لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

اصول رانندگان حرفه‌ای برای جلوگیری از تصادفات جاده‌ای

 

در این مقاله به نکات لازم و ضروری جهت اجتناب از تصادفات جاده می‌پردازیم.

 

تکنیک های اجتناب از تصادف از زبان قهرمان 5 دوره مسابقه رالی آمریکا و مدرس رانندگی حرفه‌ای

 

تصور کنید یک روز پاییزی است و شما برای نیم ساعت در حال رانندگی بوده‌اید. باران به تازگی بند آمده است. تعجب می‌کنید چرا که لاستیک‌ها صدای معمول را نمی‌دهند. ناگهان متوجه می‌شوید خودرو در حال سر خوردن بصورت جانبی است. کنترل خودرو از دست شما خارج می‌شود و بعد از آرام شدن قضیه کیسه هوا را می‌بینید که باز شده‌اند. هنگام توضیح دادن به مامور می‌گویید: « کف جاده یخ زده بود و کاری از دستم ساخته نبود.»

 

نکات پیشگیری از تصادف

 

ولی آیا این موضوع حقیقت دارد؟

تیم انیل، مدرس رانندگی حرفه‌ای با ۳۷ سال تجربه، عقیده دارد که تقریبا تمام تصادفات به دلیل خطای انسان‌ها رخ می‌دهد. امروزه کم کم از آن دوران که راننده‌ها نمی‌توانستند هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از تصادف انجام دهند دور شده‌ایم. سقوط یک ماهواره روی سقف خانه شما اتفاق است ولی به غیر این، تمام مسائل به دلیل خطای قابل پیشگیری انسانی رخ می دهد.

 

 

در ادامه به 5 نکته برای بالا بردن امنیت خود هنگام رانندگی اشاره می کنیم.

 

  • با توجه به وضعیت موجود برانید، نه با توجه به تابلوهای راهنمایی

به عقیده ی انیل، بزرگترین اشتباه رانندگان تنظیم نکردن سرعت خودرو با توجه به شرایط موجود است. اگر به گزارش‌های تصادفات مراجعه کنیم، اکثر مواقع دلیل تصادف سرعت بیش از حد با توجه به شرایط محیطی است.

 

نکات پیشگیری از تصادف

 

اکثر راننده‌ها به کم کردن سرعت در شرایط بد (باران، برف، جاده های لغزنده) آگاه هستند، ولی تحت شرایط به ظاهر عادی احتیاط خود را کم می کنند و از اتفاقات بیرون خودرو بی‌خبر می‌شوند.

مشکل دیگر اعتماد به نفس بیش از حد است. خودروها تحت شرایط بد محیطی بهتر شتاب می‌گیرند و کراس اوورها و شاسی بلندهای معروف به دلیل ارتفاع، دید بهتری از جاده به راننده می‌دهند. تا زمانی که بخواهید سریعا ترمز کنید هیچ مشکلی وجود ندارد، اما پس از ترمز گرفتن ممکن است نتوانید خودرو را کنترل کنید و خودرو روی جاده بلغزد. اینجاست که راننده متوجه سرعتبالای خود می‌شود ولی دیگر دیر است.

 

  • نشستن خود را پشت فرمان تصحیح کنید

 

نکات پیشگیری از تصادف

 

به نظر انیل در صورتی که در حالت آماده‌باش پشت فرمان نشسته باشید، به هرگونه اتفاقی ناگهانی در جاده سریعتر واکنش نشان میدهید. این حالت به این شرح است: آرنج ها را بین 45 تا 90 درجه خم کنید و تا جایی که امکان دارد زانوها را خم کنید. حتی هنگامی که پدالها را فشار می‌دهید، باید زانوها خم بمانند.

 

 

  • چشمانتان را به هدف بدوزید، نه موانع

در حالت کلی 8 نوع مختلف سر خوردن وجود دارد که در بیشتر اوقات می توان با تنظیم کردن سرعت خودرو با وضعیت جاده از آنها اجتناب کرد.

ولی اگر دچار دردسر شدید چه باید کرد؟ بیشتر سر خوردن های خودرو به دلیل بیش از حد فرمان گرفتن هستند، که باعث از کنترل خارج شدن چرخ های عقب و سپس لغزیدن انتهای خودرو می‌شود. انیل می گوید: وقتی که این اتفاق می‌افتد، معمولا جلوی خودرو به سمت یک درخت یا ساختمان یا موانعی در جاده در حال حرکت است. در این هنگام اکثر راننده ها به سمتی که خودرو در حال حرکت هست، تمرکز می کنند و سعی دارند از آن اجتناب کنند. رانندگان بروی ترمز می کوبند و با خود تصور می کنند که چه برخورد دردناکی در انتظارشان است.

انیل در ادامه تاکید می کند: راننده ها باید روی مسیری که قصد آن را دارد تمرکز کنند و به آن سمت فرمان بگیرند.

خلاصه‌ی کلام این که روی مانعی که قرار است با آن برخورد کنید، تمرکز نکنید. بلکه دقت کنید که به کدام سمت می‌خواهید بروید و خودرو را به آن سمت برانید.

 

  • آمادگی گرفتن تصمیم آنی را داشته باشید

به عقیده ی انیل وقتی که ترمز را برای مدتی طولانی تا انتها نگه داشته‌اید ولی باز تصادف اجتناب ناپذیر است، به نقشه بعدی فکر کنید. در بعضی شرایط می‌توانید با تمرکز به اطراف مانع آن را دور بزنید. مهم است که از خود بپرسید: آیا این نقشه عملی است؟ آیا مسیر دیگری برای جلوگیری از تصادف وجود دارد؟

 

نکات پیشگیری از تصادف

 

انیل می گوید: من شاگردهایم را برای چنین شرایطی آماده می‌کنم تا بتوانند بصورت غریزی تصمیم بهتری بگیرند. وقتی حیوانی جلوی خودرو می پرد زمانی برای تلف کردن ندارید.

 

 

  • از انجام چند فعالیت هم زمان اجتناب کنید

انجام چند کار در آن واحد می‌تواند باعث تصادفات زیادی باشد، در ایران نیز علت بسیاری از تصادفات عدم توجه به جلو از سوی راننده است. به عنوان مثال فرض کنید در حال دور زدن هستید و متوجه می شوید که سرعت بالایی دارید. همانطور که پدال گاز را رها می‌کنید و پدال ترمز را می‌کوبید سعی می‌کنید به دور زدن ادامه بدهید. این یکی از شایع‌‌ترین علت‌هایی است که مردم کنترل خودرو را از دست می‌دهند. شاید این گونه رفتارها در یک روز خشک تابستانی بخیر بگذرند ولی شرایط بد محیطی مطمئنا دردسر ساز می‌شوند.

مثالی که انیل برای شاگردهایش می‌زند چنین است: وقتی به پیچ نزدیک می‌شوید سرعت را کاهش دهید. ترمز را رها کنید و دور بزنید. سپس با برگرداندن فرمان گاز بدهید.

هدف از مرور این نکات، امن کردن سفرهای شخصی یا خانوادگی در مسیرهای طولانی و جاده است. همواره به یاد داشته باشید آگاهی به مشکلات قبل از وقوع و حفظ آمادگی تاثیر بسزایی در کاهش تصادف و اشتباهات رانندگی خواهد داشت.

به هیچ عنوان این مسائل را سرسری نگیرید تا امنیت خود و سرنشینان را به خطر نیندازید. امیدواریم مطالب ذکر شده درحفظ آمادگی شما جهت پیشگیری از هرگونه اشتباهات جاده موثر بوده باشند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین