لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

محصول جدید پیاجیو: اسکوترهای Fly 50 و Fly 150

در محوطه ی دانشگاه، در داخل مناطق شهری و در جاهایی که تردد به سختی صورت می گیرد، انتخاب یک موتور اسکوتر سایز کوچک برای انجام کارهای روزمره می تواند کارساز باشد. کمپانی پیاجیو (Piaggio) با معرفی اسکوتر Fly، یک گزینه ی مناسب را پیش روی مشتریان قرار داد. این اسکوتر بر روی چرخ های 12 اینچی قرار گرفته و دارای دو نسخه ی Fly 50 و Fly 150 بوده که هر دو نسخه دارای مخزن سوختی به حجم 1.8 گالن هستند. به دلیل اینکه این اسکوتر می تواند با یک گالن سوخت بیش از 160 کیلومتر را طی کند، این حجم کوچک مخزن سوخت چندان مشکل ساز نمی شود.

هر دو موتور Fly 50 و Fly 150 دارای ارتفاع صندلی کمتر از 30 اینچ از سطح زمین بوده که این ارتفاع صندلی در بین موتورهای پیاجیو (Piaggio) جزو کوتاه ترین هاست. این دو موتور به ترتیب با وزن های 220 و 247 پوند، سبک ترین موتورهای موجود در کلاس خود نیز به حساب می آیند. وزن کم و قرار گرفتن مرکز جرم در ارتفاع پایین سبب شده تا موتورسواران بتوانند به راحتی این موتور را کنترل کنند. در این موتورها از تایرهای تیوبلس استفاده شده که سبب پایداری موتور در حین موتورسواری می شود.

سوال اصلی که مطرح می شود این است که کدام یک از پیشرانه های 50 سی سی و یا 150 سی سی باید انتخاب گردد؟ پیشرانه های  50 و 150 سی سی سبب شده تا حداکثر به سرعت های 64 و 100 کیلومتر در ساعت رسید. بسته به اهداف افراد مختلف و سلایق آن ها می توان یکی از این دو نسخه را انتخاب کرد. برای مثال، اگر اکثرا در ترافیک شهری گرفتار می شوید، نسخه ی 50 سی سی می تواند گزینه ی بهتری باشد اما اگر علاقه مند به موتور سواری با سرعت بالا هستید نسخه ی 150 سی سی گزینه ی بهتری برای شما به حساب می آید.

کمپانی های پیاجیو (Piaggio) و وسپا (Vespa) در سال های گذشته اکثرا از فریم Monocoque استفاده کرده اند که باعث می شود تا موتور اسکوتر دارای طراحی ظریفی باشد. برای استحکام بخشیدن به بدنه ی این موتور از Underframe مناسب و از جنس فولاد استفاده شده است. این روش نه تنها سبب می شود تا قطعات آسیب دیده، راحت تر تعویض گردند، بلکه امکان فراهم کردن فضای بیشتر برای جای پاها را نیز می دهد.

سیستم تعلیق این موتور از یک فورک تلسکوپی 32 میلی متری در قسمت جلو و یک ضربه گیر هیدرولیکی در قسمت عقب تشکیل شده است. سیستم ترمز این موتور نیز متشکل از یک دیسک 220 میلی متری در قسمت جلو و یک دیسک 140 میلی متری در قسمت عقب است.

از پیشرانه ی HI-PER4 در موتور Fly 50 استفاده شده است. این پیشرانه توانایی تولید حداکثر 4.6 اسب بخار قدرت در دور موتور 9500 rpm را دارد و میزان گشتاور تولیدی این پیشرانه نیز حداکثر به 2.8 پوند فوت در دور موتور 8000 rpm می رسد. از طرفی موتور Fly 150 مجهز به پیشرانه ی 155 سی سی LEADER بوده که این پیشرانه قادر به تولید 12 اسب بخار قدرت و 9.6 پوند فوت گشتاور است. هر دو پیشرانه به یک جعبه دنده از نوع CVT اتوماتیک متصل شده اند.

قیمت فروش احتمالی موتور اسکوتر Fly 50 در حدود 2.299 دلار تخمین زده شده و انتظار می رود قیمت فروش نسخه ی Fly 150 در حدود 600 دلار بیشتر یعنی 2.899 باشد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین