لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

موتور بنلی TNT 125 تازه واردی با امکانات کم نظیر | بررسی فنی و قیمت

موتور بنلی TNT 125 برای افرادی که تازه موتورسواری را یاد گرفته اند و به دنبال موتوری فراتر از یک موتور 125 سی سی عادی هستند، گزینه ی مناسبی به حساب می آید. اصلی ترین رقیب این موتور در بازارهای فروش، موتور هوندا MSX125 است. البته گفتنی است که قیمت فروش موتور بنلی TNT 125 بسیار کمتر از سایر رقباست که همین امر، موتورسواران جوان زیادی را به سمت خرید این موتور سوق می دهد.

 

طراحی موتور بنلی TNT 125

طراحی ظاهری موتور بنلی TNT 125 به خوبی صورت گرفته است. اگزوز استفاده شده در این موتور اسپرت تر از نوع بکار رفته در موتور هوندا MSX125 است. دور موتور شمار این موتور از نوع آنالوگ بوده و صفحه نمایش قرار گرفته در جلوی موتورسوار نیز مواردی نظیر میزان سوخت، زمان و کیلومتر شمار را به نمایش می گذارد.

فریم اصلی استفاده شده برای ساخت این موتور از نوع فولادی Trellis بوده که یک پیشرانه ی 124.8 سی سی تک سیلندر بر روی آن سوار شده است. این پیشرانه توانایی تولید حداکثر 11 اسب بخار قدرت در دور موتور 9500 rpm را دارد. ارتفاع صندلی این موتور از سطح زمین 780 میلی متر بوده که در واقع 15 میلی متر از موتور هوندا MSX125 بلند تر است. وزن موتور بنلی TNT 125 حدود 121 کیلوگرم بوده که نشان می دهد این موتور به میزان 20 درصد از رقیب خود سنگین تر است.

 موتور بنلی TNT 125

بیان نظرات کارشناسانه در مورد موتور بنلی TNT 125

در ادامه به بیان تجربیات یکی از کارشناسان که این موتور را تست کرده است، می پردازیم :

" به عنوان یک موتور سوار نسبتا با تجربه اولین کاری که در هنگام تست این موتور انجام دادم، اقدام به تک چرخ زدن بود! شاید نزدیک به 10 سال بود که تک چرخ نزده بودم اما با دیدن این موتور و تایرهای نسبتا سفت آن نتوانستم جلوی خودم را بگیرم. در حین ترمز گرفتن، موتور TNT چرخ عقب را قفل می کند اما با گرفتن ترمز عقب، ترمز جلو نیز مقداری درگیر می شود و همین امر سبب توقف سریع موتور می شود. این یکی از مواردی است که سبب شده تا قیمت این موتور نسبت به موتور هوندا که مجهز به سیستم ABS است، کمتر باشد.

از همان لحظه که سوار موتور شده و شروع به حرکت کردم، فهمیدم که موتور بنلی TNT 125 شتاب خوبی دارد که این ویژگی را مدیون جعبه دنده ی 4 سرعته ی روان خود است. موتور هوندا مجهز به جعبه دنده ی 5 سرعته بوده که البته دنده ی پنجم نیز  به سواری در جاده ها اختصاص دارد. اما واقعیت این است زمانی که این دو موتور کنار یکدیگر حرکت می کنند، متوجه تفاوت چندانی در شتاب آن ها نخواهید شد.

موتور بنلی TNT 125

در طول تست این موتور، حداکثر سرعتی که توانستم در یکی از بزرگراه ها به آن دست یابم، 117 کیلومتر در ساعت بود. پس از طی کردن حدود 100 کیلومتر با این موتور متوجه شدم که صندلی آن به اندازه ی کافی نرم و راحت نیست. البته این نکته را نباید فراموش کنیم که موتور بنلی TNT 125 یک موتور مناسب جهت تور جاده ای (Tourer) نیست. عملکرد این موتور در جاده های پر پیچ و خم همانند سایر موتورهای 125 سی سی خنده دار به نظر می رسید و مجبور بودم در سر پیچ ها حداکثر با سرعت 80 کیلومتر در ساعت دور بزنم. هندلینگ کلی این موتور خوب است اما در شرایط بارانی احساس می کردم که موتور کمی دچار لغزش می شود که البته تایرهای ارزان قیمت در نظر گرفته شده برای این موتور نیز در این امر بی تقصیر نیست.

موتور بنلی TNT 125

چراغ های این موتور در شب عملکرد خوبی داشتند و حتی می توانم ادعا کنم که بهتر از چراغ های موتور هوندا هستند چراکه برد بیشتری داشته و فضای بیشتری را روشن می کردند. با وجود اینکه موتور بنلی TNT 125 بزرگتر از موتور هوندا بوده و صندلی راحت تری نسبت به آن دارد، اما وضعیت قرارگیری موتورسوار در موتور بنلی 125 به اندازه ی کافی خوب و راحت نیست و من به شخصه در قرار دادن پاهایم بر روی موتور دچار مشکل می شدم.

حقیقت این است که موتور بنلی یک وسیله ی ارزان قیمت برای موتورسواری محسوب می شود اما با این وجود، امکاناتی دارد که سبب می شود در حین موتورسواری از آن ها لذت ببرید. البته برخی از قطعات به کار رفته در این موتور از جمله قطعات پلاستیکی کیفیت لازم را ندارند اما در کل کیفیت ساخت این موتور نسبت به قیمت آن بسیار خوب است.

من با این موتور مسافتی نزدیک به 360 کیلومتر را طی کردم و هر کاری که به ذهنتان می رسد با این موتور انجام دادم و در آخر این موتور به سلامت از این تست ها بیرون آمد و خبری از اختلال در سیستم ترمز و یا قسمت های دیگر نبود.

در حال حاضر قطعات شخصی سازی زیادی برای موتور بنلی TNT 125 موجود نیست که البته این امر را باید در نظر گرفت که موتور بنلی 125 یک موتور جدید محسوب می شود چراکه فروش آن از ماه ژوئن سال 2017 آغاز شده است.

 موتور بنلی TNT 125

مشخصات کامل فنی موتور بنلی TNT 125

در ادامه به ارائه مشخصات کامل فنی موتور بنلی TNT 125 پرداخته می شود:

 

 

مشخصات موتور بنلی TNT 125
مشخصات ویژگی ها
قیمت 2199 یورو
پیشرانه 124.8 سی سی تک سیلندر
قدرت تولیدی 11 اسب بخار در دور موتور 9600 rpm
فریم فولادی از نوع Trellis
سیستم تعلیق جلو فورک غیر قابل تنظیم
سیستم تعلیق عقب یک ضربه گیر با کمک فنر قابل تنظیم
ترمز جلو یک دیسکی به همراه سه پیستون کالیپر
ترمز عقب یک دیسکی به همراه یک پیستون کالیپر
تایر جلو 120/70 ZR12
تایر عقب 130/70 ZX12
وزن  121 کیلوگرم
ارتفاع صندلی 780 میلی متر
حجم مخزن سوخت 7.2 لیتر

 

تصاویر موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

 

موتور بنلی TNT 125

منبع: رکاب. 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین