لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

نکاتی برای خرید لوازم یدکی برای خودرو

مراقب کالای تقلبی باشید

فکر کنید با خانواده و یا دوستان به مسافرت رفته‌اید. وسط راه خودرویتان به طور کاملا اتفاقی خاموش می‌شود و مجبور می‌شوید در اولین فرصت آن را پارک کنید. نه تعمیرگاهی سراغ دارید و نه امکان رفتن به یک تعمیرگاه مجهز. فورا به مرکز خدمات پس از فروش و امدادخودرو زنگ می زنید و درخواست کمک می کنید. بعد از چند دقیقه و یا چند ساعت!! معطلی خودروی امداد از راه می رسد. تکنسین با بررسی و نگاهی به اتومبیلتان نقص اصلی را خرابی یکی از قطعات مهم می داند.متاسفانه قطعه مورد نظر همراه امدادخودرو نیست. تنها راه باقی مانده این است که خودرویتان را به اولین تعمیرگاه مجاز بکسل کنید. کابوس جدید برایتان اتفاق خواهد افتاد. هزینه حمل و نقل و نگرانی برای تهیه قطعه مورد نظر تا حدودی اعصابتان را به هم ریخته است. مسیول تعمیرگاه بعد از چند دقیقه معطلی به شما اطلاع می دهد نمونه اصلی از قطعه مورد نظر موجود نیست نمونه درجه 3 و یا درجه 2 را باید استفاده کنید.

تمام این اتفاقات به کنار زمان را به عقب برگردانید. یک روز قبل از رفتن به سفر. خودرو را برای سرویس و تست به تعمیرگاه بردید و قطعه معیوب شناسایی شد اما داستان اصلی از همان جا شروع شد. زمانی که قرار بر خرید قطعه بود و شما برای خرید راهی شدید. قطعه ای که به عنوان جنس اصل خریدید حالا چینی از نوع درجه چندمش از آب در آمده.

از کجا اصل بخریم؟

به یاد داشته باشید برای تهیه لوازم یدکی و قطعات خودرو اگر آشنای مورد اعتمادی دارید حتما با وی مشورت کنید. درغیر این صورت باید به مراکز فروش و خیابان هایی که بورس لواز یدکی است بروید تا قطعه مورد نظر را تهیه کنید. البته در بعضی موارد نیز مشاهده شده جنس هایی که برای مشتری استفاده می شود از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و به نوعی جنس نامرغوب است. همچنین قیمت این قطعه با نمونه مرغوب و درجه یک برابر است.

از  بورس بخرید

زمانی که به دنبال لوازم یدکی هستید سعی کنید حتی الامکان خرید از فروشگاه و مغازه های سطح شهر پرهیز کنید یا حداقل به محل های بورس این قطعات بروید. به عنوان مثال چراغ جلوی خودرویتان شکسته است مرکز اصلی و بورس لوازم یدکی خودرو خیابان چراغ برق در تهران است. اگر در این خیابان و منطقه آشنا و یا حتی فروشنده مورد اطمینانی ندارید به همین راحتی نمی توانید جنس مرغوب و خوب پیدا کنید. زیرا فروشنده به راحتی می تواند چراغ چینی ( البته در این چندسال بسیاری لوازم های یدکی نیز در چین ساخته می شود) نه چندان خوبی را به عنوان جنس کره ای و یا اصلی به شما بدهد. برخی از نمایندگی ها برای تامین قطعات و لوازم یدکی نیز خرید از شرکت های اصلی نظیر سایپا و آپکو را به صرفه نمی دانند. به همین خاطر به سراغ خیابان هایی که بورس قطعات و لوازم یدکی است می روند.

چراغ برق بورس بزرگ لوازم یدکی

خیابان چراغ برق در این خیابان تمام لوازم یدکی خودروهای موجود در بازار داخلی را می توانید پیدا کنید. تنوع قیمت کیفیت جنس و مارک سازنده نیز در این منطقه بسیار جالب توجه است. شما در این خیابان می توانید برای خرید یک لنت ترمز خوب تندر90 قیمتی حدود 48هزار تومان هزینه کنید. لابه لای این جنس های گاهی اصل مشابه های چینی چنان چیده شده اند که گاهی تشخیص اش بسیار سخت است. البته شما می توانید از جنس مرغوب چینی نیز استفاده کنید با این تفاوت که گران تر از نمونه های ساخت داخل است. درچراغ برق قیمت ها تاحدودی متفاوت است. بعضی از فروشندگان به صورت شخصی و عمده قطعات را وارد می کنند به همین خاطر قیمت ارزان تری برای لوازم یدکی خود درنظر می گیرند. اما برخی دیگر به کمک واسطه ها لوازم و قطعات را تهیه می کنند به همین خاطر کاملا منطقی است اگر قیمتشان بالاتر از میانگین بازار باشد. برای شناختن اصل بودن قطعات بهترین راه کمک از  شخص خبره است زیرا قطعاتی که در بازار وجود داردهمه در هم است. اصل و تقلبی و مشابه که از نظر ظاهری یکی هستند. حتی لوازم یدکی را خواهید دید که دارای بسته بندی مشابهی هستند و هولوگرام شرکت برروی آنها خورده است اما بعد از خرید و چند وقت استفاده متوجه می شوید نمونه خریداری شده تقلبی و جنس بی کیفیتی بوده است.

رینگ و لاستیک فقط سرچشمه

درکنار خیابان چراغ برق بورس رینگ و لاستیک نیز هست. خیابان سرچشمه معدن و بورس اصلی رینگ و لاستیک است. قیمت ها در این منطقه به خاطر فراوانی و همچنین تنوع زیاد ارزان تر از دیگر مناطق پایتخت است. خیابان سهروردی و سورنا نیز دارای مغازه های متعدد پخش لواز لوکس و تزیینی و یدکی هستند اما قیمتشان به خاطر محدود بودن و تنوع نسبتا کم گران تر است. تنها ایرادی که می توان از خیابان چراغ برق گرفت محدوده طرح ترافیک است. باتوجه به آن که این منطقه در مرکز شهر قرار دارد و در محدوده طرح ترافیک قرار گرفته دسترسی در طول هفته کمی مشکل است و شما برای خرید لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز مجبور هستید روزهای پنج شنبه و جمعه به این خیابان بروید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین