لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

همه آنچه که درباره ی خودروهای هیبریدی باید بدانید | معرفی انواع خودرو هیبریدی، برترین ها همراه با قیمت

در این مقاله سعی می کنیم تا به بررسی کامل خودروهای هیبریدی و نکات کلیدی در مورد این خودروها بپردازیم. در ابتدا با تعریف خودرو هیبریدی آغاز می کنیم. خودرو هیبریدی به خودرویی گفته می شود که بیش از یک سیستم تولید قدرت را دارا باشد یعنی سیستم قدرت آن متشکل از یک موتور احتراق داخلی از نوع بنزینی یا دیزلی به همراه یک موتور الکتریکی باشد. اصلی ترین مزیت خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی، مصرف کمتر سوخت و تولید آلاینده های زیست محیطی کمتر است. البته اکثر دولت ها برای تشویق مردم به خرید این خودروها، مالیات جاده ای و مالیات خرید خودروی کمتری دریافت می کنند که به نوعی می تواند مزیت دیگری برای خودروهای هیبریدی محسوب شود. به منظور کسب اطلاع کامل از خودروهای هیبریدی به ادامه ی مقاله مراجعه نمایید.  

 

انواع خودرو هیبریدی و نحوه ی عملکرد آن ها

به طور خلاصه خودروهای هیبریدی متشکل از سیستم احتراق داخلی، موتور الکتریکی و یک پکیج باتری هستند. به طور کلی، سه نوع خودرو هیبریدی وجود دارد که هر کدام مکانیسم عملکردی متفاوتی دارند:

 

  1. خودروهای هیبریدی موازی (Parallel)

این خودروها، معمول ترین نوع خودروهای هیبریدی موجود در بازارهای جهانی هستند. تویوتا پریوس، مشهورترین نمونه ی این نوع از خودرو هیبریدی است. در این خودروها، به سه شکل مختلف می توان به چرخ ها قدرت رسانی کرد: الف) به صورت مستقیم از طریق پیشرانه، ب) به صورت مستقل از طریق موتور الکتریکی و ج) از طریق عملکرد همزمان این دو سیستم.

برای مثال، خودروی تویوتا پریوس در سرعت های زیر 24 کیلومتر در ساعت و در زمان شروع حرکت، تنها از موتور الکتریکی برای تولید قدرت استفاده می کند که همین امر سبب می شود تا سوخت کمتری در ترافیک های سنگین داخل شهری مصرف شود. در این خودرو با افزایش سرعت، پیشرانه ی احتراق داخلی وارد عمل می شود و بیشتر برای شتابگیری های سریع مورد استفاده قرار می گیرد.

در زمان کاهش سرعت و یا ترمز گرفتن، سیستم ترمز احیا کننده (Regenerative) وارد عمل شده و تولید الکتریسیته کرده و در پکیج باتری برای استفاده در آینده ذخیره می کند. در واقع این سیستم روشی برای ذخیره کردن بخشی از انرژی جنبشی خودرو در حین حرکت است. باتری استفاده شده در این خودرو به اندازه ای بزرگ است که سبب می شود تا موتور الکتریکی به تنهایی بتواند قدرت مورد نیاز خودرو برای طی کردن 2 کیلومتر را تامین کند. کمپانی تویوتا در خودروهای یاریس، آئوریس و پریوس پلاس نیز از این سیستم هیبریدی استفاده می کند. البته کمپانی های آئودی، بی ام و ، سیتروئن، لندروور، لکسوس، مرسدس بنز، پژو، پورشه و فولکس واگن نیز خودروهایی مجهز به این سیستم قدرت هیبریدی تولید کرده اند.

 

  1. خودروهای هیبریدی از نوع Range Extender

این خودروهای هیبریدی از پیشرانه ی احتراق داخلی برای تولید الکتریسیته استفاده می کنند. سپس الکتریسیته ی تولید شده در ژنراتور صرف شارژ کردن باتری ها می شود. در واقع در این خودروها، پیشرانه ی احتراق داخلی به صورت مستقیم باعث حرکت چرخ ها نمی شود، بلکه این پیشرانه تنها انرژی لازم برای موتور الکتریکی را تولید می کند. خودروی بی ام و i3، یکی از مشهورترین و محبوب ترین خودروهای هیبریدی از نوع Range Extender است. خودروی هوندا جاز (Jazz) نیز دارای سیستم قدرت مشابهی هستند. این نوع از خودروهای هیبریدی، بسته به نوع پکیج باتری و بزرگی آن، به دو دسته ی قدرتمند و معمولی تقسیم بندی می شوند. هر چه ظرفیت پکیج باتری بیشتر باشد، خودروی هیبریدی در حین عمل کردن موتور الکتریکی قدرتمند تر است.

 

  1. خودروهای هیبریدی پلاگین (Plug-in)

همان طوری که از اسم این خودروها بر می آید، می توان باتری این خودروها را از طریق یک منبع خارجی نیز شارژ کرد. البته این خودروها نیز همانند نسخه های قبلی، قابلیت شارژ در حین حرکت را دارند.

اگرچه هم خودروهای تمام الکتریکی و هم خودروهای هیبریدی مجهز به یک پیشرانه ی احتراق داخلی هستند، اما اصلی ترین تفاوت آن ها در این است که خودروهای تمام الکتریکی باتری های بزرگتری دارند و به همین دلیل مقدار مسافتی که این خودروها در آن از موتور الکتریکی استفاده می کنند، بسیار بیشتر از خودروهای هیبریدی است. در حال حاضر تولید این نوع خودروهای هیبریدی در حال توسعه است. خودروهایی نظیر میتسوبیشی اوتلندر ، تویوتا پریوس و ولوو V60 مجهز به این سیستم هیبریدی پلاگین (Plug-in) هستند.

 خودرو هیبریدی

طول عمر باتری های استفاده شده درخودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی چندین سال است که به بازارهای جهانی معرفی شده اند. برای مثال، کمپانی تویوتا در این چند سال توانسته چندین میلیون دستگاه از خودروهای هیبریدی خود را در دنیا به فروش برساند و میزان مسافتی که این خودروها با موتور الکتریکی طی می کنند از تویوتا پریوس و لکسوس RX 450h که یک ماشین لوکس هستند، گسترش یافته است. شاید در ابتدا مشتریان نگران باتری های استفاده شده در خودروهای هیبریدی باشند اما در این چند سال اخیر تجربه نشان داده که این باتری ها عمر خوبی داشته و به اندازه ی باتری های استفاده شده در خودروهای معمولی عمر مفید دارند. حتی برخی گزارش ها حاکی از عملکرد بی نظیر این باتری ها بوده که در یک مورد گزارش شده که باتری استفاده شده در خودروی تویوتا پریوس سدان بدون هیچگونه ایرادی تا مقدار مسافت 480  هزار کیلومتر کار کرده است.

 

آیا خودروی هیبریدی به درد شما می خورد؟

به هر حال با توجه به اینکه قیمت سوخت های فسیلی همچنان آن قدر پایین است که باعث می شود تا خودروهای احتراق داخلی بنزینی از نظر قیمتی، ارزان تر از خودروهایی هیبریدی باشند. هرچند تولید کنندگان خودروهای هیبریدی سعی می کنند با تبلیغ اینکه " خودروی هیبریدی آسیب کمتری به محیط زیست می زند و یا اینکه مقدار مسافت بیشتری را طی می کنند"  مشتریان را به سمت خرید این خودروها سوق دهند. پس اگر حفاظت از محیط زیست را به عنوان یک وظیفه برای خود می دانید، خرید خودروی هیبریدی برای شما کاملا مناسب خواهد بود. البته علاوه بر مصرف سوخت و تولید آلاینده ی کمتر، کیفیت رانندگی خوب را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای خودروهای هیبریدی دانست. خودرو هیبریدی زمانی که می خواهد شروع به حرکت کند، موتور الکتریکی به کار افتاده که این امر سبب می شود تا خودروهای هیبریدی شتاب اولیه ی خوبی داشته باشند.

در ادامه به شش نکته ی کلیدی در مورد دنیای خودروهای هیبریدی می پردازیم:

 

  1. خرید خودروهای هیبریدی سبب می شود تا شما پول کمتری برای سوخت خود خرج کنید. زمان بازگشت سرمایه که عبارت است از زمانی که مخارج جاری برابر قیمت خرید می شود، در مورد خودروهای هیبریدی می تواند به چندین سال و یا حتی دهه برسد. از طرفی خودروهای هیبریدی، دیرتر از خودروهای بنزینی مستهلک می شوند و قطعات خودروهای هیبریدی معمولا گارانتی طولانی تری دارند.

 

  1. قیمت خرید خودرو هیبریدی در حدود 20 درصد بیشتر از خودروهای بنزینی است. البته خودروهای تمام الکتریکی از خودروهای هیبریدی نیز گران تر هستند و برند های لوکس این خودروها، قیمتی بالاتر از 100 هزار دلار دارند. البته برخی از دولت ها که قوانین زیست محیطی سخت گیرانه ای دارند، مردم را با کسر مالیات خرید و مالیات جاری، به سمت خرید خودرو هیبریدی و یا خودرو تمام الکتریکی سوق می دهند.

 

 

  1. شایعاتی که در مورد طول عمر کم باتری خودرو هیبریدی به گوش می رسد را باور نکنید. باتری های استفاده شده در خودروهای هیبریدی حتی تحت شرایط دشوار نیز عملکرد خوبی داشته و طول عمر آن ها کمتر از باتری های استفاده شده در خودروهای معمولی نیست. همچنین در صورت بروز مشکل نیز، هزینه ی تعویض این باتری ها نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته و جای نگرانی وجود ندارد.

 

  1. عملکرد سیستم قدرت خودروهای هیبریدی اگرچه در حال حاضر در حد و اندازه های خوروهای اسپرت و مسابقه ای نیست، اما مرکز تحقیقاتی فریزر- نش به همراه یک شرکت طراحی ایتالیایی، موفق به طراحی یک نسخه ی کانسپت از خودروی هیبریدی Plug-In به نام نامیر (Namir) شده اند. این خودرو قادر خواهد بود تا در عرض 3.5 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر در ساعت شتابگیری کند. همچنین حداکثر سرعت این خودرو 300 کیلومتر در ساعت خواهد بود و توانایی طی کردن مسافتی به اندازه ی 2000 کیلومتر با یک بار شارژ را خواهد داشت.

 

 

  1. اگر چندین سال پیش یک مطالعه ی ساده در مورد خودروهای هیبریدی می کردید، مطالب آن خیلی کسل کننده به نظر می رسید اما اکنون با وجود کمپانی های بزرگی مانند پورشه، بی ام و، و لکسوس به حوزه ی تولید خودروهای هیبریدی، اخبار مربوط به این خودروها جذابیت خاصی دارند و رقابت این سه کمپانی که مشهورترین تولید کنندگان خودروهای لوکس در دنیا هستند، دیدنی است.

 

  1. با وجود بیان همه ی نکات لازم در مورد خودرو هیبریدی، بدون شک اصلی ترین دلیل برای خرید خودرو هیبریدی، کمک به حفظ محیط زیست است. فراموش نکنید که اکثر خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای بنزینی در حدود 90 درصد آلاینده ی کمتری تولید می کنند و از طرفی مصرف سوخت بسیار پایین تری نیز دارند.

 

معرفی برترین ماشین های هیبریدی در سال 2018

در صورتی  که تا بدین جا قانع شده اید که یک خودرو هیبریدی خریداری نمایید، بهتر است عجله نکنید و به ادامه ی مقاله را دنبال کنید. چراکه در ادامه 10 خودروی هیبریدی برتر دنیا همراه با قیمت خودرو در سال 2018 را معرفی خواهیم کرد.

 

 تویوتا یاریس

 خودرو هیبریدی

 

میتسوبیشی اوتلندر PHEV:

 خودرو هیبریدی

 

بی ام و i8:

 خودرو هیبریدی

 

فولکس واگن گلف GTE:

 خودرو هیبریدی

 

بی ام وi3:

 خودرو هیبریدی

 

تویوتا پریوس:

 خودرو هیبریدی

 

آئودی A3 e-tron:

 خودرو هیبریدی

 

فولکس واگن پاسات GTE:

 خودرو هیبریدی

 

آئودی Q7 e-tron:

 خودرو هیبریدی

 

هیوندا لونیک

 خودرو هیبریدی

 

منبع: رکاب

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین