لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :11 دقيقه

سیستم هد آپ دیسپلی (Heads Up Display) یا HUD چیست | تعریف و نحوه عملکرد هد آپ دیسپلی

در این مقاله به صورت مفصل به بررسی سیستم هد آپ دیپسلی یا HUD تعریف آن می پردازیم. در ادامه به چگونگی عملکرد سیستم هد آپ دیسپلی و معرفی بهترین سیستم های نرم افزاری هد آپ دسپلی خواهیم پرداخت. جهت اطلاع بیشتر از به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه خودرو می توانید به سایت رکاب مراجعه کنید.

 

سیستم هد آپ دیسپلی Display) Heads Up) یا HUD چیست؟

سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) یک تصویر دیجیتال شفاف بوده که بر روی شیشه ی جلوی خودرو بازتاب می شود و تمامی اطلاعاتی را که راننده از طریق داشبورد به آن ها می تواند دسترسی داشته باشد را به نمایش می گذارد. ایده اصلی پشت طراحی چنین سیستمی، متمرکز نگه داشتن حواس رانندگان بر روی مسیر است. در واقع اطلاعات ضروری خودرو نیز در جایی نشان داده می شود که رانندگان باید به آن نگاه کنند. همین امر سبب می شود تا رانندگان زمان کمتری را صرف نگاه کردن به گوشی و یا سایر سیستم های قرار گرفته در داشبورد خودرو کنند. بدین ترتیب، تمرکز بیشتر بر روی مسیر به منزله ی تصادف کمتر و رانندگی ایمن تر برای تمامی افراد است.

برخی از افراد حتی معتقدند که استفاده از سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) در برخی از کشورها باید به صورت قانون مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که تعداد تصادفات ناشی از حواس پرتی رانندگان در حال افزایش است. فرض کنید در حال رانندگی هستید و در یک لحظه چندین پیام برایتان ارسال می شود. در همین حین سیستم GPS خودرو در مورد اقدام بعدی شما تذکر می دهد و فرزندانتان نیز در داخل خودرو فرکانس رادیو را مدام عوض می کنند. تحت این شرایط راننده به احتمال قوی تمرکز خود بر روی مسیر را از دست می دهد در حالی که در صورت وجود سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) تمامی این شرایط به صورت یکجا برای راننده و در جلوی چشم وی نشان داده می شود و بدین ترتیب حواس راننده پرت نمی شود.

البته سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) در حال حاضر یک تکنولوژی نوپا محسوب می شود اما با این وجود نیز چندین نسخه ی مختلف از این تکنولوژی در بازار وجود دارد که مشتریان علاقه مند می توانند از آن ها استفاده کنند.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

چرا باید از سیستم های هد آپ دیپسلی (HUD) در خودروها استفاده شود؟

عدم تمرکز به جلو و مسیر در حین رانندگی موجب بسیاری از تصادفات می شود. فرض کنید شما برای زمان بسیار کوتاهی حتی 0.5 ثانیه به سیستم مکان یابی قرار گرفته در داشبورد توجه کنید. در این صورت بسته به سرعت حرکت، شما مسافتی به میزان 7 تا 18 متر را به اصطلاح " چشم بسته" طی می کنید که می تواند برای شما و افراد دیگر خطر آفرین باشد. استفاده از سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) موجب می شود تا رانندگان، حداکثر زمان ممکن را صرف تمرکز بر مسیر و رو به جلو کرده که همین امر سبب کاهش میزان تصادفات و تلفات ناشی از آن خواهد شد.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

آیا استفاده از سیستم های هد آپ دیپسلی (HUD) در خودروها، ایمن می باشند؟

یکی از سوالات متعددی که درباره ی سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) پرسیده می شود، حول ایمنی استفاده از آن ها است. با اینکه برخی از افراد اعتقاد دارند که این سیستم باعث می شود تا دید به جلوی راننده محدود شود و یا سبب حواس پرتی رانندگان شود، اما با اطمینان می توان گفت که این سیستم نه تنها سبب حواس پرتی رانندگان نمی شود بلکه زمینه ای را فراهم می سازد تا رانندگان تمرکز بیشتری بر روی مسیر حرکتی خود داشته باشند. برای مثال مکان یابی نشان داده شده در سیستم HUD نسبت به سیستم مکان یابی عادی استفاده شده در خودروها از مزایای بالاتری برخوردار است:

 

  • در مکان یابی نشان داده شده توسط سیستم HUD دیگر نیازی به نگاه کردن به پایین و یا اطراف جهت مشاهده ی مسیر وجود ندارد بلکه مسیر حرکتی در روبروی شما نشان داده می شود.
  • سیستم HUD تنها اطلاعات ضروری را به نمایش می گذارد در نتیجه حواس راننده پرت نمی شود.
  • قسمت نمایشی در شیشه ی جلو بخش بسیار کوچکی از شیشه را اشغال می کند و به دلیل شفاف بودن تصاویر روی شیشه، ممانعتی در دید راننده بوجود نمی آید.
  • نور استفاده شده برای بازتاب بر روی شیشه درخشش کمتری نسبت به نور سیستم های مکان یابی عادی دارد در نتیجه چشمان رانندگان اذیت نمی شود.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

تکنولوژی هد آپ دیپسلی (HUD)  موجود در خودروهای تولیدی

اگر در طی چند سال گذشته به نمایندگی های فروش کمپانی هایی نظیر آئودی، GM و یا مرسدس بنز مراجعه کرده باشید، تا حدودی با سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) آشنایی خواهید داشت چون این تکنولوژی معمولا از جمله مواردی است که تمامی فروشندگان این کمپانی ها به آن ها اشاره می کنند. در حال حاضر از تکنولوژی هد آپ دیپسلی (HUD) در مدل های جدید نظیر آئودی A7، مرسدس بنز S55 و چندین خودرو با برند GK استفاده می شود.

در این خودروها تکنولوژی هد آپ دیپسلی (HUD)  بخشی از خودرو محسوب می شوند و به همین دلیل می توانند به داده های بدست آمده از سایر بخش های خودرو دسترسی داشته باشند. مزیت خودروهایی که توسط کمپانی مجهز به تکنولوژی هد آپ دیپسلی (HUD) می شوند در این است که این تکنولوژی می تواند از طریق بلوتوث به سیستم اطلاعاتی و گوشی هوشمند شما وصل شود و تمامی اطلاعات مورد نظر از جمله تماس ها، پیام ها و ایمیل ها را بر روی شیشه ی خودرو به نمایش بگذارد.

در صورتی که علاقه ای به نمایش همه ی اطلاعات بر روی شیشه ی خودرو ندارید بهتر است سراغ خودروهای جگوار، هیوندا و لندروور بروید. چراکه این کمپانی ها از جدیدترین نسل تکنولوژی هد آپ دیپسلی (HUD) در خودروهای جدید خود رونمایی کرده اند. نسل آینده ی سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) سرعت حرکت خودرو را به نمایش می گذارد و در کنار آن تابلوهای راهنمایی و رانندگی را به صورت برجسته نشان می دهد. همچنین مسیر حرکتی و اقدام بعدی راننده نیزدر این صفحه به نمایش گذاشته می شود و در صورت وجود احتمال تصادف سیگنال های هشدار دهنده در صفحه ی نمایش پدیدار می شوند.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

نرم افزارهای هد آپ دیپسلی (HUD)

در صورتی که نمی خواهید برای خرید یک قطعه ی جدید هزینه ای صرف کنید می توانید از نرم افزار هد آپ دیپسلی (HUD) که برای گوشی های اندروید و آیفون موجود است، استفاده کنید. این نرم افزارها هزینه ای برای شما ندارند و به راحتی می توانید این نرم افزارها را از Apple Store و یا Google Play Store دانلود کرده و استفاده کنید. عملکرد این نرم افزار ها به این صورت است که گوشی هوشمند شما از طریق GPS اطلاعات ضروری خودرو نظیر سرعت و مسیر حرکتی را دریافت کرده و سپس در صفحه ی گوشی به صورت وارونه نشان داده می شود. با قرار دادن گوشی بر روی داشبورد تصویری از صفحه ی گوشی بر روی شیشه ی خودرو نشان داده می شود. اگرچه دقت و کیفیت عملکرد این نرم افزارها به اندازه ی تکنولوژی هد آپ دیپسلی (HUD) استفاده شده در خودروها نخواهد بود اما با توجه به این که هزینه ای برای رانندگان در بر ندارد گزینه ی بدی محسوب نمی شود.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

سیستم های هد آپ دیپسلی (HUD) خارجی

این سیستم ها به صورت جعبه های کوچک مستقل بوده که با قرار دادن آن ها بر روی داشبورد خودرو می توان اطلاعات مورد نیاز را در شیشه ی جلو مشاهده کرد. اکثر سیستم های هد آپ دیپسلی (HUD) خارجی از طریق GPS داخلی گوشی و یا سیگنال ماهواره ای خود دستگاه، سرعت حرکت خودرو را در هر لحظه به دست می آورند و آن را در شیشه ی جلو نمایش می دهند. اکثر این سیستم های خارجی دارای تکنولوژی ابتدایی هستند  اما در گذر زمان به نظر می رسد این سیستم ها نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشند.

 

در ادامه به معرفی 6 سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) خارجی برتر خواهیم پرداخت:

 

  1. سیستم Navdy Heads Up Display (HUD) & GPS

این سیستم، در مجموع بهترین سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) موجود در بازار است. سیستم Navdy HUD بدون شک بهترین سیستم HUD خارجی موجود در بازار است. این سیستم قابلیت تشخیص صدا را دارد و به همین دلیل به راحتی می توانید از طریق حرف زدن با آن مسیر حرکتی خود را مشخص نمایید. سیستم Navdy علاوه بر مسیریابی، تماس ها و پیام های شما را نشان می دهد و موزیک شما را کنترل می نماید. سیستم Navdy تمامی اطلاعات مورد نیاز را در شیشه بازتاب می دهد و از طریق مکان یابی آنلاین، بهترین و سریع ترین مسیر را به شما پیشنهاد می دهد.

 

  1. سیستم AutoLover A8 HUD | بهترین سیستم از نظر سازگاری با OBD II

قبل از خرید این سیستم بهتر است کاپوت خودروی خود را بالا بزنید و در صورتی که نشانه ی تایید OBD II را مشاهده کردید، این سیستم را خریداری کنید. در صورتی که خودروی شما تاییدیه ی OBD II را داشته باشد به خوبی با این سیستم سازگاری خواهد داشت و در تبادل داده هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. سیستم A8 HUD اطلاعاتی نظیر سرعت خودرو و میزان مصرف سوخت میانگین را بر روی شیشه ی جلوی خودرو بازتاب می دهد. طراحی زیبا و استفاده از رنگ های مختلف سبب ایجاد تمایز بین اطلاعات به نمایش گذاشته شده می شود.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

  1. سیستم Dodoro A2 | بهترین سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) از نظر مختصر بودن اطلاعات به نمایش گذاشته شده

در حالی که برخی از رانندگان علاقه دارند تا تمامی اطلاعات خودرو را در هر لحظه مشاهده کنند، برخی نیز به اطلاع از سرعت حرکت خودرو کفایت می کنند. برای این افراد، سیستم Dodoro A2 بهترین سیستم HUD به حساب می آید چراکه این دستگاه بسیار کوچک بوده (در حدود 3.5 اینچ) و تنها اطلاعات ضروری خودرو نظیر سرعت و مسیر حرکتی را نشان می دهد. قدرت مورد نیاز این دستگاه از طریق جا فندکی خودرو تامین می شود و به همین دلیل نصب آن در خودرو بسیار ساده است. این دستگاه با بسیار از خودروهای مدرن سازگار می باشد و از طرفی قیمت مناسب باعث شده تا Dodoro A2 به یکی از محبوب ترین دستگاه های HUD خارجی تبدیل شود.

 

  1. Opard Dashboard Car Mount | بهترین هولدر گوشی که به عنوان سیستم هد آپ دیپسلی (HUD) عمل می کند

اگر در نظر دارید تا از گوشی همراه خود به عنوان نمایشگر HUD استفاده نمایید، Opard Mount گزینه ی ایده آلی محسوب می شود. گیره های این هولدر از پشت فرمان گوشی را به صورت افقی نگه می دارند و بدین ترتیب نرم افزار مکان یابی و دسترسی به موسیقی دقیقا در روبه روی شما قرار می گیرد. گیره های این هولدر قابل تنظیم است. بنابراین می توانید زاویه ی مورد نظر برای نگه داشتن گوشی را انتخاب نمایید. این هولدر قابلیت نگه داشتن گوشی های تا ابعاد 6.5 اینچ را دارد که باعث می شود تا با اکثر گوشی های هوشمند سازگاری داشته باشد.

 سیستم هد آپ دیسپلی (Display Heads Up)

  1. Sherox A900 Car HUD : بهترین سیستم HUD از نظر ایمنی

این سیستم با خودروهایی که تاییدیه ی OBD II دارند کاملا سازگارمی باشد و بدین ترتیب اطلاعات بدست آمده از سایر بخش های خودرو در اختیار این سیستم قرار می گیرد که از طریق این سیستم بر روی شیشه ی اتومبیل به نمایش گذاشته می شود. رنگ نمایش این سیستم روشن می باشد و به صورت اتوماتیک خود را با شرایط وفق می دهد که باعث می شود تا راننده در شرایط مختلف به اطلاعات حیاتی خودرو دسترسی داشته باشد. این سیستم به طور کلی سرعت حرکت خودرو، ولتاژ، زمان و مصرف سوخت را نشان می دهد و در صورتی که مشکلی در بخشی از خودرو بوجود آید از طریق سیگنال های هشدار دهنده راننده را مطلع می سازد.

 

  1. ITEQ Universal GPS HUD : بهترین سیستم HUD از نظر قیمت

برخی از رانندگان دوست ندارند که اطلاعات خودرو بر روی شیشه ی جلو بازتاب شود. به این افراد توصیه می کنیم از سیستم ITEQ Universal GPS HUD استفاده کنند چراکه این سیستم دارای یک پد مخصوص می باشد که اطلاعات بر روی آن نشان داده می شود . این اطلاعات شامل سرعت، زمان و مسیر حرکتی است. این سیستم نیز از طریق اتصال به جا فندکی به کار می افتد که همین امر استفاده و نصب این دستگاه را بسیار ساده کرده است.

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین