لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

همه چیز در مورد هوندا | تاریخچه ، شرایط فروش و قیمت هوندا در ایران

در این مقاله به بررسی کامل تاریخ کمپانی خودروسازی هوندا خواهیم پرداخت و نگاهی به شرایط فروش هوندا در ایران خواهیم داشت.

امروزه کیفیت بالای خودروهای تولیدی کمپانی هوندا بر کسی پوشیده نیست. تاریخ کمپانی هوندا بسیار قبل‌تر از آنکه این کمپانی به تولید اولین خودرو هوندا بپردازد، آغاز شده است. آقای سوئیشیرو هوندا، موسس کمپانی هوندا، به دلیل علاقه‌ی شدیدی که به اتومبیل داشت، کار خود را به عنوان مکانیک خودروهای مسابقه‌ای در یک گاراژ آغاز کرد. او با سرمایه‌گذاری یکی از دوستان خود توانست در سال 1937 کمپانیTokai Seiki را راه‌اندازی کند. این کمپانی برای مدت کوتاهی مسئول تولید پیستون‌های کمپانی تویوتا بود. در این مدت آقای هوندا توانست حلقه‌های پیشرانه‌ی سفارش داده شده توسط کمپانی تویوتا را به تولید انبوه برساند. در دوران جنگ جهانی دوم، این کمپانی زیر نظر وزارت جنگ قرار گرفت. کمپانی هوندا یک بار در طول جنگ و یک بار دیگر در سال 1945 بر اثر زلزله‌ی "میکاوا" تخریب شد. با تولید دوچرخه‌های دارای موتور، عصر جدیدی در تاریخ کمپانی هوندا رقم خورد. نام این کمپانی به "مرکز تحقیقات فنی هوندا" تغییر یافت. مرکز تحقیقات فنی هوندا در سال 1949 منحل و پول حاصل از فروش آن، صرف سرمایه‌گذاری بر روی کمپانی ای با نام هوندا موتور (Honda Motor) شد. این نام پس از مدتی در تمامی خیابان‌های کشور آمریکا شناخته شده بود. در ابتدا این کمپانی به تولید موتورسیکلت مشغول و در سال 1964 به یکی از بزرگترین تولید کننده‌های موتورسیکلت در دنیا تبدیل شد. جهت مشاهده آخرین محصولات موتور هوندا در ایران می توانید به بخش آگهی‌های سایت رکاب مراجعه نمائید.

 شرایط فروش و قیمت هوندا در ایران

اولین خودرو هوندا چه بود ؟

اولین مدل‌های خودرو این کمپانی در سال 1963 معرفی شدند. تا این زمان، کمپانی هوندا توانسته بود خود را به عنوان یکی از برترین و بزرگترین کمپانی‌های موتورسازی در دنیا مطرح کند. به دلیل این که این کمپانی بیشتر بر روی تولید موتورسیکلت تمرکز داشت، طبیعی بود که نسخه‌های اولیه‌ی خودرو و کامیون تولید شده توسط این کمپانی مجهز به سیستم دیفرانسیل چرخ عقب ( شبیه به موتور سیکلت) باشند. اما در سال‌های بعد، کمپانی هوندا توانست مدل‌های جدیدی از خودرو هوندا را طراحی و تولید کند و گستره‌ی خودروهای تولیدی توسط این کمپانی به خوبی افزایش یافت.

در سال 1973، کمپانی هوندا تصمیم گرفت تا خودروهای خود را برای فروش به کشور آمریکا صادر کند و اولین خودروهای هوندا سیویک در برهی مناطق آمریکا تحویل خریدارن داده شد. این خودروها از نظر مصرف سوخت بسیار به صرفه بودند و این دقیقا همان چیزی بود که آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند، چرا که در این دوران آمریکا وارد بحران انرژی شده بود و قیمت سوخت به شدت افزایش یافته بود. در سال 1974، کمپانی هوندا از خودروی هوندا CVCC نیز رونمایی کرد، این خودرو هم مصرف سوخت بسیار پایینی داشت. اما این خودروی هوندا سیویک بود که توانست خودش را به عنوان اولین خودروی تولید شده مطابق استانداردهای لایحه هوای پاک سازمان محافظت از محیط زیست آمریکا معرفی کند. جالب است بدانید کمپانی هوندا از هیچ تبدیل کننده‌ی کاتالیستی در سیستم اگزوز این خودرو استفاده نکرده بود.

در سال 1979 یک موفقیت دیگر در تاریخ درخشان کمپانی هوندا رقم خورد کمپانی هوندا به اولین کمپانی خودروسازی ژاپنی تبدیل شد که یک کارخانه‌ی تولیدی در خاک کشور آمریکا احداث می‌کند. در سال 1982، خودروی هوندا آکورد در کارخانه ی تولیدی مستقر در مریزویل ایالت اوهایو تولید شد و در سال 1984 خودروی هوندا CRX-HF تبدیل به اولین خودروی دنیا شد که مصرف سوخت آن تا 4.7 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر مسافت پایین آمده بود.

در سال 1986، کمپانی هوندا از خودروهای سری هوندا آکورا رونمایی کرد که در کلاس خودروهای لوکس قرار می‌گرفت. سری هوندا آکورا در مدل‌های Integra و Legend تولید می‌شدند که در در 60 نمایندگی فروش در سرتاسر آمریکا به مشتریان عرضه می‌شد. خودروی هوندا آکورد توانست به اولین خودروی ساخته یک کمپانی بین‌المللی که پرفروش‌ترین خودرو در آمریکا می‌شود تبدیل شود.

 شرایط فروش و قیمت هوندا در ایران

خودرو هوندا آکورا : اولین خودروی تمام آلومینیومی

در پی موفقیت‌های فراوان خودروی هوندا آکورد، کمپانی هوندا در سال 1990 تصمیم گرفت تا خودروی هوندا آکورا NSX را تولید کند. این خودرو، اولین خودروی تولید شده در دنیا بود که در آن از بدنه‌ی تمام آلومینیومی استفاده شده بود. همچنین این خودرو اولین خودروی مجهز به پیشرانه‌ی VTEC ( پیشرانه ای مجهز به سیستم کنترل الکترونیکی Lift و تایمینگ متغیر) در دنیا بود. در سال 1991، کمپانی هوندا از نسخه‌ی واگنی خودروی آکورد رونمایی کرد. این خودرو، اولین خودرو در تاریخ کمپانی هوندا بود که تمام مراحل تولید و طراحی آن در کشور آمریکا صورت می‌گرفت. در اواسط دهه‌ی 1990 میلادی، خودروی هوندا سیویک تبدیل به اولین خودرویی شد که مطابق استانداردهای Low-Emission کالیفرنیا تولید می شد. دو سال پس از آن نیز خودروی هوندا آکورد مطابق قوانین سخت‌گیرانه‌ی Ultra Low Emission کالیفرنیا تولید می‌شد.

در سال 2001، نسخه‌ی کوپه‌ی خودروی هوندا سیویک که در آمریکا تولید شده بود، توانست تبدیل به اولین خودروی کامپکتی شود که از سازمان تست ایمنی خودرو NTHSA ۵ ستاره کسب کند. این خودرو به عنوان یکی از ایمن‌ترین خودروها در جاده ها شناخته شد. در سال 2002، کمپانی هوندا از نسخه‌ی هیبریدی خودروی هوندا سیویک رونمایی کرد که میزان مصرف سوخت آن 3.4 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر بود. در همین سال کمپانی هوندا از خودروی FCX نیز رونمایی کرد که اولین خودروی مجهز به سیستم قدرت از نوع سلول سوختی بود که از سوی سازمان EPA مجوز استفاده روزمره در خیابان‌ها و جاده‌های آمریکا را دریافت کرده بود.

کمپانی هوندا در تمامی زمینه‌ها، با سرعت غیر قابل تصوری در حال پیشرفت و توسعه است. در ماه اکتبر سال 2000، یعنی تقریبا 37 سال پس از معرفی اولین خودروی کمپانی هوندا، این کمپانی از روبات ASIMO رونمایی کرد یک ربات انسان‌نما که برای کمک به افراد کم توان طراحی شده است. از زمان معرفی این ربات، ASIMO به صورت گسترده برای ارتقای تحقیقات و آموزش ریاضیات و علوم مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

کمپانی هوندا همواره جزو خودروسازانی بوده است که تمایل زیادی به نوآوری در مورد سیستم قدرت خودرو دارند. معرفی سیستم قدرت با قابلیت استفاده از سوخت ترکیبی در سال 1999، معرفی خودروی هیبریدی در سال 2002 در آمریکا، معرفی سیستم قدرت هیدروژنی در سال 2006 و رونمایی از خودروی تمام الکتریکی Fit EV در سال 2012 از سندهای محکم اثبات این ادعا هستند.

تا زمانی که شرکت هوندا با قدرت به مسیر خود ادامه دهد می‌توان مطمئن بود که نوآوری در عرصه‌ی خودروسازی نیز وجود خواهد داشت و این کمپانی همچنان به تولید خودروهایی ایمن و با مصرف سوخت بسیار پایین ادامه خواهد داد.

 شرایط فروش و قیمت هوندا در ایران

قیمت و شرایط فروش هوندا در ایران

در یک سال گذشته، اطلاعیه‌ای مبنی بر شرایط فروش هوندا از جانب تنها نمایندگی واردکننده خودرو هوندا اعلام نشده اما به طور کلی سه دسته از محصولات کمپانی خودروسازی هوندا در ایران موجود است: خودرو هوندا CR-V ، هوندا سیویک و هوندا آکورد. در ادامه به بررسی قیمت محصولات خودرو هوندا در ایران پرداخته می شود:

 

  • هوندا CR-V مدل EXL سال 2016 با کارکرد صفر کیلومتر ---- 370.000.000 تومان.
  • هوندا CR-V مدل تورینگ 2016 با 16 هزار کیلومتر کارکرد ---- 320.000.000 تومان.
  • هوندا آکورد LXB مدل 2016 با 22 هزار کیلومتر کارکرد ---- 410.000.000 تومان.
  • هوندا آکورد EXB مدل 2016 با 22 هزار کیلومتر کارکرد ---- 330.000.000 تومان.
  • هوندا سیویک مدل 2013 با 70 هزار کیلومتر کارکرد ---- 138.000.000 تومان.

برای اطلاع از  قیمت روز موتور هوندا در ایران در سال 97 هم می‌توانید به بخش قیمت موتورسیکلت در سایت رکاب مراجعه کنید.

 شرایط فروش و قیمت هوندا در ایران

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین