لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

بازگشت هوندا Dominator

کمپانی هوندا از بازگشت شکوهمندانه ی موتور CRF 1000L Africa Twin به دنیای ADV سخن می گوید. این موتورسیکلت، به عنوان یک موتورسیکلت کاملا پایدار، مدت زمان زیادی صرف طراحی آن شده تا بتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

این موتورسیکلت مانند همه ی موتورسیکلت ها از نقایصی نیز برخوردار است. شاید نقص این موتور را بتوان در بزرگ، سنگین و قدرتمند بودن آن دانست. هرچند که این ویژگی ها می تواند برای هر موتورسوار حرفه ای، ایده آل باشد، اما برای کسانی که تازه می خواهند وارد این کلاس شوند، این ویژگی ها سبب خواهند شد تا از انتخاب این موتورسیکلت هوندا منصرف شوند. برای این مسئله هم چاره ای اندیشیده شده است. تیم مور بایکز (Morebikes)، قرار است تا نسخه ی دیگری از این موتورسیکلت طراحی کنند که مناسب افراد تازه کار و مبتدی باشد.

این موتورسیکلت که توسط تیم ژاپنی رد وینگر (Red Winger) طراحی شده، با نام دومیناتور (Dominator) به بازار عرضه خواهد شد که بدین ترتیب، مخصوص تازه کاران کلاس ادونچر (Adventure) خواهد بود.

البته موتورهای زیادی از قبیل CRF250L، CB500X، NC750X و حتی NC800X وجود دارند که تحت نظر رد وینگر طراحی شده اند و تا حدودی نیز قابلیت آفرود بودن را دارند، اما هیچ کدام از آنها، قابل مقایسه با موتور آفریقا تویین نخواهند بود. کمپانی هوندا قصد دارد تا با تولید هوندا دومیناتور، به نوعی فاصله ی بین این موتورسیکلت ها را بپوشاند.

مدل قدیمی موتور هوندا دومیناتور، به پیشرانه ی تک سیلندر به حجم 643 سی سی مجهز بود که توانایی تولید 44 اسب بخار قدرت را داشت. به دلیل ویژگی هایی که این موتور دارد، برای موتورسواری بر روی آسفالت مناسب تر است. درنتیجه کمپانی هوندا با ایجاد تغییراتی در این مدل، می خواهد یک نسخه ی مخصوص کلاس ادونچر (Adventure) را طراحی و تولید کند. اصلی ترین گزینه برای پیشرانه ی مدل جدید موتور هوندا دومیناتور، پیشرانه ی 750 سی سی استفاده شده در NC750X است.

در حال حاضر موتورهایی همچون تریومف Triumph Tiger 800 و بی ام و BMW F 800 GS، به عنوان برترین موتورسیکلت های کلاس ادونچر (Adventure) سایز متوسط هستند. قابلیت بالای آفرود این موتورها سبب شده که جزو برترین موتورسیکلت های این دسته باشند. با توجه به رقابت دشوار در این کلاس، احتمال دارد کمپانی هوندا حتی از پیشرانه ی 650 سی سی برای دومیناتور (Dominator) جدید استفاده کند. کمپانی هوندا با تولید نسخه ی جدید موتور دومیناتور، می تواند فرصت مناسبی را در اختیار افراد مشتاق جهت تجربه ی موتوروسواری ادونچر بگذارد. می توان انتظار داشت تا در نمایشگاه موتور توکیو از نسخه ی کانسپت این موتور رونمایی شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین