لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

مدارک و مراحل ضروری برای تعویض پلاک خودرو هنگام خرید و فروش

 

اگر در حال خرید و فروش خودرو هستید بنابراین بدون شک باید مراحل انتقال سند خودرو به نام شخص دیگر را پشت سر بگذارید. چه خود به تازگی ماشین خریده‌ باشید و چه می‌خواهید خودروی خود را بفروشید، باید برای ثبت سند پلاک خودرو را دریافت کنید. در این مقاله به مراحل صدور پلاک و همچنین مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک هنگام خرید و فروش خودرو پرداخته‌ایم تا شما بدانید برای نقل و انتقال خودرو نیاز به چه مدارکی دارید و چه هزینه‌هایی باید پرداخت کنید.

 

 

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک

 

 

  • برگ سبز و کارت ماشین

برگ سبز و کارت ماشین دو مدرکی هستند که نیروی انتظامی آن‌ها را به عنوان اسناد مالکیت ماشین به رسمیت می‌شناسد. از نظر نیروی انتظامی خودرو متعلق به کسی است که نامش روی برگ سبز و کارت ماشین ثبت شده به همین علت هنگام خرید و فروش باید نام برگ سبز و کارت خودرو به نام مالک جدید تغییر پیدا کند.

 

  • فاکتور فروش یا برگه کمپانی

برگه شرکت سازنده یا همان فاکتور فروش که اصطلاحا به آن برگه کمپانی هم می‌گویند یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش خودرو است. روی این برگه قیمت اصلی خودرو و سال تولید آن ذکر شده است. اگر نام مالک خودرو روی این برگه با برگ سبز و کارت ماشین همخوانی نداشته باشد باید حتما سند قطعی تهیه شود.

 

  • بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث باید همیشه و در هر شرایطی همراه ماشین باشد.

 

  • مدارک شناسایی

فروشنده و خریدار باید حتما مدارک شناسایی به خصوص کارت ملی همراه خود داشته باشند. اگر فروشنده یا خریدار خود مالکین اصلی خودرو نیستند، وجود وکالت‌نامه رسمی الزامی است.

نکته: دقت کنید که طرف معامله شما ممنوع‌المعامله نباشد. این امر به سادگی از دفاتر ثبت اسناد رسمی قابل استعلام است.

 

 

  • عوارض شهرداری

عوارض شهرداری باید پیش از فروش خودرو پرداخت شود. هزینه عوارض در حال حاضر معادل یک دهم درصد قیمت صفر خودرو است. این برگه را می‌شود از دفاتر خدمات الکترونیکی سراسر ایران تهیه کرد.

 

  • برگه عدم خلافی

برگه عدم خلافی یکی از مهم‌ترین اسناد هنگام خرید و فروش خودرو است. این برگه نشان‌دهنده جریمه‌های معوقه و پرداخت نشده خودرو است و پیش از فروش خودرو، فروشنده باید آن را پرداخت کند. دقت کنید که باید چند روز قبل از روز معامله اقدام به دریافت برگه عدم خلافی کنید.

 

  • مدرک احراز محل سکونت

برای صدور هر پلاک خودرو باید یک بار محل سکونت مالک احراز و تایید شود. برای تایید محل سکونت به یکی از مدارک زیر نیاز دارید:

1- سند منزل مسکونی به نام مالک

2- سند اجاره‌نامه منزل مسکونی به نام وسیله نقلیه (همراه با کد رهگیری و هلوگرام)

3- گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر آدرس محل سکونت والدین (همراه با تاییدیه آموزش و پرورش)

4- معرفی‌نامه از محل کار خریدار با ذکر آدرس محل سکونت (ویژه کارکنان دولت یا نیروهای مسلح)

5- سند منزل یا اجاره‌نامه به نام پدر یا مادر (برای افرادی که والدین خود زندگی می‌کنند)

6- سند منزل یا اجاره‌نامه به نام همسر (برای افرادی که در منزلی به نام همسر خود زندگی می‌کنند)

7- دفترچه بیمه تامین اجتماعی

8- قبوض آب، برق، گاز و تلفن به نام مالک

 

  • اگر از ساخت خودرو بیشتر از ۵ سال می‌گذرد داشتن برگه معاینه فنی ضروری است.

 

 

 

تنظیم قرارداد

مثل هر معامله رسمی دیگری برای معامله خودرو نیز ابتدا باید یک قرارداد بین خریدار و فروشنده نگاشته و امضا شود. ضروری است در این قرارداد جزئیات کامل قرارداد و مشخصات کامل خودروی مورد معامله از جمله مدل، رنگ، وضعیت بدنه و...) ذکر شود. همچنین دقت کنید که تعهدات طرفین (مثل قیمت نهایی، مراحل پرداخت، زمان تحویل خودرو و مدارک، زمان و نحوه تعویض پلاک، پرداخت جریمه‌های معوقه و عوارض، زمان مراجعه به دفتر اسناد رسمی و موارد دیگر) در قرارداد ذکر شده باشد.

 

تعویض پلاک

بهتر است خریدار و فروشنده هر دو در مراکز تعویض پلاک حاضر شوند اما این امکان وجود دارد که خریدار با دریافت وکالت‌نامه خود به تنهایی این مرحله را پشت سر بگذارد. دقت کنید که مدارکی که بالا به آن  اشاره شد در کنار سند احراز آدرس را همراه داشته باشید.

 

مراحل تعویض پلاک

1- ابتدا باید به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. پس از ورود به پارکینگ یک برگه ورود به شما داده می‌شود که نوبت و باجه‌ای که باید به آن مراجعه کنید را مشخص می‌کند.

2- پس از پارک خودرو در پارکینگ به ساختمان اداری این مراکز مراجعه کنید و به باجه مشخص شده مراجعه کنید. مدارکی که ذکر شد را همراه خود داشته باشید.

3- اگر مالک فعلی خودرو همراه خریدار حضور دارد، مراحل تنظیم و انتقال برگ سبز انجام می‌شود. در غیر این صورت شما باید وکالت رسمی تعویض پلاک و فروش خودرو داشته باشید. فرم درخواست برگ سبز و پلاک جدید را پر کنید. باید مبلغی تحت عنوان هزینه پست و همچنین مبلغی به حساب خزانه‌داری کل واریز کنید. پس از آن یک کارشناس از خودروی شما بازدید می‌کند و فک پلاک آن را انجام می‌دهد.

4- بازرسین برگه‌ای به شما تحویل مکی‌دهد. باید آن برگه را به باجه‌ای که ابتدا به آن مراجعه کردید ببرید، مدارک خود را تحویل بگیرید و پلاک خودروی خود را تحویل انبار بدهید.

5- پس از تحویل پلاک به شما نوبتی داده می‌شود که ساعت تحویل پلاک جدید خودرو روی آن درج شده است. اگر خودروی شما قبلا پلاک نشده باشد کار شما سریع‌تر انجام خواهد شد، اگر قبلا پلاکی به نام شما باشد باید زمان بیشتری منتظر بمانید.

6- پس از تحویل گرفتن پلاک به قسمت نصب پلاک بروید، پس از نصب پلاک برگه ورودی پارکینگ را تحویل متصدی دهید و مرکز تعویض پلاک را ترک کنید.

 

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

طبق قوانین پس از تعویض پلاک، فروشنده و خریدار باید در دفاتر اسناد رسمی حاضر شوند و یک سند قطعی تنظیم کنند. جهت تنظیم سند قطعی به مدارک زیر احتیاج دارید:

1- برگ سبز جدید و تاییدیه نقل و انتقال خودرو صادر شده از سوی مرکز تعویض پلاک

2- برگه کمپانی (فاکتور خرید) به نام فروشنده (در صورت امکان)

3- مدارک شناسایی فروشنده و خریدار

4- بیمه‌نامه شخص ثالث

5- برگه پرداخت عوارض و مالیات سالانه شهرداری

 

هزینه‌ و قیمت تنظیم سند قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی در سراسر کشور یکسان است اما این مبلغ برای هر خودرو، مدل و سال تولید متفاوت است. عرفا پرداخت هزینه‌های دولتی بر عهده فروشنده است و هزینه دفترخانه اسناد رسمی بر عهده دو طرف معامله است، مگر اینکه توافق بین آن‌ها به گونه‌ای دیگر باشد.

برای متخمین و محاسبه هزینه نقل و انتقال سند خودرو می‌توانید از بخش محاسبه هزینه نقل و انتقال خودرو در سایت رکاب استفاده کنید. تنها کافی است نوع خودرو، مدل و سال تولید آن را وارد کنید تا هزینه تقریبی نقل و انتقال سند خودرو به شما اعلام شود.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین