لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

اسکوتر جدید کمپانی TVS در راه بازار: موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125

در کشور هند، موتورسیکلت های اسکوتر اصلی ترین وسیله ی نقلیه برای سفر از یک نقطه ی شهر به نقطه ی دیگر محسوب می شود. بدین ترتیب نمی توان انتظار لذت بخش بودن موتورسواری با یک موتور اسکوتر را حتی تصور کرد. اما ایتالیایی ها با معرفی اسکوتر اسپرت Aprilia SR150 نشان دادند که حتی با یک اسکوتر نیز می توان از موتورسواری لذت برد. کمپانی TVS به جای اینکه اقدامی مشابه به کمپانی آپریلیا (Aprilia) داشته باشد، یعنی صرفا به تولید اسکوتر اسپرت بسنده کند، ترکیبی از یک اسکوتر اسپرت و با عملکرد مناسب را معرفی کرده است. محصول بدست آمده از این ترکیب، موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 نام دارد.

خبر تولید موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 مربوط به سال 2016 است یعنی زمانی که کمپانی TVS برای اولین بار نسخه ی کانسپت Graphite را در نمایشگاه اتو اکسپو (Auto Expo) به نمایش گذاشت. با مقایسه نسخه ی کانسپت و نسخه ی تولیدی می توان به تغییرات ایجاد شده در طراحی پی برد.

 اگر چه برخی از ویژگی های نسخه ی کانسپت Graphite، مانند چراغ اصلی تکی و از نوع پروژکتوری، سرعت سنج دیجیتالی با شکل عجیب و ضربه گیر استفاده شده به عنوان سیستم تعلیق عقب موتور در نسخه ی تولیدی حضور ندارند اما همچنان موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 با طراحی خاصی که دارد بسیار چشم نواز به نظر می رسد. کمپانی TVS چهار رنگ بندی زرد مات، سبز مات، قرمز مات و سفید مات برای موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 درنظر گرفته است.

کمپانی TVS در طراحی اجزای مختلف قسمت جلوی موتور از موتورهای متعددی الهام گرفته است. برای مثال، در طراحی چراغ اصلی هالوژنی این موتور از موتور Honda Dio الهام گرفته شده است. برای این موتور چراغ اصلی از نوع LED در نظر گرفته نشده است. کمپانی TVS از طراحی جالبی برای چراغ قسمت عقب موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125  استفاده کرده است. البته این اولین باری نیست که این طراحی مورد استفاده قرار می گیرد و این کمپانی چندی پیش اقدام به استفاده از این طراحی کرده است.

موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 یک تفاوت اساسی با سایر اسکوترهای درنظر گرفته شده برای فروش در بازار هند دارد و آن اینکه در این موتور به جزئیات طراحی به شدت توجه شده است. طراحی فیبر کربنی صندلی با دور دوزی قرمز رنگ، جاپاها و استفاده از پوشش کربنی در اطراف دکمه ها همگی ویژگی هایی هستند که موتورهای کلاس بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند. کمپانی  TVS این ویژگی ها را برای موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125  در نظر گرفته است.

سیستم اطلاعاتی تمام دیجیتالی SmartXonnect استفاده شده در موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125  با استقبال بسیار خوبی همراه بوده است. این سیستم امکان آن را فراهم می کند تا موتورسواران از طریق بلوتوث گوشی هوشمند خود، به این سیستم متصل شوند. این سیستم دارای یک نرم افزار برای گوشی های هوشمند اندروید نیز بوده که از طریق آن موتورسواران می توانند محل پارک شدن موتور خود را مشاهده نمایند. این برنامه همچنین گزارشی از موتورسواری اخیر موتورسوار را نشان می دهد.

کمپانی TVS، امکانات و ویژگی ها زیادی برای موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 در نظر گرفته تا موتورسواران بتوانند بر اساس سلیقه ی خود، آن را شخصی سازی کنند. یکی از این ویژگی ها امکان استفاده از نام خود موتورسوار برای ظاهر شدن در صفحه نمایش در هنگام استارت زدن موتور است. یکی دیگر از این امکانات این است که موتورسوار می تواند با استفاده از حالت “Do not disturb” به کسانی که در حین موتورسوای به او زنگ می زند با به صورت اتوماتیک، یک پیامک به فرد تماس گیرنده ارسال شود و این مطلب را منتقل کند که فرد مورد نظر در حال رانندگی است. موتورسواران همچنین می توانند برای خود محدودیت سرعت در نظر بگیرند و زمانی که از این سرعت تجاوز کردند، هشداری در صفحه نمایش برای کاهش سرعت نمایش داده خواهد شد.

کمپانی TVS یک پیشرانه ی کاملا جدید برای موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 طراحی کرده که به جرات می توان ادعا کرد این پیشرانه، یکی از قدرتمند ترین پیشرانه های استفاده شده در کلاس موتور های اسکوتر 125 سی سی است. پیشرانه ی درنظر گرفته شده برای موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 از نوع 124.79 سی سی تک سیلندر با سیستم خنک کننده هوایی بوده که این پیشرانه توانایی تولید حداکثر 9.4 اسب بخار قدرت در دور موتور 7500 rpm را دارد. میزان گشتاور تولیدی این پیشرانه نیز حداکثر به 10.5 نیوتن متر در دور موتور 5500 rpm می رسد. این پیشرانه 1 اسب بخار قدرت، بیشتر از موتور رقیب NTorq تولید می کند و همین قدرت اضافی، سبب شده که این موتورسیکلت، سریع تر به نظر برسد. بنابر ادعای کمپانی TVS، موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 می تواند در عرض 9 ثانیه از سرعت صفر تا 60 کیلومتر در ساعت شتاب بگیرد. حداکثر سرعت این موتور نیز به 65 کیلومتر در ساعت می رسد.

شتاب گیری این موتور تا رسیدن به سرعت 30 کیلومتر در ساعت سریع بوده اما این روند در زمان رسیدن از سرعت 30 به 60 کیلومتر در ساعت روند نزولی دارد. این موتور بدون هیچ مشکل و لرزش شدید به سرعت 80 کیلومتر در ساعت می رسد. اما بعد از این سرعت، همانند سایر اسکوتر های 125 سی سی، به نظر می رسد که این موتور از نفس افتاده است.

وزن موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125، 116.1 کیلوگرم بوده که بدین ترتیب سنگین ترین موتورسیکلت در کلاس اسکوتر محسوب می شود. همچنین این موتور به گونه ای تیونینگ شده تا موتورسواران بتوانند برای مدت زمان های طولانی در روز از آن استفاده کنند. مهندسان کمپانی TVS واقعا برای بهبود این موتورسیکلت تلاش کرده اند و تقریبا می توان گفت این موتور در هیچ سرعتی لرزش قابل توجهی ندارد.

موتورسیکلت اسکوتر TVS NTorq 125 بر پایه ی یک شاسی کاملا جدید ساخته شده است. سیستم تعلیق این موتور متشکل از یک فورک تلسکوپی اسپرت در قسمت جلو و یک ضربه گیر در قسمت عقب است. فورک این موتورسیکلت به گونه ای طراحی شده تا هندلینگ این موتور نرم و روان باشد و با کوچکترین اشاره به دستگیره، تغییر مد نظر موتورسوار اتفاق بیافتد. بخشی از هندلینگ خوب این موتور نیز به استفاده از تایرهای مخصوص TVS Remora بر می گردد. این تایرها، عریض ترین تایرهای استفاده شده در موتورهای اسکوتر 125 سی سی هستند.

یک دیسک 220 میلی متری در قسمت جلو و یک درام 130 میلی متری در قسمت عقب، سیستم ترمز این موتور را تشکیل می دهند. شدت ترمز گیری دیسک عقب برخلاف دیسک جلو بسیار بالا بوده و اصلی ترین وظیفه برای توقف موتور نیز بر عهده ی همین دیسک عقب است. کمپانی TVS سیستم ترمز ABS و یا Sync را برای این موتور در نظر نگرفته خبرها حاکی از آن است که، نسخه ی مجهز به سیستم ترمز Sync نیز در آینده ی نزدیک تولید خواهد شد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین