لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

Z4 جاودانه‌ای که دیگر تولید نمی‌شود

اکسیر جوانی BMW

ب‌‌ام‌‌و Z4 یک رودستر زیبا و جذاب است که از هندلینگ خوب و مناسبی برخوردار است. اکثر خریداران این خودرو از فضای کم داخل کابین و به صدا افتادن تجهیزات داخلی خودرو به مرور زمان شاکی هستند. در بازار جهانی این خودرو دارای رقیب‌هایی همچون پورشه باکستر مرسدس بنز SLK لوتوس Evora و آئودی TT است.

نسل اول Z4 در سال 2002  با کد اتاق‌E85 (نسخه کروک) و E86 (نسخه کوپه) معرفی شد. طراحی نسل اول این خودرو را یک طراح دانمارکی به نام Anders Warming عهده دار بود. در سال 2004 برخی تغییرات در Z4 انجام شد.تبدیل تایرهای 16 اینچ به 17 اینچ و اضافه شدن پکیج اسپرت در اتاق 2.5i و تبدیل تایرهای 17 اینچ به 18 اینچ در نسخه 3.5i از اصلی‌ترین تغییرات بوده است. همچنین در هر دو مدل‌ جاگزین شدن چراغ‌های معمولی با چراغ‌های زنون به چشم می‌خورد.

در سال 2005 آپشن نمایش اطلاعات برروی شیشه جلو (Hud) و سیستم ناوبری به این خودرو اضافه شد. نسل دوم این خودروی دوست داشتنی در سال 2009 در نمایشگاه دیترویت آمریکای شمالی معرفی شد.کد این اتاق E89 بود که از نظر طراحی و کیفیت ساخت پیشرفت چشم گیری کرده بود. طراحی این نسل از Z4 توسط دو زن که Juliane Blasi طراحی بدنه را به عهده داشت و دیگری Nadya Arnaout که دیزاین و طراحی داخل را عهده دار بود انجام شد.

نسل دوم این خودرو در3 تیپ مختلف عرضه شد. تیپ اول  sDrive28iبا یک موتور 2 لیتر 4 سیلندر 240 اسب بخاری عرضه شد. تیپ دوم sDrive35i بود که دارای یک موتور 3 لیتری 6 سیلندر 300 اسب بخاری بود. اخرین تیپ نیز  sDrive35isاست با یک موتور 3 لیتر 6سیلندر  با قدرت 335 اسب بخار.

ب ام و در تیپ 28i از یک جعبه دنده ی 6 سرعته اتوماتیک و در دو تیپ دیگر از جعبه دنده ی 8 سرعته اتوماتیک استفاده کرده است.یکی از موارد برتری Z4 به رقبای خود داشتن گشتاور بیشتر در عین حال مصرف سوخت کمتر است. این خودرو دارای 5 ستاره ایمنی از موسسه ایمنی EuroNcap است.از امکانات این خودرو می‌توان به گرم کن صندلی فرمان الکترونیک حساس به سرعت سنسور پارک کروز کنترل هوشمند و ... را اشاره کرد.

سر انجام پرونده این خودرو دوست داشتنی در ژوئن 2016 برای همیشه بسته شد.اما خبر‌هایی مبنی بر همکاری تویوتا و ب ام و برای تولید جایگزین این خودرو دوست داشتنی با نام Z5 که یک موتور هیبریدی دارد به گوش می‌رسد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین