لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

رقابت کمپانی چینی ژپنگ (Xpeng) با تسلا

کمپانی چینی ژیائوپنگ موتورز (Xiaopeng Motors) که با نام ژپنگ (Xpeng) نیز شناخته می شود، در نمایشگاه CES 2018  خودروی SUV تمام الکتریکی G3 را معرفی کرد. این کمپانی در نظر دارد تا پایان امسال این خودرو را وارد بازار نماید. هدف از تولید این SUV رقابت با خودروی تسلا Model X است. اخیرا نیز این کمپانی تصمیم بر این دارد تا  در بخش بزرگتری از بازار خودروهای الکتریکی سهم داشته باشد. به همین دلیل بنابر گزارش ها، این کمپانی در حدود 350 میلیون دلار بر روی پروژه های جدید سرمایه گذاری کرده است. کمپانی ژپنگ (Xpeng) اعلام کرده است که در حدود 800 میلیون دلار از سرمایه گذاران اصلی در این پروژه ها یعنی کمپانی های علی بابا (Alibaba) و فاکس کان (Foxconn) دریافت کرده است.

البته کارشناسان و مشتریان حق دارند که از استارت آپ های چینی که بر روی خودروهای الکتریکی کار می کنند، شک داشته باشند. چرا که در سال های اخیر بسیاری از این استارت آپ ها قول های بزرگی را در این زمینه داده اند اما به هیچ یک از آن ها عمل نشده است. به همین دلیل است که اعتماد کافی به کمپانی های چینی در زمینه ی تولید خودروهای الکتریکی وجود ندارد.

لازم به ذکر است که کمپانی ژپنگ (Xpeng) می تواند یک استثنا در بین کمپانی های چینی به شمار آید. چراکه این کمپانی پول و سرمایه لازم برای عملی کردن ایده هایش را از طریق سرمایه گذاران مطمئن تامین کرده است. به نظر می رسد همه چیز طبق برنامه و بر وفق مراد این کمپانی پیش می رود تا این کمپانی بتواند نام و اعتباری برای خود در زمینه ی تولید خودروهای الکتریکی بدست آورد. رئیس کمپانی ژپنگ (Xpeng)  در این باره می گوید: " مرحله ی جمع آوری سرمایه یکی از سخت ترین مراحل در رسیدن به اهداف ما به حساب می آمد که با موفقیت این مرحله را پشت سر گذاشته ایم. البته با وجود اینکه سرمایه گذاری یکی از مهم ترین بخش های توسعه ی پروژه های ما به حساب می آید، فاکتورهای مهم تر در موفقیت وابسته به ابتکار، سرعت عمل و مدیریت محصول است."

کمپانی ژپنگ (Xpeng) در محاسبات خود برای رسیدن به موفقیت، اشتباه عمل نکرده است. تنها مشکل این است که قبل از این، استارت آپ های زیادی بوجود آمده اند و قول های بزرگی داده اند که نتوانسته اند به آن ها عمل کنند. به هر حال دستیابی به موفقیت در هر صنعتی دشوار است. این امر در صنایع و تجارتی که نیاز به نوآوری و پول هنگفت داشته باشد، سخت تر نیز می شود. اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه دلیل تردید درباره ی موفقیت کمپانی ژپنگ (Xpeng) را بیان کنیم بایدگفت که در بخشی از صنعت خودرو که کمپانی تسلا و چند کمپانی دیگر کاملا بر آن سلطه دارند، دستیابی به موفقیت و وارد شدن به جمع بزرگان این حوزه برای استارت آپ های جدیدی مانند ژپنگ (Xpeng) امری دشوار است.

همانطور که گفته شده کمپانی ژپنگ (Xpeng) در نمایشگاه CES 2018 از SUV جدید خود با نام G3 رونمایی کرده است. اطلاعات زیادی از این خودرو منتشر نشده است. ظاهر این خودرو زیبا به نظر می رسد و بر اساس اعلام کمپانی ژپنگ (Xpeng) این خودرو دارای قدرت خروجی 190 اسب بخار خواهد بود و با یک بار شارژ قادر خواهد بود تا 300 کیلومتر مسافت را طی نماید. قیمت فروش این SUV نیز 50 هزار دلار اعلام شده است. با این اوصاف، G3 در کلاس خودروهایی مانند مرسدس بنز GLA، بی ام و X1 و آئودی Q3 قرار می گیرد. این در حالی است که خودروی تسلا Model X با قیمت 120 هزار دلار در کشور چین به فروش می رسد.

به هر حال باید منتظر ماند تا اطلاعات بیشتری راجع به خودروی G3 از کمپانی ژپنگ (Xpeng) منتشر شود تا بتوانیم نظر جامع تری درباره ی این کمپانی ارائه کرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین