لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

رنگ مشکی خودروها، برای خودروهای خودران مشکل ساز شد!

پروژه ی خودروهای خودران که در این مدت به صورت گسترده بر روی آن ها تحقیق و مطالعه می شود، همواره با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. البته جدیدا نیز مسئله ی دیگری گریبان گیر این خودروها شده و آن مشکلی است که خودروهای به رنگ سیاه برای خودروهای خودران درست می کنند. بیش از یک ششم خودروهایی که در سراسر جهان فرخته می شود به رنگ سیاه بوده و توضیح اینکه تشخیص رنگ مشکی برای دوربین های خودروهای خودران دشوار است.

این مشکل برای هر کسی که در گرمای تابستان لباس مشکی پوشیده باشد، کاملا ملموس است. رنگ های تیره، نور را به خود جذب می کنند. خودروهای خودران عمدتا با استفاده از LIDAR، لیزرهای کوتاهی برای تشخیص مسافت می فرستند و در اثر برخورد و بازخورد این لیزر، سیستم پردازنده ی خودروی خودران، مسافت خود تا سایر اجسام نزدیک خود را محاسبه می کند. اما اگر این لیزرها به سمت رنگ سیاه جذب شوند، دیگر داده ی قابل اطمینانی به سیستم خودرو بازگردانده نمی شود. البته خودروهای خودران با استفاده از Sonar، رادار و دوربین نیز می توانند مکان یابی انجام دهند اما در این بین LIDAR بهترین گزینه ی موجود است با این تفاوت که یک مشکل بزرگ در مواجهه با رنگ سیاه دارد. خوشبختانه شرکت PPG، تولید کننده ی رنگ خودرو، یک راه حل برای این مشکل پیدا کرده است. رئیس بخش تکنولوژی شرکت PPG، اعلام کرد:" شرکت ما طی سال های درازی که در این زمینه فعالیت داشته و می توانیم طول موج های حاصل از یک رنگ را تغییر می دهیم." این کمپانی برای پوشش های فضاپیماها بر روی تکنولوژی بازتاب تمرکز کرده اند و در این بین تحقیقات خود بر روی خودروهای خودران را نیز شروع کرده اند.

نکته ی جالب توجه در طبیعت اینکه بادمجان در گرمای تابستان و با وجود داشتن پوستی تیره رنگ، رشد می کند. پوست این گیاه، اشعه ی مادون قرمز را از خود عبور می دهد و بدین ترتیب، این نور در داخل فضای بادمجان گیر می افتد و موجب رشد آن می شود. شرکت PPG، نیز با الگوبرداری از بادمجان توانسته بود تکنیکی برای کاهش دمای سطح هواپیما پیدا کند. سیستم پوشش دهی این شرکت سبب خواهد شد تا اشعه ی مادون قرمز از آن عبور کند و بدین ترتیب، سیستم LIDAR به راحتی قادر به تشخیص این نور خواهد بود.

شاید این سوال پیش بیاید که پوشش مخصوص شرکت PPG تنها در شرایط آب و هوایی صاف جوابگو خواهد بود و در شرایط دیگر این سیستم نیز کارایی لازم را نخواهد داشت. در پاسخ به این ابهام، شرکت PPG اعلام کرد که چندین پوشش مختلف برای شرایط مختلف خودروها، طراحی و تولید خواهد کرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین