لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

راهنمای جامع رانندگی آزمایشی خودرو (قسمت اول) | نکات پیش از رانندگی

 

از رانندگی آزمایشی خوشتان بیاید یا نه، قبل از خرید خودروی کارکرده رانندگی آزمایشی با خودرو کاملا ضروری است. خرید خودرو مساله‌ای جذاب و هیجان‌انگیز است اما باید مراحل صحیحی برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب طی شود. مهم است که برای خالی نشدن جیب‌هایتان برای یک خودروی معیوب، از این مراحل به صورت سرسری نگذرید. در این مقالات قصد داریم به یکی از مهم ترین قدمهای پیش از خرید خودروی دست دوم، یعنی رانندگی آزمایشی بپردازیم.

بدون توجه به مکان فروشنده یا فردی که خودرو را از آن می‌خرید، مراحلی وجود دارد که قبل، حین و بعد از رانندگی آزمایشی باید انجام شود تا خریدی مطمئن داشته باشید.

این مقاله به نکات و مراحل ضروری قبل از رانندگی آزمایشی می پردازد.

 

 

نکاتی که قبل از رانندگی آزمایشی باید انجام داد:

با اینکه نام این فرآیند رانندگی آزمایشی است، باید جدا از رانندگی کارهای دیگری نیز انجام دهید. بهتر است که یک همراه داشته باشید تا با دیدگاه منطقی‌تری نسبت به شما که ممکن است کمی هیجان زده باشید، خودرو را ارزیابی کند. شما به تمام حواستان هنگام رانندگی آزمایشی نیاز دارید، حتی ممکن است از غریزه و حس ششم خود نیز کمک بگیرید تا مشکل را شناسایی کنید.

 

 

  • بیرون خودرو را بررسی کنید

قبل از روشن کردن خودرو بهتر است چند قدمی اطراف آن بزنید. ماشین را روشن کنید و سپس تمام چراغ ها و فلاشرها را روشن کنید. دور خودرو قدم بزنید و به دنبال چراغ خراب یا چراغی که درونش آب جمع شده باشد بگردید. به هر صدای عجیب و یا بوی بدی از اگزوز دقت کنید. به اگزوز نگاه کنید آیا رنگ آن آبی و یا سیاه است؟ هر کدام از این دو رنگ می توانند بیانگر مشکی اصلی در موتور و یا خروجی‌های خودرو باشد.

 

 

با دقت رنگ خودروی خود را بررسی کنید. عدم تطابق رنگ قسمتی از خودرو با بقیه می تواند بیانگر تصادف و خراش خودرو باشد.

به زیر خودرو نگاهی بیاندازید. آیا چیزی از آن آویزان نیست؟ آیا مایعی از آن چکه نمی کند؟ روی سطح تایرهای خودرو به دنبال ساییدگی و خراش باشید. دقت کنید که همه ی تایرها و چرخ ها هماهنگی داشته باشند. اگر تایرها ساییدگی عمیقی داشته باشند و یا آسیب دیده باشند، بهتر است از راندن خودرو خودداری کنید چون اگر در هنگام رانندگی تصادفی داشته باشید ممکن است مقصر شناخته شوید. اگر تایرها نیازی به تعویض داشته باشند این موضوع را به فروشنده اطلاع دهید و سر هزینه‌ی آن به توافق برسید.

 

  • تست عیب یابی خودرو

قبل از راندن آزمایشی یک خودرو ضروری است که آزمایش‌هایی جهت بررسی صحت سلامت خودرو انجام دهید. سطح روغن موتور، ماده خنک کننده و روغن جعبه دنده باید در کنار فشار هوای تایر بررسی شود.

 

 

کاپوت خودرو را باز کنید. استشمام هرگونه بوی بد نشانه‌ی مشکل جدی در خودرو است. میله (گیج) روغن خودرو را بیرون بکشید و چک کنید تا مایع کثیف و کم سطح نباشد. سرپوش دریچه‌ی روغن را بردارید، رسوبات تیره نشانگر این است که تعویض روغن به شکلی مرتب انجام نشده است. شلنگ‌ها و تسمه‌ی فن را برای یافتن هرگونه پارگی و ترک بررسی کنید.

 

 

روی زمین دراز بکشید و کف خودرو را بررسی کنید. ببینید که جاذب ضربه خودرو چکه نکند.  در خودروهای شاسی بلند بررسی کنید تا عایق در موتور فرورفتگی نداشته باشد. قبل و بعد از راندن خودرو، زیر خودرو را برای پیدا کردن نشتی مایع و یا روغن بررسی کنید. در زمان رانندگی نیز به هنگام شتاب و ترمز گرفتن، خروج دود از لوله اگزوز را از آینه‌ی کنار خودرو بررسی کنید.

دستتان را روی سطح هر تایر بگردانید. ساییدگی‌های نابرابر بیانگر قطعات کهنه در سیستم تعلیق است. فشار باد تایرها را نیز بررسی کنید. فشار باد تنظیم نشده تاثیر نامطلوبی در رانندگی آزمایشی خواهد داشت.

در صورت امکان می‌توانید پشت تایرها را هم بررسی کنید. در روتور ترمزها به دنبال هرگونه ترک، شیار یا لکه باشید. در بعضی از خودروها می توان بدون در آوردن چرخ، ضخامت و وضعیت صفحه ترمز را بررسی کرد.

اگر احتمال می دهید که خودرو تصادف داشته است، یک آهنربای لاستیکی را اطراف خودرو بچسبانید. اگر آهن ربا به بدنه نچسبید احتمالا آسیب زیادی به بدنه وارد شده که با رنگ پوشانده شده است.

 

  • داخلی خودرو را بررسی کنید

هنوز زمان رانندگی نرسیده است. ابتدا تمام امکانات و سیستم‌های درونی خودرو را آزمایش کنید. تنظیمات صندلی خود را تغییر داده تا احساس راحتی داشته باشید. صندلی خود را در موقعیتی قرار دهید که تسلط کافی به فرمان و آینه‌ها داشته باشید. پس از تنظیم صندلی جلو عقب خودرو را نیز بررسی کنید تا از جادار بودن و داشتن فضای کافی برای سرنشینان اطمینان حاصل کنید.

چراغ ها داخلی خودرو را بررسی کنید. اگر چراغ ها قطعی نور دارند ممکن است خودرو مشکل برق رسانی داشته باشد.

 

 

رادیو یا سیستم پخش خودرو را روشن کنید و چند شبکه مختلف را آزمایش کنید. موسیقی پخش کنید و یا تنظیمات بالانس و فیدر موزیک، سلامت تمام اسپیکرهای خودرو را بررسی کنید. در صورت نیاز سی دی پلیر و خروجی AUX خودرو را نیز بررسی کنید. اگر سیستم چندرسانه‌ای این خودرو مجهز و پیشرفته است، امکانات آن نظیر بلوتوث و وضعیت صفحه لمسی را چک کنید.

 

 

سیستم حرارتی و تهویه هوای خودرو را به صورت کامل بررسی کنید. حتی اگر در فصل تابستان هستید در تست کردن سیستم حرارتی خود در کنار سیستم تهویه و خنک‌کننده تردید نکنید. سرعت فن کولر را بصورت دستی کم و زیاد کنید و مطمئن شوید که حالتهای مختلف HVAC بدرستی کار می کنند و جریان هوا از هر سمت برابر است.

پنجره‌های خودرو را بالا بکشید و دقت کنید که بوی خاصی از دریچه‌های هوای خودرو به مشام نرسد. بالابر شیشه‌ها، قفل درها و سان‌روف را بررسی کنید. اگر خودرو مجهز به در کاپوت و صندوق برقی است. سلامت و باز و بسته شدن کمربندهای ایمنی را نیز بررسی کنید.

در مقاله ی بعد به نکات و مراحل ضروری هنگام رانندگی آزمایشی می پردازیم.

 

 

به خاطر داشته باشید که پیدا کردن هر مشکلی در هنگام رانندگی آزمایشی یا معاینه‌ی مکانیک، به معنی باطل شدن معامله نیست. شما می توانید از هر کدام از این عیب‌ها و مشکلات به عنوان اهرم فشار مناسبی در معامله و مذاکره ی خودرو استفاده کنید، فقط فراموش نکنید که بعضی از مشکلات خودرو قابل حل نیستند و ممکن است باعث تحمیل هزینه اضافه بابت نگهداری شوند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین