لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

سیستم کنترل G-Vectoring چیست؟ | جدیدترین سیستم امنیت خودرو در مزدا

کمپانی مزدا، اخیرا مهم ترین پیشرفت در زمینه ی سیستم هدایت خودرو دست یافته است. این سیستم الکترونیکی، با نام سیستم کنترل G-Vectoring ، سبب بهبود پایداری خودرو، افزایش کشش خودرو و کاهش استرس رانندگی و وظایف محول شده به رانندگان می شود.

سیستم کنترل G-Vectoring از مهندسی پیشرفته ای برخوردار است. قبل از ورود به لایه های پیچیده ی تکنولوژی این سیستم، لازم به ذکر است که هدف از طراحی و مهندسی این سیستم، نه تنها دستیابی به هندلینگ بهتر بلکه این سیستم به منظور بهبود دینامیک خودرو طراحی شده است. سیستم کنترل G-Vectoring ، حاصل هشت سال تلاش جهت دستیابی به تکنولوژی ای بوده که در آن، سیستم هدایت خودرو (فرمان)، واقعی تر به نظر برسد و زمان پاسخ آن به حداقل ممکن برسد. از طرفی، حرکت خودرو برای سرنشینان خودرو، رضایت بخش باشد.

البته گفتنی است که کمپانی مزدا تنها کمپانی خودروسازی نیست که در این راه گام بر می دارد. سیستم های هدایت گشتاور (Torque Vectoring) و سیستم Active Differential در بسیاری از خودروهای مدرن امروزی، مورد استفاده قرار می گیرند. اما تفاوت میان این سیستم ها با سیستم کنترل G-Vectoring، در این است که در این سیستم ها از نیروی مکانیکی برای انتقال قدرت به چرخ ها استفاده می شود و تغییرات ایجاد شده، در واقع معلول دست کاری های فیزیکی بوده و این امر قابل مشاهده است.

 جدیدترین سیستم امنیت خودرو در مزدا

چگونه فیزیولوژی بدن انسان به سیستم امنیت خودرو کمک می کند؟

کمپانی مزدا برای دستیابی به راه حل ایده آل، بر روی فیزیولوژی انسان و قوانین فیزیکی دخیل در رانندگی تمرکز دارد. دلیل این اقدام، پیدا کردن راه حلی جهت طراحی سیستم هدایت ایده آل جهت طبیعی بودن رانندگی از پشت فرمان و از تمامی صندلی های خودرو است.

تاکنون کمپانی مزدا مطالعات متعددی بر روی رفتار انسان و حس فیزیولوژیکی او که مربوط به تعادل و بالانس بوده، مطالعه کرده است. این کمپانی بر روی این موضوع که انسان چگونه می تواند بدون افتادن راه برود، بایستد و بدود تحقیقاتی داشته است. مهندسان این کمپانی دریافتند که بدن انسان به صورت ناخودآگاه، خود را برای انجام فعالیت جدید آماده می کند. این اقدام از طریق آمادگی ذهنی و عضلانی صورت می گیرد و این اقدامات، در واقع پاسخی است به اطلاعات دریافت شده از طرف محیط و کارهایی که قرار است به زودی انجام بگیرد.

در نهایت تیم مهندسی کمپانی مزدا با بررسی موتور SkyActiv، به این نتیجه رسیدند که میزان قدرت و گشتاور تولیدی این موتور برای پیشبرد خواسته های این تیم کافی است. پس از تلاش فراوان این تیم برای اثبات موثر بودن این تکنولوژی، کمپانی مزدا نام سیستم کنترل G-Vectoring را برای آن انتخاب کرده است.

 جدیدترین سیستم امنیت خودرو در مزدا

عملکرد سیستم کنترل G-Vectoring به چه شکل است؟

به زبان ساده، سیستم کنترل G-Vectoring، یک سیستم الکترونیکی است. زمانی که سنسورهای پیچیده ی این سیستم، متوجه چرخش همزمان فرمان و سرعت گرفتن خودرو شوند، تولید قدرت توسط پیشرانه (موتور) را به صورت لحظه ای متوقف می کند. به عبارت دیگر، زمانی که سیستم متوجه شود که راننده، همزمان، هم به پدال گاز فشار می آورد و هم فرمان را به سمت چپ یا راست می چرخاند، سیستم کنترل G-Vectoring به صورت لحظه ای، وقفه ای را در خودرو ایجاد می کند. این توقف لحظه ای کمتر از زمان یک پلک زدن است اما همین امر موجب می شود تا دو اتفاق به صورت همزمان در قسمت جلوی خودرو انجام پذیرد:

 

  • تایرهای جلوی خودرو، کمی فشرده می شوند که همین امر باعث افزایش کشش، پایداری و بهبود پایداری می شود.
  • تغییر بسیار جزئی در سرعت و فشرده شدن بخش جلوی خودرو، به مغز سرنشینان خودرو این سیگنال را منتقل می کند که یک تغییر مسیر به زودی انجام خواهد شد. همین امر سبب آماده شدن عضلات گردن بدن آن ها می شود و بدن سرنشینان تعادل لازم جهت تغییر مسیر را حفظ می کند.

 

جدیدترین سیستم امنیت خودرو در مزدا

نتیجه سیستم کنترل G-Vectoring، افزایش پایداری خودرو و راحتی بیشتر سرنشینان خواهد بود. برخی از افراد و کارشناسان معتقدند که استفاده از این سیستم، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. اما باید گفت با وجود بررسی و تست های انجام شده بر روی این نسخه، هیچ مشکلی مشاهده نشده، و از طرفی استفاده از این سیستم احساس راحتی بیشتری، به خصوص در سر پیچ ها، به همراه داشت. همچنین استفاده از این سیستم به هیچ وجه مصرف سوخت را تحت تاثیر قرار نمی دهد و توقف تولید قدرت به اندازه ای در زمان کوچک اتفاق می افتد که اصلا تغییر قابل احساسی در خودرو ایجاد نمی شود.

اگرچه سیستم کنترل G-Vectoring، چیز بیشتر از یک بروز رسانی نرم افزاری محسوب نمی شود، اما استفاده از این تکنولوژی در خودروهای جدید نیازمند مهندسی پیشرفته ای است. سیستم کنترل G-Vectoring، برای اولین بار در خودروی مزدا 6 محصول 2017 و پس در مزدا 3 محصول 2017 مورد استفاده قرار گرفت. پس از تجربه ی این دو خودرو، کمپانی مزدا، تصمیم به استفاده از این تکنولوژی در تمامی خودروهای خود شد.

جدیدترین سیستم امنیت خودرو در مزدا

منبع :nydailynews

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین