لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :18 دقيقه

تاریخچه کمپانی فیات | بررسی کامل محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500 در ایران

در این مقاله به بررسی مفصل تاریخچه‌ی کمپانی فیات (Fiat) و معرفی محصولات فیات، به خصوص فیات سی ینا و فیات 500 خواهیم پرداخت.

 

تاریخچه ی کمپانی فیات

کمپانی خودروسازی فیات کرایسلر به عنوان یکی از مشهورترین برندهای خودروسازی ایتالیایی در دنیا مطرح است. پایگاه اصلی و دفتر مرکزی این کمپانی در شهر تورین ایتالیا واقع شده است. کمپانی فیات در سال 1899 توسط جمعی از سرمایه‌گذاران ایتالیایی مثل جیووانی آنیلی (Giovanni Agnelli) تاسیس شد. فیات در طول بیش از یک قرن سابقه‌ی خود در صنعت خودروسازی، به تولید موتورهای مخصوص قطار، خودروهای نظامی، تراکتور و چندین وسیله نقلیه‌ی هوایی نیز پرداخته است. تا سال 2013، کمپانی فیات تبدیل به دومین کمپانی خودروساز بزرگ اروپا و هفتمین خودروساز بزرگ دنیا شده بود و در این زمینه از کمپانی هایی نظیر هوندا، PSA، سوزوکی، رنو و دایملر پیشی گرفته است.

در طول سالیان گذشته، کمپانی فیات توانسته کمپانی‌های دیگری را به مجموعه خود اضافه کند که در همین مقاله به ترتیب زمانی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500

کمپانی فیات از کجا شروع کرد؟

کمپانی فیات در سال 1968 میلادی، شرکت خودروسازی ایتالیایی لانچیا (Lancia) را خریداری کرد. در سال 1969 نیز بخشی از سهام کمپانی فراری را خریداری کرد. این کمپانی در سال 1986 توانست از طریق دولت ایتالیا، اختیار کمپانی آلفا رومئو را به دست بگیرد و در سال 1993 اقدام به خرید کمپانی مازراتی کرد. این کمپانی در سال 2014 نیز توانست خود را به عنوان تنها مالک گروه کرایسلر معرفی کند. کمپانی بزرگ فیات در حال حاضر 12 برند خودرو تولید می‌کند که عبارتند از : ابرث (Abarth)، آلفا رومئو (Alfa Romeo)، کرایسلر (Chrysler)، دوج (Dodge)، فیات اتومبیل (Fiat Automobile)، فیات پروفشنال (Fiat Professional)، جیپ، لانچیا (Lancia)، مازراتی (Maserati)، رم (Ram) و SRT. کمپانی فیات همچنین در حدود 90 درصد سهام کمپانی فراری و 67 درصد سهام Fiat Automobili Srbija را در اختیار دارد.

جیووانی آنیلی به همراه چندین سرمایه‌گذار دیگر در سال 1899 کمپانی Fabbrica Italiana Automobili Torino یا به صورت مخفف F.I.A.T را تاسیس کردند. نام این کمپانی در سال 1906 به Fiat تغییر یافت. جیووانی آنیلی تا قبل از وفاتش در سال ۱۹۴۵ اداره این کمپانی را بر عهده داشت. اولین خودروی تولید شده توسط کمپانی فیات، خودروی 3 ½ CV بود که به یک موتور 697 سی سی Boxer Twin با قدرت خروجی 4 اسب بخار مجهز بود. در آن زمان از این ماشین تنها 24 دستگاه تولید شد. در سال 1903، کمپانی فیات اولین کامیون خود را تولید و معرفی کرد. در سال 1908، اولین خودروی فیات وارد آمریکا شد و در همان سال بود که فیات، اولین موتور مخصوص هواپیمای خود را تولید کرد. همچنین در حوالی همین سال‌ها بود که تاکسی‌های تولید شده‌ توسط فیات در سرتاسر اروپا تولید و عرضه شدند و محبوبیت فراوانی کسب کردند.

کمپانی فیات توانست در سال ۱۹۱۰ تبدیل به بزرگترین کمپانی خودروسازی در ایتالیا شود، جایگاهی که تا امروز نیز هنوز در اختیار این کمپانی است. در همان سال، شعبه دیگری از این شرکت در شهر پوکیپسی نیویورک احداث شد. در آن سال‌ها، داشتن یکی از محصولات فیات، افراد را از سایرین متمایز می‌کرد. در ابتدا قیمت فروش محصولات فیات در آمریکا نزدیک به 4000 دلار بود و تا سال 1918 قیمت آن به 6400 دلار افزایش یافت. این در حالی بود که قیمت فروش خودروی فورد Model T در سال های 1908 و 1918 به ترتیب 825 و 525 دلار بود. در طول جنگ جهانی اول، کمپانی فیات مجبور شدد برای حمایت از متحدین، تمام تلاش خود را وقف تولید جنگنده، اسلحه‌های اتوماتیک، کامیون و آمبولانس‌ کند. پس از جنگ جهانی اول، کمپانی فیات اولین تراکتور خود با نام 702 را تولید کرد. تا اوایل دهه‌ی 1920 میلادی کمپانی فیات چیزی در حدود 80 درصد از سهام بازار خودروی ایتالیا را در اختیار گرفته بود.

 محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500

مواجهه کمپانی فیات با شورش کارگران و تغییر رویکرد

در سال 1921، کارگران شورشی علیه کمپانی فیات به راه انداختند و پرچم قرمز رنگ کمونیسم را بر افراشتند. این اتفاقات سبب شد تا جیووانی آنیلی، کمپانی فیات را برای مدتی ترک کند. گروه‌های سوسیالیستی ایتالیا، همراه با سازمان کارگری این کشور با تلاش های بی وقفه‌ی خود موفق شدند تا به این اعتراضات خاتمه دهند. در سال 1922، کمپانی فیات اقدام به احداث کمپانی مشهور خودروسازی به نام لینگوتو (Lingotto) کرد. این کمپانی، اولین شرکت وابسته به فیات بود که به خط مونتاژ مجهز شد. تا سال 1925، محصولات فیات توانست در حدود 87 درصد بازار خودروی ایتالیا را به دست بگیرد. کمپانی فیات در سال 1928 با معرفی خودروی 509، تصمیم گرفت تا هزینه ی بیمه‌ی خودرو را نیز در قیمت کلی آن لحاظ کند.

 

تغییر فعالیت فیات با شروع جنگ جهانی

کمپانی فیات در طول جنگ جهانی دوم به تولید ماشین‌ها و ابزار جنگی مشغول بود. این کمپانی در طول جنگ اولین جنگنده‌ی رسمی خود با نام CR.42 را تولید کرد که کاربرد گسترده ای برای ایتالیایی‌ها در جنگ داشت.  بهترین جنگنده‌ی تولید شده توسط کمپانی فیات، G.55 نام داشت که در اواخر جنگ و با تعداد بسیار محدودی تولید شد. در سال 1945 با سرنگونی موسولینی، کمیته‌ی ملی آزادی‌خواه ایتالیا خانواده‌ی آنیلی را به دلیل مساعدت آن‌ها در حفظ قدرت و حکومت موسولینی، از ریاست کمپانی فیات برکنار کرد. البته این محرومیت تنها تا سال 1963 ادامه پیدا کرد. نوه‌ی آنیلی در این سال به سمت مسئول فروش محصولات فیات منصوب شد و تا سال 1966 در همین جایگاه به فعالیت ادامه داد پس از آن نیز  تا سال 1996 ریاست هیت مدیره‌ی این کمپانی را به عهده داشت.

در دهه‌ی 1990 میلادی، سرجیو مارکیونه (مدیر عامل شرکت خودروسازی فیات) متوجه شد که این کمپانی به تنهایی قادر به رقابت با کمپانی های ژاپنی و کره ای نخواهد بود و به همین دلیل کمپانی فیات در سال 2000 به کمپانی جنرال موتورز ملحق شد تا بتواند هزینه‌های تولید و مهندسی خود را پایین بیاورد. در طول این همکاری، این دو کمپانی موفق به تولید چندین سیستم قدرت شدند. با وجود داشتن همکاری خوب، کمپانی های فیات و GM در سال 2005 قطع همکاری کرده و در سال 2009 کمپانی فیات تصمیم گرفت تا با کمپانی کرایسلر، شرکت واحدی را تشکیل دهند. در تاریخ 29 ژانویه‌ی سال 2014 اعلام شد که کمپانی فیات به یک کمپانی هولدینگ هلندی ملحق شده و پس از این این کمپانی با نام Fiat Chrysler Automobile NV یا FCA شناخته می‌شود. در حال حاضر کمپانی فیات زیر نظر هولدینگ FCA فعالیت می‌کند.

 محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500

در ادامه به بررسی محصولات فیات در بازه‌های زمانی مختلف خواهیم پرداخت.

 

محصولات فیات  از 1910 تا 1940

کمپانی فیات در سال 1910، شروع به تولید موتور هواپیما و شش مدل خودروی جدید با نام های Type 5، 30-45 HP، 20-30 HP، 15-20 HP، 12-15 HP و Type 6 کرد. چهار سال بعد نیز کمپانی فیات توانست عنوان قهرمانی در مسابقات جهانی American Grand Prize را بدست آورد.  کمپانی فیات در سال 1915 از خودروی فیات Zero رونمایی کرد. در سال 1919 و پس از جنگ جهانی اول، کمپانی فیات از خودروهای مشهوری با نام های 510، 505 و 501 رونمایی کرد که به اصطلاح خودروهایی " اقتصادی" بودند. در اواخر دهه‌ی 1920 میلادی، کمپانی فیات از چندین خودروی جذاب از جمله 514، 525، 520 و 509 رونمایی کرد. خودروی 509 یک خودروی لوکس شش سیلندر بود که توانست خیلی سریع محبوبیت خوبی در بازار فروش بدست آورد. در دهه‌‌ی 1930  میلادی، فیات به خوبی گسترش یافت و تولید خودروهای این کمپانی در کشورهای شوروی، لهستان و اسپانیا آغاز شد. تا سال 1935، کمپانی فیات موفق شده بود 15 مدل جدید دیگر را نیز معرفی کند که از بین آن ها می‌توان به خودروهایی نظیر 1100 Musone، 500 Topolino، 1500، 527 Ardita ، Deluxe 518 و 508 Balilla اشاره کرد. در اواخر دهه‌ی 1930 میلادی، فیات کارخانه‌ی Mirafiori را احداث کرد که بعدا به پیشرفته ترین کارخانه‌ی ایتالیا تبدیل شد.

 

محصولات فیات از 1940 تا 1980

پس از مرگ آنیلی، بنیان‌گذار فیات این شرکت توانست بار دیگر به عرص‌ی تولید انبوه باز گردد و چندین مدل جدید دیگر از جمله فیات 1100 S، نسخه‌ی باز طراحی شده‌ی 1500 و فیات 500 B Estate را معرفی کرد. افزایش تولیدا خودرو در فیات موجب شد تا کارکنان این کمپانی تا سال 1949 به 71000 نفر افزایش پیدا کند.

در اواخر دهه ی 1950 میلادی، کمپانی فیات اولین جت کشور ایتالیا را با نام G.80 را تولید کرد. در این بازه‌ی زمانی، چندین خودروی موفق نیز تولید شد که از بین آن ها می‌توان به مدل‌های فیات 500، فیات 600  و فیات 1400 اشاره کرد. تولیدات کمپانی فیات در دهه‌ی 1960 میلادی نیز سیر صعودی داشتند، به همین دلیل تولیدات این کمپانی از 425000 دستگاه در سال به 1741000 دستگاه در سال افزایش یافت. این موجب شد تا این کمپانی شمار کارکنان خود را به 171000 نفر افزایش دهد. در دهه‌ی 1970 میلادی، کمپانی فیات کارخانه هایی را در Brindsi، Lecce، Bari، Vasto ، Sulmona ، Termoli و Cassino  احداث کرد. پس از مدتی، کمپانی فیات تصمیم گرفت تا به عنوان یک هولدینگ در صنعت به کار خود ادامه دهد و به همین دلیل کمپانی‌های Iveco، Movimento Terra، Fiat Engineering و Fiat Auto را راه‌اندازی کرد. در اواخر دهه‌ی 1970 میلادی، کمپانی فیات سال‌های درخشانی را تجربه می‌کرد و توانسته بود اختیار کمپانی های فراری (Ferrari)، اتوبیناچی (Autobianchi)، و فیات را به دست بگیرد.

 

محصولات فیات از 1980 میلادی تاکنون

در دهه‌ی 1980 میلادی، کمپانی فیات برای کاهش میزان گاز CO2 تولید شده در خودروها تصمیم گرفت تا خودروهای الکتریکی و خودروهای با سوخت گاز طبیعی تولید کند. چهار سال بعد نیز کمپانی آلفا رومئو به کمپانی فیات ملحق شد و این دو کمپانی شروع به تحقیق و آزمایش روی پیشرانه های رباتیک و تماما ترکیبی (FIRE) کردند. در اواخر 1980 میلادی، شرکت فیات موفق شد تا از اولین خودروی سواری مجهز به سیستم قدرت دیزلی با سیستم تزریق سوخت مستقیم رونمایی کند. قبل از شروع دهه‌ی 1990 میلادی، کمپانی فیات خودروی Panda را معرفی کرد که اولین خودروی الکتریکی در دنیا بود که به تولید انبوه رسید. در دهه‌ی 1990 میلادی، کمپانی فیات از چند مدل محبوب از جمله Fiat Bravo، Fiat Punto و Multipla رونمایی کرد. در سال 2006 میلادی هم کمپانی فیات سیستم TetraFuel را معرفی کرد که با سوخت‌های جایگزین کار می‌کند. همچنین کمپانی فیات از تکنولوژی ها SDE و Multijet نیز رونمایی کرد که باعث می‌شد تا دو سوخت مختلف مانند بنزین و اتانول در مخزن سوخت ترکیب شوند. در حال حاضر نیز کمپانی فیات به عنوان هفتمین کمپانی خودروسازی بزرگ دنیا شناخته می‌شود و به تولید خودروهای سایز کوچک شهرت خاصی دارد.

 محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500

چند نکته ی جالب در مورد کمپانی فیات

کمپانی فیات هم اکنون توان تولید 4.2 میلیون دستگاه خودرو در سال را دارد.

فیات در حال حاضر پرفروش ترین برند اتوموبیل در کشور برزیل محسوب می‌شود.

کمپانی فیات 15 کارخانه‌ی بزرگ در خارج از کشور ایتالیا دارد که اکثر آن ها در اروپا قرار دارند.

در سال 2008 ، خودروی فیات پانصدمین جایزه‌ی برترین خودروی اروپایی سال خود را دریافت کرد. اولین خودروی فیات که موفق به کسب این جایزه شده بود، خودروی 124  بود که در سال 1967 به این عنوان دست یافته بود.

 

محصولات فیات و خط تولید آن در آینده

سرجیو مارکیونه در نمایشگاه بین‌المللی خودروی ژنو عنوان کرده بود که آن‌ها نگران فروش محصولات فیات در بازار خودروی اروپا در آینده هستند. آقای مارکیونه در نظر دارد تا کمپانی FCA را به یک کمپانی سودده تبدیل کند و به همین دلیل اعلام کرده است برای دستیابی به سوددهی در بازار اروپا نیازمند ایجاد تغییراتی گسترده است. آقای مارکیونه همچنین اعلام کرد که برند Lancia دیگر فروش چندانی در بازار اروپا ندارد و در صورتی که اقدامات لازم صورت نگیرد، اتفاق مشابهی در انتظار آینده‌ی کمپانی فیات خواهد بود. در صورتی که خودروهای SUV بدین ترتیب فروخته شوند، انتظار می‌رود تا سال 2022 نزدیک به 40 درصد از خودروهای بازار را خودروهای SUV تشکیل دهند که در این صورت کمپانی فیات باید با مشکلی بزرگ دست و پنجه نرم کند. آقای مارکیونه در این مورد نیز گفته است:" ما مجبور هستیم محصولات فیات را به سمتی سوق دهیم که بازار خودرو در حال حرکت به سمت آن است و از طرفی با وجود برندی نظیر جیپ، این کار کمی غیر منطقی به نظر می‌رسد. ما به دنبال نابودی برند فیات نیستیم و اعتقاد داریم که کشورهای آمریکای جنوبی، پتانسیل خوبی برای خرید محصولات فیات دارند. اما میزان فروش خودروهای این کمپانی در اروپا افت شدیدی داشته و به همین دلیل مجبور هستیم فروش محصولات فیات در اروپا را تنها به دو مدل 500 و Panda محدود کنیم."

 

در ادامه ی این مقاله، به بررسی چند مدل از محصولات فیات خواهیم پرداخت.

 محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500

نسخه ی Mirror برای محصولات  فیات 500

کمپانی فیات یک نسخه‌ی جدید برای تمامی خودروهای خانواده ی فیات 500 در نظر گرفته است. نام این نسخه Mirror بوده و قیمت فروش آن از 13965 یورو آغاز می‌شود. این نسخه برای خودروهای فیات 500 هاچ بک و کابریولت، فیات 500X کراس اوور و فیات 500L MPV نیز موجود است.

نسخه ی Mirror به سیستم اطلاعاتی Uconnect همراه با یک صفحه نمایش 7 اینچی HD مجهز خواهد بود. این سیستم، قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند از طریق Apple CarPlay و Android Auto را خواهد داشت. در این نسخه، برای اولین بار از نرم افزار Mopar Connect در محصولات فیات استفاده خواهد شد که سرویس های مورد نیاز پس از تصادف را نشان می‌دهد.

قیمت فروش نسخه‌ی Mirror خودروی فیات 500 از 13965 یورو شروع می‌شود. این نسخه مجهز به موتور 1.2 لیتری 4 سیلندر از نوع بنزینی بوده که توانایی تولید 68 اسب بخار قدرت را دارد. قیمت فروش نسخه‌ی Mirror خودروی 500L از 16795 یورو آغاز می‌شود و دو موتور 1.4 لیتری با قدرت‌های خروجی 94 و 118 اسب بخار برای این نسخه در نظر گرفته شده است. قیمت فروش نسخه‌ی Mirror خودروی 500X نیز از 18250 یورو آغاز می‌شود. کمپانی فیات در این مدل نیز دو موتور در نظر گرفته، یک موتور 1.6 لیتری E-Torq با قدرت تولیدی 108 اسب بخار و یک موتور 1.4 لیتری توربو با قدرت خروجی 134 اسب بخار قدرت.

رنگ‌بندی تمامی‌نسخه های Mirror خودروی فیات 500 دارای در طیف رنگ آبی قرار گرفته است. تیپ هاچ‌بک این نسخه مجهز به چرخ های 16 اینچی از جنس آلیاژ آلومینیوم و نسخه ی Mirror خودروی فیات 500X مجهز به چرخ های 17 اینچی از جنس آلیاژ آلومینیوم و به رنگ مشکی مات است.

 

خودروی کراس اوور فیات 500X

کمپانی فیات در مدل 2018 خودروی فیات 500X تغییرات زیادی اعمال کرده و این نسخه‌ی جدید قرار است از سال دیگر وارد بازار فروش اروپا شود.

علاوه بر تغییرات ایجاد شده در ظاهر خودرو، کمپانی فیات تکنولوژی‌های استفاده شده در این خودرو را هم بروزرسانی کرده است. همچنین دو رنگ جدید برنز و سبز به رنگ بندی این خودرو اضافه شده است. این دو رنگ قبلا تنها برای نسخه های S-Design موجود بود.

تمامی تیپ‌های بالاتر از تیپ Pop Star در خودروی فیات 500X مدل 2018 مجهز به سیستم اطلاعاتی Uconnect به همراه صفحه نمایش 7 اینچی HD هستند. این صفحه نمایش قابلیت اتصال از طریق بلوتوث دارد و همچنین مجهز به سیستم تشخیص صدا است. داده‌های مربوط به دوربین عقب خودرو و سیستم مکان یابی ماهواره‌ای Tom Tom 3D از طریق این صفحه نمایش نشان داده می‌شود.

سیستم اطلاعاتی استفاده شده در این خودرو، این امکان را برای رانندگان فراهم می‌کند تا از برنامه های زنده نظیر اخبار رویترز، پخش موسیقی و یا حتی امکان چک کردن صفحات فیس بوک و یا توییتر خود لذت ببرند. سیستم اطلاعاتی این خودرو همچنین با برنامه های Apple CarPlay و Android Auto سازگاری دارد.

کمپانی فیات برای مدل جدید خودروی فیات 500X ویژگی‌های ظاهری مختلفی در نظر گرفته است ویژگی Urban Look مخصوص تیپ های Pop،  Pop Star و Lounge بوده که برای استفاده در شهر مناسب تر است. از طرفی ویژگی Cross Look مخصوص تیپ های Cross و City Cross بوده که ظاهری خشن‌تر دارند.

 محصولات فیات همراه با قیمت فیات 500

خودروی فیات 500L

کمپانی فیات در سال 2012 از خودروی فیات 500L رونمایی کرد و در سال 2017 نیز یک نسخه ی فیس لیفت شده از آن را روانه ی بازار نمود. همچنین از مدل 2017 به بعد کمپانی فیات سه تیپ برای این خودرو در نظر گرفت که عبارتند از: شهری (Urban)، کراس (Cross) و واگن (Wagon).

کمپانی فیات قبل از انجام این تغییرات قول داده بود که مدل 2017 فیات 500L صرفا دچار تغییرات جزئی نخواهد شد و 40 درصد اجزای استفاده شده در آن تغییر خواهند کرد. به جز معرفی تیپ های جدید این خودرو در مدل 2017، کمپانی فیات تغییراتی را نیز در داخل کابین ایجاد کرده است. مدل 2017 این خودرو مجهز به یک سیستم اطلاعاتی کاملا جدید می‌باشد که قابلیت اتصال با دستگاه‌های هوشمند از طریق Android Auto و Apple CarPlay را دارد. همچنین طراحی کلی کابین نیز به‌روز رسانی شده است و از امکانات ایمنی بیشتری در این مدل استفاده شده است.

استفاده از چراغ‌های DRL از نوع LED دایره‌ای شکل به همراه مش‌بندی سه بعدی گریل در این خودرو، باعث شده است تا ظاهر خودروی فیات 500L بسیار جدیدتر و زیباتر به نظر برسد. برخلاف ظاهر خودرو، داخل کابین تغییرات گسترده‌ای کرده و همین امر ایجاب می‌کند که از واژه‌ی کابین کاملا جدید برای این مدل استفاده نماییم. در مدل 2017، از سیستم هدایت ( فرمان) کاملا دایره‌ای‌شکل استفاده شده است و اطلاعات مربوط به خودرو در یک صفحه نمایش TFT 3.5 اینچی نشان داده می‌شود. دسته‌ی دنده نیز در مدل جدید بزرگتر طراحی شده است و ارتفاع قرارگیری آن کمی ‌بالاتر آورده شده‌ است تا رانندگان با راحتی بیشتری رانندگی کنند.

لازم به ذکر است که هیچ تغییری در سیستم قدرت این خودرو در مدل 2017 ایجاد نشده است و همچنان 3 پیشرانه برای این خودرو در نظر گرفته شده است که دو نمونه از آن‌ها از نوع بنزینی و دیگری از نوع دیزلی می‌باشد. هر دو موتور بنزینی از نوع 1.4 لیتری می‌باشند اما قدرت خروجی آن ها متفاوت است و یکی از آن ها قادر به تولید 94 اسب بخار و دیگری قادر به تولید 118 اسب بخار قدرت است. در صورت استفاده از موتور 118 اسب بخاری، این خودرو می‌تواند در عرض 9.9 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر در ساعت شتاب بگیرد. این موتور همچنین توانایی تولید حداکثر 159 پوند فوت گشتاور را دارد. پیشرانه‌ی دیزلی در نظر گرفته شده برای این خودرو از نوع 1.6 لیتری است که توانایی تولید 118 اسب بخار قدرت و 236 پوند فوت گشتاور را دارد.

 

قیمت فیات 500 در ایران

آخرین خودرو فیات 500 در ایران مدل 2015 بود. قیمت فیات 500 در ایران برای اولین بار در سال 94 در بازار داخلی 84 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شد. قیمت فیات 500 در ایران پس از مدتی به حدود 94 میلیون تومان افزایش یافت و اکنون قیمت فیات 500 در ایران مدل 2015 حدودا 150 میلیون تومان است. البته فیات 500 در ایران چندان خودروی متعدد و رایجی نیست و تقریبا هر فردی که صاحب آن شود می‌تواند مدعی شود که خودرویی خاص سوار شده است. شرکت توسعه بین المللی لوتوس، در ابتدا به عنوان نمایندگی فیات در ایران فعالیت می‌کرد. بر اساس آخرین خبری که از این شرکت نمایندگی فیات در ایران وجود دارد به سال 1394 برمی‌گردد که در آن زمان به واردات فیات 500 مدل 2015 مشغول بودند. هرچند این روزها از نمایندگی فیات در ایران خبری در دست نیست. تنها سایت رسمی‌شرکت توسعه بین المللی لوتوس نیز در دسترس نیست.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین