لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

سرقت خودرو بدون نیاز به سوئیچ | راه های جلوگیری از سرقت خودرو

سرقت بدون نیاز به سوئیچ، یکی از جرایم نوظهور در دنیاست که روز به روز به تعداد این سرقت های افزوده می شود. در این مقاله به صورت کامل به سرقت خودرو بدون سوئیچ ( Keyless Theft) و راههای جلوگیری از آن پرداخته می شود.

در سال های گذشته، سرقت بدون نیاز به سوئیچ، اصلی ترین عامل در افزایش سرقت خودروها است به طوری که میزان سرقت خودرو در کشورهای انگلستان و ولز در سال جاری نسبت به سال 2013، به میزان 30 درصد افزایش یافته و به رقم 85 هزار دستگاه در سال رسیده است. محققان شرکت ترکر (Tracker) که بر روی سیستم های ایمنی خودرو کار می کنند، عنوان کرده اند که حدود 66 درصد از سرقت ها، مربوط به سرقت هایی است که در آن، خودروی دزدیده شده به صورت الکترونیکی دست کاری شده است.

 سرقت بدون نیاز به سوئیچ (Keyless Theft)

سرقت بدون نیاز به سوئیچ (Keyless Theft) چیست؟

در فرآیند این سرقت، سارقان بدون نیاز به سوئیچ خودروهای مد نظر خود را می دزدند. در ابتدا، سارقان یک تقویت کننده و یک فرستنده ی امواج را به راحتی از طریق فروشگاه های اینترنتی خریداری می کنند. سپس سارقان، خودروی مورد نظر را رصد کرده و با استفاده از این دستگاه ها به راحتی می توانند تشخیص دهند که خودروی مورد نظر دارای ویژگی استارت بدون سوئیچ می باشد یا خیر.

پس از تعیین خودروی هدف، یکی از سارقان به همراه فرستنده در کنار خودرو می ایستد و سارق دیگر تقویت کننده را در محدوده ی خانه ی صاحب خودرو می گرداند. در صورتی که ریموت به اندازه ی کافی نزدیک باشد، تقویت کننده سیگنال آن را تشخیص می دهد و آن را تقویت کرده و برای فرستنده ی سارق دیگر ارسال می کند. بدین ترتیب فرستنده به عنوان ریموت عمل می کند و خودرو به اشتباه، سیگنال این فرستنده را با سیگنال ریموت واقعی اشتباه می گیرد. از این طریق سارقان می توانند وارد خودرو شده و فرار کنند. تمامی این پروسه می تواند در زمانی کمتر از 60 ثانیه انجام گیرد.

 سرقت بدون نیاز به سوئیچ (Keyless Theft)

چگونه از "سرقت بدون نیاز به سوئیچ" پیشگیری کنیم؟

عمل سرقت بدون نیاز به سوئیچ، در ظاهر یک جرم بی عیب و نقص به نظر می رسد اما در واقع راه هایی برای پیشگیری از این نوع سرقت وجود دارد. مصاحبه هایی با برخی از شرکت های ایمنی خودرو صورت گرفته که در این مصاحبه ها به راه های موثر جلوگیری از این نوع سرقت اشاره شده است.

 

نگه داری ریموت در یک جعبه فلزی

آقای اندی بارس، رییس بخش پلیس شرکت ترکر (Tracker)، در این باره اشاره کرد که صاحبان خودرو نباید در مورد استانداردهای ایمنی خودرو کوتاهی کنند و آن ها باید از قفل شدن کامل درها اطمینان حاصل کنند و ریموت خودرو را تا حد امکان دورتر از در و پنجره های خودرو نگه دارند. این اقدامات باعث می شود تا شانس موفقیت سارقان به حداقل برسد و نتوانند به راحتی سیگنال ریموت را پیدا کرده و تقویت کنند. آقای بارس همچنین عنوان کرد که صاحبان خودرو می توانند ریموت خودرو را در یک جعبه ی فلزی از جنس قلع نگه دارند و همین اقدام موجب می شود تا سیگنال ریموت، بلاک شود.

 سرقت بدون نیاز به سوئیچ (Keyless Theft)

خاموش کردن سیگنال ریموت

آقای ریچارد بیلیالد، افسر ارشد بخش فنی شرکت تاچام (Thatcham)، به صاحبان خودرو توصیه کرده تا در صورت امکان، سیگنال ریموت خود را خاموش کنند. برخی از ریموت ها، قابلیت خاموش کردن سیگنال را دارند که جهت کسب اطلاعات کامل تر، بهتر است به دفترچه ی راهنمایی خودرو مراجعه نمایید.

 

استفاده از قفل چرخ یا قفل فرمان

یکی دیگر از راه های جلوگیری از سرقت بدون نیاز به سوئیچ، استفاده از موانع دیگر نظیر قفل فرمان است. البته صاحبان خودرو می توانند در محل پارک خودرو نیز از مانعی برای جلوگیری از خروج خودرو استفاده کنند. استفاده از قفل چرخ نیز می تواند برای جلوگیری از این نوع سرقت کارساز باشد. با استفاده از این موانع حتی در صورتی که سارقان موفق به ورود به داخل خودرو شوند، نمی توانند خودرو را جابجا کنند چرا که بسیاری از سارقان در صورت مشاهده ی موانع بیشتر به سراغ گزینه ی بعدی می روند و از سرقت خودرو منصرف می شوند.

 سرقت بدون نیاز به سوئیچ (Keyless Theft)

نگه داری ریموت در کیسه های مخصوص

روش دیگر برای جلوگیری از این نوع سرقت نگه داری ریموت خودرو در کیسه های مخصوص فارادی است. در این کیسه ها از مواد مخصوصی استفاده شده که سبب می شود تا سیگنال ریموت، بلاک شود که بدین ترتیب تشخیص و تقویت سیگنال ریموت توسط تقویت کننده ی سارقین تقریبا غیر ممکن می شود. یکی از افراد مشغول در شرکت تاچام (Thatcham) اعلام کرد که برخی از این کیسه ها تست شده اند و عملکرد لازم جهت بلاک سیگنال را داشته اند اما هنوز هم نمی توان با قاطعیت گفت که تمامی این نوع کیسه ها به درستی عمل می کنند. به همین دلیل، صاحبان خودرو موظف هستند تا قبل از خرید این کیسه ها از عملکرد آن ها اطمینان حاصل کنند.

 

بروز رسانی نرم افزار خودرو

صاحبان خودرو می بایست مدام نرم افزار خودروی خود را بروزرسانی کنند، تا در صورت اضافه شدن ویژگی های جدید در مورد حفاظت از خودرو در صورت وجود فعالیت در محل پارک، اقدامات لازم را انجام دهد. البته خودروسازان نیز جهت مقابله با سرقت بدون نیاز به سوئیچ، ویژگی های جدیدی ایجاد می کنند. استفاده از تکنولوژی ها، نرم افزارها و سوئیچ های با فرکانس جدید از جمله ی این روش ها محسوب می شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین