لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

نکات مهم رانندگی حرفه‌ای چیست؟

رعایت برخی عادت ها می تواند تاثیر بسزایی در زندگی افراد داشته باشد. رعایت برخی نکات روانشناسانه در رانندگی نیز به همین ترتیب است. در این مقاله به 8 نکته روانشناسی رانندگی خواهیم پرداخت که کمترین راننده ای هنگام رانندگی به آن می پردازد. بسیاری از تصادف های منجر به فوت، به دلیل رعایت نکردن همین موارد مختصر و ساده است. اگر می خواهید به رانندگان تازه وارد، شیوه ی رانندگی حرفه ای را بیاموزید، حتما این نکات رانندگی را مدنظر قرار دهید.

 تنها بر روی خودرویی که در روبروی شما قرار دارد، تمرکز نکنید!

اگر در حین رانندگی، همه ی حواستان تنها به خودروی جلویی شما باشد، کاری کاملا اشتباه مرتکب می شوید. این اقدام می تواند برای شما خطر آفرین باشد چرا که هر اشتباهی که راننده ی خودروی جلویی انجام دهد شما نیز مجبور به انجام آن خواهید شد. رانندگان خودروهای مسابقه ای و حرفه ای هیچگاه چنین کاری نمی کنند، چرا که این اقدام به منزله ی پیروی کورکورانه از راننده ای است که شاید به درستی انتخاب مسیر نکرده باشد.

 آموزش رانندگی

به جای تمرکز بر خودروی روبرویی، از شیشه خودروی جلویی به قسمت های جلوی خودرو نگاه کنید

به جای تمرکز بر روی خودروی جلویی، کافی است چشمان خود را باز کرده و به فضای باز، در قسمت جلوی خودروی خود توجه کنید. در صورتی که چندین خودرو در جلوی شما قرار داشته باشند، بهتر است به فضاهای خالی میان آن ها نیز توجه کنید. انتخاب چنین رویکردی موجب می شود تا مغز شما اطلاعات مهم درباره وضعیت قرارگیری تمام خودروها در جلوی شما را به موقع دریافت کند و در صورت وجود خطر احتمالی، تصمیم درست و به موقعی گرفته شود.

 

 به جایی تمرکز کنید که می خواهید خودرویتان را هدایت کنید

هماهنگی دست و چشم در امر رانندگی بسیار مهم است. به همین دلیل با تمرکز به جایی که می خواهید به آن نقطه برسید، به صورت ناخود آگاه عملکرد دستان شما تنظیم می شود و راحت تر می توانید به نقطه ی مورد نظر برسید.

 آموزش رانندگی

زبانتان را به سقف دهانتان بچسبانید!

زبان انسان، قسمتی است که در آن رگ های عصبی فراوانی وجود دارد و فعال کردن این عصب ها، موجب ارسال سیگنال های الکتریکی به مغز و تحریک بخش مسئول برای حفظ تعادل و بالانس می شود. از طرفی همه می دانیم که تعادل و بالانس برای تصمیم گیری های لحظه ای در خودرو بسیار ضروری است. به همین جهت، این عمل می تواند مغز شما را آماده ی این تعادل کند. در واقع فشار دادن زبان به سقف دهان باعث فوق تحریک شدن آن بخش از مغز می شود و شما را متوجه اتفاق ها می کند و بدین ترتیب به سرعت می توانید عکس العمل لازم را ایفا نمایید.

 

 همواره دستان خود را در وضعیت 3 و 9 بر روی فرمان قرار دهید!

خوشبختانه امروزه در کلاس های آموزش رانندگی به جای سیستم قبلی 10 و 2 از سیستم 3 و 9 استفاده می شود. چرا که در صورت وجود ایربگ در فرمان، قرارگیری دست ها در وضعیت 10 و 2 می تواند خطر آفرین باشد. همچنین وضعیت 9 و 3 به دلیل اینکه سریع تر می توانید به اتفاقات مشاهده شده عکس العمل نشان دهید، مناسب تر خواهد بود.

 آموزش رانندگی

با کدام پا ترمز بگیریم؟

بسیاری از بهترین رانندگان حرفه ای خودروهای مسابقه ای، با پای چپ خود ترمز می گیرند. در خودروهای اتوماتیک، شما در همه مواقع می توانید از پای چپ برای ترمز کردن استفاه کنید و در نسخه های دستی نیز می توانید در مواقعی که پایتان روی کلاج قرار ندارد، ترمز بگیرید. در صورتی که بتوانید به استفاده از پای چپ برای ترمز کردن عادت کنید می توانید در زمان های اضطراری در زمان کمتری خودروی خود را متوقف نمایید.

 

نکات مهم در مورد کنترل فرمان

به طور کلی بدن انسان دارای دو نوع فیبر عضله ای است: فیبر آرام و فیبر سریع. فیبر آرام بیشتر برای کارهای استقامتی مانند دو ماراتن به کار می آید، در حالی که فیبرهای سریع برای انجام کارهای انفجاری و سریع کاربرد دارند. نکته ی جالب این که تعداد عضلات سریع شما برای چرخاندن فرمان به سمتی که قرار دارید، با دست موافق، بیشتر است. برای مثال اگر قصد دارید به سمت چپ بپیچید، تعداد عضلات سریع در دست چپ شما به مراتب بیشتر از دست راست است و اگر با دست چپ، این عمل را انجام دهید، سرعت عمل بالاتری خواهید داشت. همچنین اگر قصد دارید به سمت راست بپیچید، دست راست شما برای این اقدام، عملکرد سریع تری خواهد داشت. این نکات برای مواقعی که در شرایط بحرانی قرار خواهید گرفت، موثر واقع خواهد شد.

 آموزش رانندگی

 

گاز بدهید، ترمز بگیرید و یا فرمان را بچرخانید، اما حواستان باشد در هر لحظه فقط یکی از این کارها را انجام دهید!

هیچگاه سعی نکنید چندین کار را به صورت همزمان به خودروی خود تحمیل کنید. همواره حواستان باشد که در یک لحظه تنها یکی از سه کار گاز دادن، ترمز گرفتن و یا چرخاندن فرمان را انجام دهید.

برای مثال اگر سعی کنید هنگان ترمز کردن همزمان فرمان را نیز بچرخانید، به احتمال زیاد دور مناسبی نخواهید داشت و یا اینکه خودروی شما شروع به لغزش خواهد کرد. این اتفاق مخصوصا در شرایط بارانی بسیار خطرناک است.

 آموزش رانندگی

 

منبع : Thrillist

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین