لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

نکات ضروری هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم (قسمت اول)

 

ما در این مقالات قصد داریم با ارائه نکات جامع و ضروری، تجربه ی خوشایندتری هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم برای شما فراهم کنیم و نکات ضروری که هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم باید به خاطر داشته باشید را مرور خواهیم کرد.

 

خرید موتورسیکلت دست دوم ریسک زیادتری نسبت به خرید موتورسیکلت نو دارد. مثلا هنگام خرید موتورسیکلت نو، ضمانت فروشنده و اینکه موتورسیکلت توسط هیچ فردی آسیب ندیده است، تاثیر مهمی در تصمیم گیری شما برای خرید موتورسیکلت دارد. اما به دلیل قیمت پایین تر موتورسیکلت دست دوم، عده‌ی زیادی رو به خرید و فروش موتورسیکلت دست دوم آورده‌اند. با این حال به دلیل وجود بعضی ریس‌ ها و عدم آگاهی این تجربه می تواند تجربه‌ی آخر این افراد باشد.

 

 

به این نکات به عنوان کلاه ایمنی ای نگاه کنید که در هنگام مواجه با موانع و تردیدهای هنگام خرید، از شما محافظت می­کند. امیدواریم این نکات شما را در اکثر تصمیمات و معاملات موتورسیکلت دست دوم یاری نمایند.

 

 

 

 

  • انتخاب موتورسیکلت مناسب

بعضی موتورسیکلت­ها به دلیل قیمت پایینی که دارند، فارغ از مدل و مشخصاتی که دارند خریداران بسیاری را به خود جلب می­کنند. توجه داشته باشید که قیمت از ویژگی‌های مهم هنگام تصمیم­گیری برای خرید موتورسیکلت است، نه دلیل خرید آن.

 

 

به نحوه استفاده‌ی خود از موتورسیکلت فکر کنید و اینکه چه موتورسیکلتی به بهترین نحو آن را فراهم می­کند. اگر بیشتر در حال سفر هستید، آیا یک موتورسیکلت کوتاه واقعا تجربه‌ی خوبی به شما منتقل می کند؟ یک مشابه موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون ممکن است خیلی جذاب باشد، اما راندن آن بصورت روزانه در معابر درون شهری می تواند طاقت فرسا باشد. به نوع استفاده خود از موتورسیکلت و اهداف خود از خرید موتورسیکلت توجه داشته باشید و روی موتوری تمرکز کنید که این نیازها را برآورده می­کند.

 

  • خرید موتورسیکلت دست دوم از محل مناسب

انتخاب محل مناسب برای خرید موتورسیکلت دست دوم مزیت­های زیادی دارد. لذا توجه به نقاط مثبت و منفی هر محل ارزش بالایی دارد.

  1. یک فروشنده­ی تجاری یا غیرمستقل ممکن است موتورسیکلت قدیمی شما را تحویل بگیرد، امکان راندن آزمایشی و خدمات پس از فروش دارد.
  2. یک فروشگاه تنوع فروش بالا و محافظت و ضمانت بیشتر نسبت به یک فروشنده­ی شخصی ارائه می­دهد. در ضمن مشکلات قرارداد نوشتن و کارهای اداری را تسهیل می­کند.
  3. خرید از یک فروشنده­ی شخصی که در سایت آگهی گذاشته یا توسط یک آشنا به شما معرفی شده است، امکان ارائه کمترین هزینه را برای موتورسیکلت دارد، زیرا هزینه‌ای بابت گارانتی یا محل نمایش موتور پرداخت نمی­کند، ولی ضمانت و مزایای خرید از فروشنده ی معتبر را نیز ندارد. اگر موتورسیکلتی که قصد خرید آن را دارید تنها توسط یک نفر استفاده می­شده و دست به دست نگشته است، با اطلاع از تمام تاریخچه و گزارش‌های موتورسیکلت می­توانید امیدوار باشید معامله­ی مناسبی داشته باشید.

 

 

  • تحقیق درباره قیمت موتورسیکلت دست دوم

مسلما محبوب‌ترین ویژگی موتورسیکلت دست دوم ارزان بودن قیمت آن است، اما قیمت موتورسیکلت بسته به مدل و شرایط آن ممکن است دامنه وسیعی داشته باشد. ضروری است که قبل از خرید موتورسیکلت دست دوم، زمان کافی برای تحقیق در مورد قیمت آن صرف کنید. سایت رکاب به عنوان مرجع خرید و فروش وسائل نقلیه، شما را در یافتن قیمت مناسب برای موتورسیکلت مورد نظر خود یاری می­کند. کافی است آگهی‌های مشتریان را بررسی کنید و با قیمت موتورسیکلت صفر مقایسه کنید تا میانگین قیمت موتورسیکلت دست دوم را پیدا کنید. با این حال در نظر داشته باشید که اکثر فروشنده­ها قیمت موتورسیکلت خود را کمی بالاتر از حد مناسب در نظر می گیرند، البته عموما فروشندگان این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که بتوانند با خیال راحت و بدون کم شدن سود به خریدار تخفیف بدهند.

 

  • معاینه ی موتورسیکلت

ضروری است که قبل از خرید موتورسیکلت دست دوم اقدام به معاینه و بررسی کارکرد آن کنید. در صورت لزوم از یک آشنا یا یک مکانیک معتمد برای این کار کمک بگیرید. هنگام معاینه به تمام درگاه‌ها توجه کنید و هیچ گونه نشتی را از قلم نیاندازید. بررسی ساییدگی ها و پارگی ها در لاستیک ها و صفحه ی ترمز نیز نباید فراموش شود. به نشانه‌های رنگ شدن موتورسیکلت توجه کنید، این می‌تواند بیانگر این مسأله باشد که موتورسیکلت تصادف داشته است.

 

 

سعی کنید هنگام رسیدن قبل از رسیدن برای معاینه ی حضوری موتورسیکلت به فروشنده گوشزد کنید که موتور را روشن نکند. بسیار ضروری است که موتورسیکلت را از حالت خاموش و سرد استارت کنید. موتورسیکلت‌های روشن و داغ عیوب گوناگونی را می‌پوشانند. با دست سرد بودن اگزوز و موتور را حس کنید.

 

 

اگر هنگام استارت زدن موتور خفه می کند یا صدایی مشابه هم خوردن چندین سنگ به گوش می رسد، احتمال دارد مشکلات جدی در موتورسیکلت وجود داشته باشد.

پس از روشن کردن موتورسیکلت دقت داشته باشید که دود مشکی یا آبی از آن خارج نشود. یک موتور روشن و گرم باید به روانی هرز بگردد و به گاز دادن واکنش مناسبی نشان دهد. اگر موتور قبل از بالا رفتن دور موتور به تکان و لرزش‌های شدید بیفتد حتما مشکلی در موتورسیکلت وجود دارد.

موتور یک موتورسیکلت بسته به مدل و قدرت، صدای بیشتری دارد ولی هر گونه صدای اضافی مثل تلق تلق یا خش خش می تواند نشانگر وجود یک مشکل اساسی در موتور باشد.

در مقاله‌ی زیر به صورت خلاصه وار نکات ضروری برای معاینه ی موتورسیکلت دست دوم لیست شده است. پیشنهاد می کنیم قبل از معاینه‌ی موتورسیکلت دست دوم مورد نظر خود این مقاله را مطالعه کنید:

 

 

در قسمت بعدی این مقاله به نکات مهمی که هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم باید رعایت شوند می‌پردازیم. از لینک زیر می توانید به آن را مراجعه کنید.

 

 

امیدواریم این مقالات برای تصمیم‌گیری مطمئن‌تر شما هنگام خرید موتورسیکلت دست دوم به کمک شما بیاید.

اگر قصد دارید موتورسیکلت دست دوم خود را بفروشید میتوانید به مقالات زیر مراجعه کنید.

 

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین