لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

جگوار I pace | همه چیز درباره اولین خودرو تمام الکتریکی جگوار

کمپانی جگوار به صورت رسمی از خودروی جگوار I-Pace رونمایی کرد. این خودرو اولین خودروی تمام الکتریکی این کمپانی است که جایگزین مناسبی برای خودروهای کراس اوور احتراق داخل خواهد بود. تمامی تیپ های خودروی جگوار I-Pace مجهز به پکیج باتری لیتیوم – یونی با انرژی 90 کیلووات ساعتی بوده که این باتری برای طی کردن مسافتی معادل 480 کیلومتر کافی است. شرکت جگوار اعلام کرد که طراحی این پکیج باتری به گونه ای انجام گرفته تا میزان دانسیته ی انرژی حداکثر باشد. باتری ها نیز همانند سیستم های احتراق داخل حساس به دما می باشند و به همین دلیل دریچه های ورودی هوای این خودرو ، بزرگ طراحی شده است.

 

تفاوت جگوار آی پیس و خودرو الکتریکی تسلا

کمپانی تسلا برای مثال در خودروی تسلا مدل S/X P100D، از گرما برای پیش گرم کردن باتری ها استفاده می کند تا حداکثر عملکرد حاصل شود. اگر شرایط عملکرد این خودرو مهیا نشود، خودرو قادر به تولید حداکثر قدرت نخواهد بود و خودرو شتاب لازم را نخواهد داشت.

کمپانی جگوار اعلام کرده است که پکیج باتری استفاده شده در خودروی جگوار I-Pace  تا دمای -40 درجه سانتی گراد تست شده که این دما 10 درجه کمتر از دمایی است که سایر خودروهای الکتریکی در آن تست می شوند. همچنین این کمپانی این امکان را برای مالکان جگوار I-Pace فراهم می کند تا شرایط خودرو را تنظیم کرده تا سیستم، قدرت عملکرد حداکثری داشته باشد.

همچنین یک سیستم تهویه برای پکیج باتری در نظر گرفته شده و زمانی که این باتری گرم شود، سیستم تهویه به کار می افتد و شرایط دمایی را به گونه ای تنظیم می کند تا باتری، عملکرد ایده آلی داشته باشد. یک پمپ گرمایی برای گرم کردن داخل کابین و خود پکیج باتری در شرایط آب و هوایی سرد تعبیه شده است. باتری در نظر گرفته شده برای خودروی جگوار I-Pace بین دو محور خودرو قرار دارد و مرکز جرم آن 130 میلی متر پایین تر از خودروی F-Pace است.

 جگوار I pace

سیستم قدرت جگوار آی پیس

سیستم قدرت خودروی جگوار I-Pace متشکل از دو موتور الکتریکی است. این دو موتور الکتریکی در مجموع قادر به تولید 294 کیلووات قدرت و 696 نیوتن متر گشتاور است. بر این اساس خودروی I-Pace قادر است تا در عرض 4.8 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر در ساعت شتاب گیری کند. این رقم نشان می دهد که خودروی جگوار I-Pace از خودروی تسلا Model X 100D سریع تر بوده و این در حالی است که قیمت خودروی تسلا بیشتر از جگوار است.

جگوار I pace

زمانی که در خودروی جگوار I-Pace پا از روی پدال گاز برداشته می شود، خودرو با شتاب 0.4g شروع به توقف می کند و بدین ترتیب موتور الکتریکی به عنوان یک ژنراتور عمل می کند و انرژی را دوباره بدست آورده و به عنوان خوراک تحویل باتری می دهد.

کمپانی جگوار اعلام کرده است که این خودرو با استفاده از شارژر 7 کیلوواتی AC در مدت زمان 10 ساعت تا 80 درصد شارژ می شود. این در حالی است که اگر از شارژر سریع 100 کیلوواتی استفاده شود این عمل در 40 دقیقه انجام می پذیرد.

 جگوار I pace

منبع : https://www.caradvice.com.au/626930/2019-jaguar-i-pace-technology-breakdown/

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین