لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

حادثه ای دیگر، گریبان گیر خودروهای خودران شد

در ماه سپتامبر 2017 یک موتور سوار به دلیل دخیل بودن در سانحه ی یک خودروی خودران، مقصر خطاب شد. خودروی خودران موجود در حادثه از نوع شورولت بولت (Bolt) بود که با یک موتورسوار که ظاهرا در حال تعویض لاین حرکتی خود بود، برخورد کرد. دلیل این حادثه، عدم آگاهی موتورسوار از قوانین مربوط به خطوط حرکتی اعلام شده است.

موتورسوار حادثه دیده، یک پرونده ی قضایی علیه کمپانی جنرال موتورز به خاطر این تصادف راه انداخته و در شکوائیه ی خود عنوان کرد که خودروی خودران شورولت بولت (Bolt) به طور ناگهانی به لاین حرکتی او وارد شده و موجب برهم خوردن تعادل وی شده است. این پرونده ی قضایی در دادگاه سانفرانسیسکو در حال بررسی است.

خبر مربوط به شکایت از کمپانی جنرال موتورز دقیقا یک روز پس از اعلام کمپانی GM مبنی بر تولید خودروهای خودران سطح 5 – خودروهای بدون فرمان و پدال – در سال 2019، منتشر شد.

Cruise Automation یک بخش پیشگام در عرصه ی طراحی و تولید خودروهای خودران در دنیا محسوب می شود و در بسیاری از بخش های مربوط به تکنولوژی خودران نیز اقدام به تولید ایده های جالبی کرده است. با این وجود، شکایتی که آن موتورسوار از کمپانی جنرال موتورز کرد، یک حس تناقض را در زمینه ی ایمنی، قانونی بودن و خطرات موجود در نسخه های تولیدی این بخش در مشتریان و علاقه مندان ایجاد کرده است.

البته گفتنی است که پلیس در مورد تصادف اشاره شده، موتور سوار را به عنوان مقصر اصلی معرفی کرده است. پلیس در گزارش خود آورده است که: موتورسوار جوان در نظر داشته است تا لاین حرکتی خود را به صورت غیر قانونی به سمت راست عوض کرده و از خودروی جلویی خود سبقت بگیرد که در همین حین خودروی شورولت بولت (Bolt)، جای موتورسوار در لاین حرکتی قبلی او را می گیرد. موتور سوار که متوجه می شود نمی تواند از خودروی جلویی خود سبقت بگیرد، قصد می کند که به لاین خود باز گردد که در همین حین خودروی شورولت بولت (Bolt) را در جای قبلی خود می بیند و برخورد اتفاق می افتد. محاسبات سیستم پردازنده ی استفاده شده در خودروی Bolt در آن لحظه تعویض لاین را کار منطقی تشخیص نداده و بازگشت موتورسوار به لاین قبلی موجب رخ دادن این حادثه شده است. خوشبختانه این سانحه در سرعت 18 کیلومتر در ساعت رخ داده است و به همین دلیل مشکل خاصی برای موتور سوار اتفاق نیافتاده است.

پلیس همچنین در گزارش خود آورده است که: مسئول کمپانی جنرال موتورز که در حال بررسی وضعیت خودروی شورولت بولت (Bolt) بوده، تلاش کرده است تا خودرو را از برخورد با موتور دور کند، اما زمان برای انجام چنین کاری کافی نبوده است. اگرچه جراحات وارد شده به موتورسوار در این حادثه چندان جدی نبوده است اما او به دلیل آسیب دیدگی گردن و شانه، مدتی را با مرخصی اجباری خانه نشین شد و ممکن است دوره ی درمان او بیشتر از آن چیزی که پیش بینی می شد، طول بکشد.

رای دادگاه درباره ی این پرونده به این شکل بوده است:" زمانی که خودروی خودران راه را باز گذاشته است، موتورسوار سرعت خود را افزایش داد تا به حرکت خود ادامه دهد و در این حین خودروی خودران به لاین حرکتی موتورسوار وارد شد و از پشت به موتور سوار برخورد کرد و همین مورد سبب آسیب دیدن وی شده است."

آینده ی خودروهای خودران بسیار روشن و امیدوار کننده خواهد بود اما باید این را در نظر گرفت که لازمه ی پیشرفت در این تکنولوژی تست های بیشتر در دنیای واقعی بوده و این یعنی باید منتظر حوادث بیشتری از این قبیل باشیم.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین