لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

معرفی پلت فرم e-Palette تویوتا تا سال 2020

اگرچه کمپانی تویوتا کمی دیرتر از سایر کمپانی های خودروسازی سرمایه گذاری در زمینه ی تکنولوژی خودران و خودروهای الکتریکی را آغاز کرد اما در این مدت توانست تا خود را به رقیبان برساند و اکنون این کمپانی بر روی تلفیق این دو تکنولوژی تمرکز دارد. آکیو تویودا، مدیر کمپانی تویوتا، از آخرین دستاوردهای این کمپانی در زمینه ی استفاده از تکنولوژی خودران در خودروهای الکتریکی، در نمایشگاه الکترونیک (CES) در آمریکا، رونمایی کرد. وی اعلام کرد که کمپانی تویوتا تا سال 2020، پلت فرم ای پالت (e-Palette) را معرفی خواهد کرد. با استفاده از این پلت فرم می توان خدمات تحویل و یا سرویس های حمل و نقلی را به راحتی انجام داد. برای مثال اگر یک پیتزا سفارش دهید یک خودروی بدون سرنشین و خودران آن را به شما تحویل خواهد داد و یا حتی اگر نیاز به یک آرایشگر داشته باشید، کافی است سفارش خود را ثبت کنید و یک آرایشگر در اسرع وقت، خود را به شما خواهد رساند.

اگرچه امکانات این سیستم کمی رویاپردازانه به نظر می رسد اما کمپانی تویوتا معتقد است که مرحله ی بعدی خدمات تحویل به این شکل خواهد بود چرا که در سال های اخیر مشخص شده که مشتریان، علاقه مند به خریدهای اینترنتی هستند و نمی خواهند وقت خود را در فروشگاه های مختلف هدر دهند.

آقای تویودا اعلام کرد: " اگر بگویم که تنها یک منبع جدید برای رسیدن به ثروت هنگفت در دنیا وجود دارد، آن منبع، دستیابی به آن نرم افزار است. البته باید بگویم ما به جای اینکه به نرم افزار اکتفا کنیم، به دنبال یک پلت فرم هستیم. این پلت فرم موجب می شود تا ما بتوانیم تمامی سرویس های مربوط به حمل و نقل و خدمات تحویل را با استفاده از خودروهای خودران پوشش دهیم.

اگرچه پلت فرم e-Palette کمپانی تویوتا در مرحله ی کانسپت قرار دارد اما این کمپانی در نظر دارد تا از خودروهای الکتریکی مجهز به تکنولوژی خودران در بازی های المپیک 2020 در توکیو به صورت تبلیغاتی استفاده کند.

البته ایده ی این پلت فرم تنها به کمپانی تویوتا اختصاص ندارد. شرکت دیگری با نام فیوچر ترنسپورتشن (Future Transportation) قبلا به این ایده دست یافته بود و در حال حاضر مشغول انجام آزمایش های متعدد بر روی نسخه های اولیه ی خود هستند. چیزی که کمپانی تویوتا به این ایده اضافه کرد، اتصال بخش های تجاری مختلف از طریق این پلت فرم بوده که در آن، این بخش های تجاری، خدمات تحویل خود را از طریق خودرو انجام می دهند.

کمپانی تویوتا اعلام کرد که اخیرا قراردادهای همکاری میان تویوتا و شرکت هایی نظیر آمازون (Amazon)، پیتزا هات (Pizza Hot) و شرکت های حمل و نقلی مانند دیدی (Didi) و اوبر (Uber) منعقد شده تا با استفاده از پلت فرم ای پالت (e-Palette) با یکدیگر ارتباط داشته و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین بنابر اعلام کمپانی تویوتا، کمپانی مزدا در زمینه ی تکنولوژی الکتریکی این پلت فرم به تویوتا کمک خواهد کرد.

کمپانی تویوتا اعلام کرد: " ما می خواهیم پلت فرم سرویس های حمل و نقلی خود را به یک پلت فرم واحد برای کمپانی های مختلف تبدیل کنیم تا از آن برای انجام تجارت های حمل و نقل آنلاین استفاده نماییم. انعطاف پذیری و تعیین استانداردهای لازم اصلی ترین ویژگی های پلت فرم ما برای ارائه ی بهترین سرویس به مشتریان ما باید باشند."

کمپانی های دیگر نیز احتمالا علاقه مند به همکاری با کمپانی تویوتا در این زمینه باشند.  بر اساس اعلام کمپانی تویوتا، در پلت فرم ها از سیستم خودران چافور (Chauffeur) تویوتا استفاده خواهد شد که امکان استفاده از حالت رانندگی اتوماتیک سطح چهار را فراهم می کند. البته کمپانی هایی که در این زمینه همکاری می کنند می توانند از سیستم خودران خود نیز استفاده کنند. در هر دو حالت تکنولوژی کمپانی تویوتا به عنوان پشتیبان سیستم خودران عمل خواهد کرد.

رونمایی از پلت فرم مورد نظر تویوتا در نمایشگاه الکترونیک (CES) در لاس وگاس آمریکا بیانگر این موضوع بوده که کمپانی های خودروسازی، صرفا به معرفی تکنولوژی خودران بسنده نکرده و همچنان تلاش دارند تا ویژگی های جدیدی از جمله کاهش زمان تحویل در خدمات تحویل و تجاری سازی به آن اضافه نمایند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین