لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

خودروی خودران تسلا، کارآمد عمل نکرد

در صورتی که پروژه تولید خودروهای خودران به سرانجام برسد، این تحول تاثیر بسزایی در شرایط جوامع خواهد گذاشت. اما این شرایط هنوز آنطور که باید موشکافانه بررسی نشده است. مانند اتفاقی که چند روز پیش خبری شد و در آن، یک راننده ی خودروی تسلا با حالتی مست، در سان فرانسیسکو با خودروی خود به مشکل برخورد. در این حادثه، با توجه به شرایط و حالت مستی که راننده برخوردار بود، تلاش کرد تا سیستم خودران خودروی (Autopilot) خود را فعال کرده و به سیستم دستور دهد تا وی را به منزل ببرد. ماجرا به اینجا خاتمه پیدا نکرد.

در روز 13 ژانویه سال 2018، پلیس یک شخص بیهوش را در خودروی تسلای خود، در سان فرانسیسکو اوکلند پیدا کرد.  ساعت 5:30  عصر ترافیک سنگینی بر روی پل حاکم بود و خودروی این شخص در این ترافیک سنگین بدون حرکت مانده بود. به سرعت گشت های موتوری، موضوع را به مرکز گشت بزرگراه های کالیفرنیا (CHP) اطلاع دادند. در نهایت، تیم گشت بزرگراه، پس از گشت زنی بر روی پل واقع در بزرگراه، متوجه می شوند که راننده در خودروی خود به خواب رفته و پس از آن، خودرو را به محلی دیگر منتقل می کنند.

راننده ی خودروی تسلا که در اثر مستی بیش از حد، از هوش رفته بود، پس از بدست آوردن هشیاری خود با کمک تیم گشت بزرگراه اعلام کرد که او در شرایط امنی قرار داشته است. چرا که خودروی وی در حالت خودران (AutoPilot) قرار داشته است. کمپانی تسلا همواره ویژگی خودران بود (Autopilot) خودروهای خود را با عنوان "سخت افزار تمام خودران" معرفی می کند و ادعا می کند که از نظر ایمنی این سیستم بسیار بهتر از عملکرد یک راننده است. خودران بودن خودروی (Autopilot) تسلا از 8 دوربین، 12 سنسور و یک رادار به عنوان تجهیزات فنی، بهره می برد.

البته مشکل پلیس در این مورد با تکنولوژی خودران خودروها در آینده نبوده است، بلکه آن ها بر روی اتفاقات حال تمرکز دارند که در این صحنه فردی با میزان الکل مصرفی حداقل دو برابر میزان مجاز پشت فرمان خودرو قرار گرفته است.

این راننده سان فرانسیسکویی، اولین شخصی نیست که پشت فرمان بیهوش می شود. اگرچه کمپانی تسلا و ایلان ماسک اکنون این توصیه را به رانندگان ندارند که در پشت فرمان چرت بزنند اما آن ها با قطعیت تمام اعلام کرده اند که این اتفاق از سال 2019 کاملا عملی خواهد شد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین