لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

تیونینگ بی ام و X1 توسط کمپانی هالر (Dhaler)

با این که بی ام و X1 هیچگاه به عنوان یک خودروی رکورد دار در سرعت شناخته نشده، اما همیشه گزینه ی مناسبی برای ایجاد تغییرات جزئی در آن و تبدیل کردن آن به یک پیشرو در زمینه سرعت است. شرکت سوئیسی هالر (Dhaler) به عنوان شرکتی که سابقه 30 ساله در زمینه تیونینگ انواع خودرو را دارد، جدیدترین پروژه ی خود مبنی بر ارتقا سیستم موتور، طراحی داخلی و طراحی خارجی بی ام و X1 را ارائه کرده است.

 

ارتقا طراحی خارجی

با وجود این که بی ام و X1 خود به عنوان یک ماشین اسپرت دیده می شود اما کمپانی هالر (Dhaler) تصمیم دارد با ایجاد تغییراتی در بدنه و فشرده سازی بعضی از بخش ها، ظاهر آن را اسپرت تر کند. از جمله ی این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد: قرار دادن اسپویلر (spoiler) در جلو و سقف ماشین مانند بال عقب، قرار دادن دیفیوز در عقب خودرو، آینه هایی با ظاهر کربنی و غیره.
با اعمال این تغییرات سعی در ارتقا آیرودینامیکی خودرو صورت گرفته است، که هر فرد می تواند با توجه به سلیقه ی خود از این تغییرات بهره مند شود.

 

بهبود طراحی داخلی

تغییرات در طراحی داخلی خودرو بی ام و X1، نیز بر مبنای توانایی مشتری در شخصی سازی آن است. برای مثال هر فرد می تواند انتخاب کند که آیا روکش داخلی ماشین چرم یا آلکانترا باشد، همچنین میتواند از انواع فرمان های چرم اسپرت یکی را انتخاب کند. تزیینات داخلی خودرو نیز طبق خواسته ی مشتری است. به طور مثال فرد می تواند انتخاب کند که از تزیینات کربنی و فرمانی با بدنه کربنی در خودرو استفاده شود. انتخاب های زیاد دیگری مانند کلیدها با طراحی های مختلف، پدال های آلومینیومی در این طراحی برای مشتری در نظر گرفته شده است.

 

ارتقا موتور

تغییرات ایجاد شده فقط مختص به طراحی داخلی و خارجی بی ام و X1 نیست و به طور حتم در طراحی ای شرکت سوئیسی هالر (Dhaler)، تمام تغییرات ممکن برای بهبود موتور خودروی کراس اور بی ام و X1 در نظر گرفته شده است. برای مثال استفاده از سیستم Gas-powered در مدل هایی مانند بی ام و sDrive و بی ام و xDrive 18i که توانایی افزایش قدر موتور از 140 اسب بخار به 158 اسب بخار را داراست.
در خودروی بی ام و xDrive 20i و یا بی ام و sDrive، قدرت موتور برابر با 223 اسب بخار است که 31 اسب بخار بیشتر از قدرت نمونه استاندارد آن که 192 اسب بخار است. همچنین کمپانی هالر (Dhaler)، برنامه ای را برای مدل بی ام و xDrive 25i نیز طراحی کرده که قدرت موتور آن را به 270 اسب بخار و  گشتاور 31 پوند/فوت، می رساند.

مدل های دیزل بی ام و X1 نیز در این برنامه فراموش نشده است. مدل بی ام و X1 16d با افزایش قدرت موتور 19 اسب بخاری به 135 اسب بخار خروجی رسیده است. در مدل بی ام و xDrive 18d نیز شاهد 24 اسب بخار افزایش قدرت موتور و رسیدن آن از 150 به 174 اسب بخار بوده ایم. اما بهترین مدل و طراحی برای توسعه و بهبود مدل دیزل خودروی بی ام و X1 برایxDrive 20d بوده که موجب شده تا بالاترین فروش را در میان مدل های دیزل داشته باشد. با تغییرات شرکت هالر (Dhaler) در این موتور این خودرو، شاهد افزایش باور نکردنی قدرت موتور از 190 ایب بخار به 226 اسب بخار خواهیم بود. همچنین تغییرات طراحی شده توسط این شرکت برای مدل توربو دار بی ام و xDrive 25d موجب شده که قدرت موتور از 231 اسب بخار به 260 اسب بخار افزایش پیدا کند.

تمام این تغییرات موتور خودرو در سیستم نرم افزاری و کامپیوتری آن وجود دارد. این بدین معناست که هیچ جای نگرانی برای مشتری از لحاظ لطمه خوردن به موتور و اجزای آن وجود ندارد و این توسعه صرفا در سیستم کامپیوتر این خودروها است.

علاوه بر این تغییرات بزرگ، شرکت سوئیسی سیستم ترمز بهتر، سیستم تعلیق با دیفرانسیل هایی با محور کوتاه تر و چند گزینه اگزوز به طور خاص برای بی ام و X1 ارائه کرده است.

صحبت پایانی

تاکنون قیمتی برای خودروی بی ام و X1 که تمام برنامه توسعه ای شرکت هالر (Dhaler) را گذرانده باشد، ارائه نشده است. اما به طور تخمینی میتوان پیش بینی کرد که قیمت این مدل در حدود 10.000 دلار باشد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین