این موتورها تحت عنوان پالس فروخته می‌شوند.

 

باجاج

باجاج

باجاج

 

 

 نمایندگی باجاج در ایران به عهده گروه صنعتی فارس است، اما پیش از آن نیز در سال ۸۰ موتورهای باجاج به شکل محدودتری توسط شرکتی به نام جهان‌رو وارد ایران می‌شد. قیمت موتورهای باجاج نسبت به بسیاری از شرکت‌های موتورسازی پایین‌تر و به‌صرفه‌تر است. از نظر مصرف سوخت نیز موتورهای پالس وضعیت مطلوبی دارند و همینطور نمایندگی‌ها و تعمیرگاه‌های مربوط به این موتور نیز به وفور در ایران یافت می‌شوند و مشتریان مشکلی از نظر تامین قطعات یدکی یا تعمیر موتور خود نخواهند داشت.

 

باجاج

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین