لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

آموزش دریافت خلافی خودرو و نمره منفی گواهینامه

در این مقاله روشهای موجود جهت استعلام خلافی خودرو را بررسی می کنیم. 

 

استعلام خلافی خودرو به صورت اینترنتی

اگر حتی یک بار اقدام به خرید و فروش خودرو کرده باشید با خلافی خودرو هم آشنایی دارید. خلافی خودرو فهرستی از تخلفات رانندگی ثبت شده برای یک خودرو است و پیش از انتقال سند به مالک جدید، از نظر قانونی باید تکلیف خلافی آن را مشخص کرد.

در گذشته افراد باید برای دریافت برگه خلافی خودرو به دفاتر پلیس +۱۰ و یا اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه می‌کردید اما در عصر ارتباطات نوین، مثل بسیاری از کارهای دیگر، دریافت خلافی خودرو نیز راهکارهای جایگزین سریعی مثل دریافت اینترنتی برگه خلافی و استعلام اینترنتی نمره منفی گواهینامه پیدا کرده است.

 

رکاب

 

رکاب به عنوان مرجع خرید و فروش وسایل نقلیه اهمیت استعلام خلافی در این معاملات را به رسمیت شناخته و به همین دلیل است که شما می‌توانید با استفاده از سایت رکاب تنها با چند کلیک برگه خلافی خودرو را دریافت و حتی جریمه‌ها را به صورت اینترنتی پرداخت کنید.

 

 

برای آگاهی از خلافی خودرو کافی است سری به قسمت مشاهده اینترنتی خلافی خودرو سایت رکاب بزنید. با انتخاب کردن گزینه استعلام خلافی خودرو یا استعلام نمره منفی گواهینامه، به سایت پلیس راهنمایی و رانندگی منتقل می‌شوید. در این صفحه کافیست شماره ۸ رقمی درج شده پشت کارت خودروی خود را در محل معین و متن تصویر امنیتی را هم در قسمت مخصوص آن وارد کنید.

دقت داشته باشید که بنا به دلایل امنیتی سایت پلیس راهور به صورت آنلاین و برخط به آرشیوهای اطلاعاتی پلیس راهنمایی و رانندگی متصل نیست و اطلاعات هر هفته به روز رسانی می‌شوند. اگر با استفاده از این سرویس خلافی خودروی خود را استعلام کردید فراموش نکنید که ۷۲ ساعت طول می‌کشد تا تسویه حساب شما در سایت راهور ثبت شود.

 

 

استعلام نمره منفی گواهینامه به صورت اینترنتی

مانند قسمت قبل برای استعلام نمره منفی گواهینامه می‌توانید به بخش مشاهده اینترنتی خلافی خودرو سایت رکاب سری بزنید. با انتخاب گزینه استعلام نمره منفی گواهینامه وارد صفحه استعلام نمره منفی می‌شوید. برای دریافت اطلاعات نمره منفی گواهینامه خود کافی است شماره گواهینامه خود را در قسمت مربوطه وارد کنید تا نتیجه را مشاهده کنید. دقت کنید که این اطلاعات مثل اطلاعات خلافی خودرو به صورت آنلاین در دسترس نیستند و داده‌ها به صورت آفلاین و هفتگی به روز رسانی می‌شوند.

 

رکاب

 

دریافت اطلاعات خلافی خودرو از طریق کدهای USSD

خیلی‌ها امروزه تمام امورات روزمره خود را از طریق کدهای دستوری USSD رفع و رجوع می‌کنند. برای دریافت خلافی خودرو از طریق کدهای دستوری کافی است از گوشی خود *110# را شماره‌گیری کرده و در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود کد هفده رقمی روی سند یا کارت ماشین را وارد کنید. پس از دریافت اطلاعات خافی می‌توانید از طریق همین سامانه جریمه‌های معوقه را پرداخت کنید.

 

 

رکاب

 

دریافت خلافی خودرو از طریق پیام کوتاه

نیروی انتظامی برای گرفتن خلافی ماشین با SMS سه شماره‌تلفن برای این امر در نظر گرفته است:

  • ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰
  • ۳۰۰۰۵۱۵۱
  • ۱۱۰۰۰۵۱۵۱

کافی است عدد هشت رقمی موجود روی سند یا کارت خودرو را به یکی از این شماره‌ها پیامک کنید تا اطلاعات مربوط به خلافی خودرو را مشاهده کنید.

 

دریافت خلافی خودرو از طریق تلفن

اگر به تلفن همراه دسترسی ندارید می‌توانید از طریق تلفن ثابت و با تماس با شماره تلفن 88288888  و وارد کردن عدد هشت رقمی پشت سند یا کارت خودرو از وضعیت خلافی خودروی مورد نظر خود آگاه شوید.

 

 

دریافت خلافی خودرو به صورت حضوری

مراکز پلیس+۱۰ هنوز هم استعلام خلافی خودرو صورت می‌گیرد هرچند این کار وقت‌گیر است و توصیه ما استفاده از یکی از روش‌هایی است که بالا ذکر شده است. اگر جریمه شما کمتر از ۱ میلیون تومان باشد می‌توانید خلافی خودروی خود را از دفاتر پلیس+۱۰ دریافت کنید. اگر جریمه شما بیش از یک میلیون تومان باشد حتما باید به خود اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین