لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

اقدام عجیب رئیس جمهور ترکمنستان: تولید خودروی مشکی، ممنوع

ترکمنستان، کشوری کوچک در مرکز آسیا بوده که اقتصاد آن بر پایه ی نفت قرار دارد و در شمال ایران و افغانستان و در جنوب ازبکستان واقع شده است. اخیرا دستور تعجب بر انگیز رئیس جمهور ترکمنستان، قربان‌قلی بردی‌محمدف، در حوزه ی تولید خودرو، در رسانه ها شدیدا خبرساز شده است. بردی‌محمدف، اخیرا اعلام کرده که تولید خودروهای سیاه رنگ در پایتخت این کشور یعنی عشق آباد ممنوع است. به نظر می رسد بردی‌محمدف، قصد دارد تا عشق آباد با خودروهای یک دست سفید رنگ پر شود. بدین ترتیب اگر رنگ خودرویتان مشکی بود و  خواستید به عشق آباد سفر کنید، می بایست قبل از ورود به این شهر، خودروی خود را به رنگ دیگری در بیاورید و یا ریسک توقیف خودرویتان را بپذیرید.

با شنیدن چنین خبرهایی می توان به راحتی ادعا کرد که دغدغه ها و مشکلات مردم آمریکا به مراتب کمتر از مردم ترکمنستان است. ممنوعیت خودروهای سیاه رنگ در پایتخت ترکمنستان اگرچه در ظاهر مشکل بزرگی به حساب نمی آید اما مردم این کشور به نظر می رسد از پولی که بابت این قانون باید خرج کنند، ناراضی هستند. این قانون، الزام می کند تا هر شهروند در عشق آباد که خودرویی سیاه رنگ دارد، رنگ آن را تغییر دهد تا بتواند از همان خودرو در این شهر استفاده کند. وضعیت زمانی بدتر می شود که کارگاه های رنگ کردن خودرو با تقاضای بالا روبرو می شوند و خود به خود قیمت این سرویس بالاتر می رود.

یکی از ساکنین ترکمنستان با یک پایگاه رادیویی محلی اعلام کرد که هزینه ی تغییر رنگ خودرو در این کشور به 7 هزار مانات رسیده که این رقم در حدود 2 هزار دلار آمریکا است. اگر این شخص یک هفته دیرتر اقدام به تغییر رنگ خودرو نماید قیمت به 11 هزار مانات یا به عبارتی حدود 3 هزار دلار افزایش می یابد. در صورتی که با همان رنگ سیاه اقدام به رانندگی کند، خودروی وی توقیف می شود و تا زمانی که رنگ آن را تغییر ندهد آزاد نخواهد شد. در صورتی که درآمد افراد به مقدار مناسبی باشد می توانند این هزینه را پرداخت کنند اما در حال حاضر شخصی که این مصاحبه را انجام داده است درآمدی در حدود هزار مانات دارد که حتی برای تغییر رنگ کاپوت جلوی خودرو نیز کافی نخواهد بود، چه برسد به کل خودرو.

ممنوعیت راندن خودروی سیاه در عشق آباد اولین اقدام مضحک رئیس جمهور کشور ترکمنستان نیست. چراکه وی حدود دو سال پیش واردات خودروهای سیاه به کشور را نیز ممنوع کرد. او کسانی را که خودروی سیاه وارد کشور می کردند را مجبور می کرد تا آن ها را برگردانند و به جای آن ها خودروهای سفید رنگ وارد کنند. دلیل این کار وی نیز اعتقاد به این جمله می باشد که : " رنگ سفید خوش شانسی می آورد".

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین