لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

نکات ضروری هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم (قسمت دوم)

در این مقاله به نکاتی که هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم باید به آن‌ها دقت داشت می پردازیم.

 

به دلیل هزینه بالایی که هنگام خرید و فروش موتورسیکلت دست دوم تبادل می‌شود، هیچ جایی برای عجله، بی‌دقتی و مسائلی از این دست وجود ندارد. در این مقالات قصد داریم با ارائه نکاتی جامع و ضروری، تجربه‌ی خوشایندتری هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم برای شما فراهم کنیم.

به این نکات به عنوان کلاه ایمنی‌ای نگاه کنید که در هنگام مواجه با موانع و تردیدهای هنگام خرید، از شما محافظت می­کند. امیدواریم این نکات شما را در تصمیم‌گیری و معاملات موتورسیکلت دست دوم یاری کنند. 

 

در مقاله‌ی قبل به نکات لازم قبل از خرید موتورسیکلت دست دوم پرداختیم. از لینک زیر می توانید آن را مطالعه کنید.

 

 

 

خرید موتورسیکلت

 

  • معاینه ی موتورسیکلت

در ادامه‌ی بحث معاینه‌ی موتورسیکلت به بررسی بخش های جانبی و تجهیزات می پردازیم.

برای بررسی سیستم شارژ موتورسیکلت، هنگام روشن بودن موتور، ترمز بگیرید (تا چراغ ترمز روشن شود) و به چراغ جلو با بالا رفتن دور موتور دقت کنید. با فعال شدن سیستم شارژ موتورسیکلت باید نور چراغ جلو روشن‌تر شود.

به جا پا و دنده‌ها و  دستگیره‌های موتورسیکلت توجه کنید. آسیب‌دیدگی این بخش‌ها می‌تواند نشانه‌ی این باشد که موتورسیکلت زمین خورده است. به دنبال ساییدگی و خوردگی باشید ولی دقت کنید که می‌توان با توجه به وضعیت دنده‌ها نیز از نکاتی آگاه شد. دستگیره پس از ضربه و برخورد با زمین تاب پیدا می کند. ممکن است در سطح آن ترک یا شکستگی پیدا نکنید یا ساییدگی آن برطرف شده باشد ولی تاب داشتن دستگیره‌ها معمولا نشانه‌ی ضربه‌ای شدید است.

 

خرید موتورسیکلت

 

قطعات تعویضی موتورسیکلت مخصوصا در موتورهای کروز باید کمی شک‌برانگیز باشند . دقت کنید که تمام آنها در قرارداد ذکر شوند. بهبود عملکرد و تیونیگ موتور از طریق دستکاری قطعات نیز همین وضع را دارند. اگر با یک فروشنده‌ی کاملا وارد معامله نمیکنید، ممکن است این تغییرات بعدها برایتان بسیار دردسرساز شوند.

 

خرید موتورسیکلت

خرید موتورسیکلت

 

در مقاله‌ی زیر نکات ضروری برای معاینه‌ی موتورسیکلت دست دوم به صورت خلاصه لیست شده است. پیشنهاد می کنیم قبل از معاینه‌ی موتورسیکلت دست دوم مورد نظر خود نگاهی به این مقاله بیاندازید:

 

 

  • راندن آزمایشی موتورسیکلت

مسلما راندن یک موتورسیکلت دست دوم معایب و نقص­های پنهان زیادی را برملا می­کند. به همین علت توجه نکردن به این امر ممکن است خسارت زیادی پس از خرید موتورسیکلت دست دوم به شما تحمیل کند. منظور اصلی ما راندن آزمایشی، چرخیدن با موتورسیکلت در جاده‌ها و معابر متنوع بسته به نیاز شماست تا بتوانید سرعت ‌یری و روان بودن آن را بیازمایید. سعی کنید با تمام دنده­ها برانید تا هرگونه تردید از سلامتی موتور را کاهش دهید. در نظر داشته باشید معمولا هیچ فروشنده‌ای به صورت رک مشکلات و نقص­های موتورسیکلت خود را بیان نمی‌کند و تجربه‌ی شما از سواری با موتورسیکلت تاثیر بسیاری هنگام تصمیم‌گیری برای خرید آن خواهد داشت.

 

خرید موتورسیکلت

 

بهترین زمان تست کردن سیستم انتقال قدرت (جعبه دنده) موتورسیکلت، هنگام راندن آن است. یک سیستم انتقال قدرت سالم باید روان کار کند، سریع باشد و از هیچ دنده‌ای نپرد. اگر امکان راندن آزمایشی برایتان محیا نبود می‌توانید به راندن موتور توسط فروشنده و عوض کردن دنده‌ها توجه کنید. دقت کنید که دنده‌ای جا نیفتد.

هنگام راندن کلاچ را هم بررسی کنید. توجه کنید که کلاچ به ددرستی تنظیم شده باشد و لق نزند.

 

 

بسیار مهم است که به این نکته توجه کنید که بسیار از فروشندگان به دلایل امنیتی و خسارات احتمالی با این پیشنهاد موافقت نمی­کنند. معمولا تک سوار بودن موتورسیکلت هنگام راندن آزمایشی این حس را در فروشندگان تقویت می‌کند. ما پیشنهاد داریم قبل از راندن آزمایشی به نوعی توافق برسید تا اینگونه شک‌ها را برطرف کنید. سعی کنید در این قسمت به فروشنده حق داده و با همدردی با او به یک راه حل مناسب دست یابید.

 

  • اطمینان از فروشنده

مانند یک خودرو، موتورسیکلت­ها نیز کد VIN دارند. هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم دقت کنید که این کد با کدی که در سند و مدارک موتورسیکلت است تطابق داشته باشد. همینطور کد VIN روی تمام قطعات موتورسیکلت را چک کنید وگرنه ممکن است یک موتورسیکلت هارلی بخرید که موتور هوندا دارد.

 

خرید موتورسیکلت

 

  • وضعیت و مشخصات فنی موتورسیکلت

موتورسواران بسیاری علاقه دارند قطعات جدیدی به موتورسیکلت خود اضافه کنند و آن را ارتقا دهند. این قطعات می‌تواند شامل اگزوز جدید، لایه و بدنه‌ی کرومی، موتورهای خوش‌نقش و ... باشد. هنگام خرید یک موتورسیکلت دست دوم باید مطمئن شوید که این تنظیمات و تغییرات به درستی انجام شده باشند. ممکن است رنگ زدن بدنه­ی موتورسیکلت یا تعویض صندلی زیاد مهم به نظر نیاید (توجه داشته باشید که رنگ زدن موتورسیکلت می­تواند نشانه­ی مخفی کردن عیب یا نقصی باشد.) اما تنظیمات و تعویض­ برخی قطعات دیگر تاثیر مستقیمی بر عملکرد موتورسیکلت می­گذارد و می­تواند گاهی غیرقانونی باشد.

توجه داشته باشید که هنگامی که شما  موتوری رو بخرید و صاحب آن شوید مسئولیت هرگونه دستکاری و تغییری در موتورسیکلت به  عهده شماست، حتی اگر شما آن را انجام نداده باشید.

 

  • قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنید

اکنون که موتورسیکلت مورد نظر خود را یافته­اید و تحقیق کافی بر روی موتور و قیمت مناسب داشته­اید، زمان اعلام پیشنهادتان رسیده است. چهار مدل قیمت‌گذاری وجود دارد که در نظر گرفتن آنها می‌تواند مفید باشد:

 

خرید موتورسیکلت

 

  1. قیمت درخواستی: قیمتی که فروشنده برای موتورسیکلت مناسب می‌بیند.

 

  1. حداکثر قیمت شما: از قبل در نظر بگیرید که حداکثر قیمتی که برایتان قابل پرداخت است چقدر است. در برآورد این قیمت تمام شرایط موتورسیکلت و شرایط خود و نیاز خود را در نظر بگیرید. دقت کنید که بی‌دقتی باعث می شود به‌راحتی بدون دلیل قیمت بالاتری برای یک موتورسیکلت دست دوم بپردازید.

 

  1. قیمت مورد نظر شما: این قیمتی است که شما قصد پرداخت آن را دارید. قیمتی که پرداخت آن برای شما آسان است و به نظرتان برای موتورسیکت منطقی است.

 

  1. قیمت پیشنهادی شما: قیمتی که قصد پیشنهاد آن به مشتری را دارید باید از قیمت مورد نظر شما پایین­تر باشد تا برای مذاکره سر قیمت و چانه‌زنی جایی در نظر گرفته شود، اما قیمت را به قدری پایین نیاورید که به فروشنده توهین شود.

 

امیدواریم این مقالات شما را هنگام تصمیم‌گیری برای خرید موتورسیکلت دست دوم یاری کنند و باعث شوند هنگام خرید موتورسیکلت مطمئن و آگاهانه تصمیم بگیرید.

 

 

اگر قصد دارید موتورسیکلت دست دوم خود را بفروشید میتوانید به مقالات زیر مراجعه کنید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین