لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

باروغن موتور بیشتر آشنا شوید

مایع‌ای حیاتی برای عملکرد بهتره پیشرانه

روغن موتور در خودرو بسیار اهمیت دارد. اهمیت آن همانند جریان خون در رگ انسان است. به همین خاطر انتخاب یک روغن موتور مناسب برای خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. پوسته موتورهای جدید آلومینیومی است و با هر روغن موتوری سازگاری ندارند. به همین خاطر همیشه باید برای روغن پیشرانه خودرویتان از جدیدترین روغن موتورهای روز استفاده کنید تا باعث افزایش طول عمرقطعات و کاهش اصحلاک خودرو شود.

طبقه بندی روغن موتور

روغن موتورها به دو شکل ساخته می‌شود. دسته اول آنها با نام سنتتیک شناخته می‌شوند. دسته دوم نیز با نام آزمایشگاهی در بازار بفروش رسانده می‌شود. روغن موتورهای سنتتیک که دسته اول هستند همان روغن موتورهایی می‌باشند که در در تعمیرگاه‌ها جمع آوری می‌شوند و سپس برای تصفیه و استفاده مجدد به پالایشگاه‌ها ارسال می‌شوند. فرایند تصفیه این روغن موتورها بسیار پیچیده است زیرا آنها را با دیگر مواد و افزودنی‌ها مخلوط می‌کنند تا بتوانند از آن روغن مجددا استفاده کنند. لازم به ذکر است که این نوع روغن موتورها بیشتر در خودروهای قدیمی و کم حجم با سیلندر کمتر استفاده می‌شود.

دومین نوع از روغن‌ موتورهای مورد استفاده در خودرو تنها یکبار تولید می‌شوند و به آنها آزمایشگاهی می‌گویند. این روغن موتورها ساختاری شیمیایی دارند و دیگر از روغن‌های سوخته در آنها استفاده نمی‌کنند. به خاطر نوع فرمول ساخت این روغن‌ها استهلاک کمتر پیشرانه یکی از ویژگی‌های استفاده از این روغن‌ها به حساب می‌آید. روغن موتورهای آزمایشگاهیی حرارت پذیری بالاتری دارند. این روغن موتورها نیز مجددا به دو دسته SM و SL تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی بیشتر بخاطر عملکرد و کیفیت آنها است. اگر می‌خواهید از روغن موتورهای دسته دوم استفاده کنید که کیفیت بسیار بالایی داشته باشد بهتر است از نوع SM استفاده کنید. زیرا این نوع روغن موتورها دارای عملکرد و کیفیت بسیار بالایی هستند. البته فراموش نکنید قیمت روغن موتورهای نوع SM کمی بالاتر است. نوع SL نیز دارای کیفیت خوبی است و از نظر کیفیت مناسب برای بسیاری از خودروهای امروزی است. قیمت این نوع روغن موتورها نیز پایین تر از نوع SM است.

روغن موتورهای جدید

در قرن 20 میلادی با پیشرفت علم و تکنولوژی مهندسین صنعت خودرو در بخش‌های مختلفی کارهای زیادی را انجام داده‌اند. آنها هرساله روغن موتورهای جدیدی را برای افزایش عمر پیشرانه خودروها تولید می‌کنند. هرسال تغییرات مختلفی را در نحوه ساخت روغن موتورها انجام می‌دهند تا کیفیت آنها بالاتر و عملکردشان بهتر شود. به همین خاطر روغن موتورهایی که تاریخ ساختشان برای سال 2004 می‌باشد هیچگاه کیفیت و عملکرد روغن موتورهای تولیدی در سال 206 را ندارند. در این میان خودروهای آلمانی نظیر بنز و ب ام و به روغن موتورهای با کیفیت بالاتری نیازمند هستند. به همین خاطر مالکین خودروهای آلمانی بیشتر از مالکین خودروهای آمریکایی و ژاپنی باید حواسشان به انجام به موقع تعویض روغن باشد. البته این نکته را نیز باید اشاره کرده که خودروهای آلمانی بیشتر از خودروهای ژاپنی نظیر کیا و هیوندای روغن موتور استفاده می‌کنند.

مناسب ترین روغن موتور را انتخاب کنید

همیشه سعی کنید برای انتخاب یک روغن موتور مناسب ابتدا پیشنهاد اصلی شرکت سازنده خودرو را درنظر بگیرید. شرکت سازنده خودرو بهتر از بسیاری از تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌ها می‌داند که چه روغن موتوری برای خودرویتان مناسب است. همیشه در دفترچه راهنمای خودرو روغن مناسب برای پیشرانه خودرو نوشته شده است. همچنین می‌توانید برای اینکه عملکرد روغن موتورتان بهتر شود کارهای مختلفی از جمله تعویض به موقع فیلتر هوا و فیلتر روغن را همیشه انجام دهید. ضمنا همیشه سعی کنید در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن موتور خودوریتان بکنید. اگر از روغن موتورهای سنتتیک استفاده می‌کنید بهتر از در هر 5هزار کیلومتر آن را تعویض کنید و اگر از روغن موتورهای آزمایشگاهی برای خودرویتان استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌شود در هر 10 هزار کیلومتر این کار را انجام دهید.

البته برخی از تعمیرکاران نیز به این موضوع چندان اهمیت نمی‌دهند و تعویض روغن موتور را بین 10تا20هزار کیلومتر توصیه می‌کنند. اما باید بدانید که در ایران بخاطر کیفیت پایین بنزین و همچنین ترافیک باید در کیلومتر‌های کم‌تر اقدام به تعویض روغن موتور کنید. این روغن موتورها به خاطر شرایط آب و هوایی و دلایلی که ذکر شد از حالت استاندارد کارخانه خارج می‌شوند و به همین خاطر برای تعویض آن باید کمی زودتر از موعد ذکر شده توسط شرکت اقدام کرد.

برای جلوگیری از آسیب بیشتر روغن موتورهای نه چندان با کیفیت به موتور می‌توان از محلول‌های موتورشور نیز استفاده کرد. با استفاده از این محلول‌ها می‌توان از وارد شدن خسارت بیشتر به پیشرانه آن هم بخاطر روغن موتور نامرغوب تاحدی پیشگیری کرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین