لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

تولید جدیدترین کمپانی خودروسازی : آریا FXE

کمپانی آریا (Aria) به عنوان یکی از عوامل مهم در پروژه های بزرگی مانند تسلا مدل S کانسپت 2009، تولید کننده ی پنل های فیبر کربنی برای خودروهای Singer 911s و فورد Shelby GR-1 و تولید کننده ی کپسول های SpaceX Dragon معروف است. این کمپانی که با 100 کارمند فعالیت دارد، اکنون تصمیم گرفته تا اولین خودروی خود را تولید کند. کمپانی آریا (Aria) اخیرا در نمایشگاه خودروی لس آنجلس، خودروی خود را با نام FXE معرفی کرد که به عنوان یک نسخه ی تکامل یافته ی کانسپت FE است. نسخه ی کانسپت FE نیز در نمایشگاه سال قبل معرفی و رونمایی شد.

خودروی آریا FXE، شبیه به سایر سوپر خودروهای هیبریدی طراحی شده و خطوط موجود در بدنه ی آن، تیز و دقیق به نظر می رسند. اگر چه کمپانی آریااز اعلام اعداد و ارقام مربوط به میزان دقیق نیروی رو به پایین و مشخصات آیرودینامیکی این خودرو سر باز زده اما با توجه به طراحی خاص این خودرو می توان گفت که FXE از نظر تولید نیروی رو به پایین، فوق العاده خواهد بود. در قسمت جلوی خودرو از چراغ های کوچک از نوع LED و در آن، از یک ساختار U – شکل برای جدا کردن قسمت سفید رنگ بدنه با قسمت سیاه رنگ آن استفاده شده است. در قسمت عقب خودرو نیز دیفیوزر بزرگ و باله ای از نوع GT-Style وجود دارد که دارای قابلیت تنظیم به صورت اتوماتیک است.

اگرچه کمپانی آریا،اجازه ی بازدید از داخل کابین را به ژورنالیست ها نداد اما در نمایشگاه لس آنجلس افراد مختلف از پنجره به داخل این خودرو نگاه کرده و اطلاعات لازم را یادداشت می کردند. بر اساس این اطلاعات باید گفت که آریا FXE، قطعا یک سوپر خودروی با دو صندلی که قسمت عقب آن ها ثابت خواهند بود. یک کنسول بزرگ، در میان دو صندلی قرار دارد که دو صندلی را از یکدیگر جدا می کند. داشبورد این خودرو نیز طراحی بسیار ساده ای داشته که کنترلر ها بر روی آن قرار گرفته اند.

همانند اکثر سوپر خودروهای امروزی، آریا FXE نیز به سیستم قدرت هیبریدی مجهز است. در قسمت جلوی خودرو دو موتور الکتریکی قرار دارد که توسط پک های باتری 10 کیلو وات ساعتی شارژ می شوند. در قسمت وسط خودرو نیز پیشرانه ی 6.2 لیتری V8 مجهز به سوپرشارژر قرار دارد. قدرت تولید شده توسط موتور الکتریکی، صرف حرکت چرخ های جلو و قدرت تولید شده توسط پیشرانه ی V8، صرف حرکت در آوردن چرخ های عقب می شود. در مجموع می توان سیستم دیفرانسیل این خودرو را از نوع چهار چرخ و یا AWD معرفی کرد. سیستم قدرت این خودرو در مجموع قادر به تولید 1150 اسب بخار قدرت و 1316 پوند فوت گشتاور است. آریا FXE، با اتکا به این سیستم قدرت می تواند در عرض 3.1 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. حداکثر سرعت این خودرو نیز 220 مایل بر ساعت خواهد بود.

وزن بدنه ی آریا FXE برابر با 3450 پوند بوده که با توجه به سیستم قدرت این خودرو، بسیار سبک تلقی می شود. عامل این وزن کم، استفاده از شاسی با جنس فیبر کربنی و همچنین استفاده از پنل های فیبر کربنی در سایر بخش های خودرو است. کمپانی آریا اعلام کرد که در بخش های مختلف این خودرو از قطعات فلزی تولید شده توسط پرینتر 3 بعدی استفاده شده است. البته هنوز جزییات دقیق استفاده از این فلز ها مشخص نشده است.

کمپانی آریا در نظر دارد تا 400 دستگاه از این خودرو را تولید کند که به نظر می رسد این تعداد برای یک سوپر خودرو بسیار زیاد باشد. به هر حال انتظار می رود تا فروش این خودرو از سال 2019 آغاز شود. هنوز قیمت رسمی این خودرو اعلام نشده ولی انتظار می رود تا قیمت فروش این خودرو چیزی در حدود 1 میلیون دلار باشد.

اصلی ترین رقبای خودروی آریا FXE را می توان خودروهای مک لارن P1 و فراری LaFerrari دانست. خودروی مک لارن P1 برای اولین بار در سال 2012 در نمایشگاه خودروی پاریس معرفی شد. این خودرو مجهز به پیشرانه ی 3.8 لیتری V8 و یک موتور الکتریکی است. این سیستم قدرت، توانایی تولید 903 اسب بخار قدرت را دارد. P1 می تواند در عرض 2.7 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب گیری کند. حداکثر سرعت این خودرو 350 کیلومتر بر ساعت است. تنها 375 دستگاه از این خودرو در دنیا ساخته شده که قیمت هر کدام از آن ها بیش از یک میلیون دلار است.

چند ماه پس از معرفی خودروی مک لارن P1، کمپانی فراری از سوپر خودروی LaFerrari خود رونمایی کرد. این خودرو مجهز به پیشرانه ی 6.3 لیتری V12 به همراه یک سیستم هیبریدی طراحی شده توسط KERS و فرمول یک است. سیستم قدرت این خودرو در مجموع توانایی تولید 950 اسب بخار قدرت را دارد که تمامی این میزان قدرت توسط یک جعبه دنده ی 7 سرعته ی به چرخ های عقب منتقل می شود. زمان شتاب گیری صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت این خودرو نیز 2.5 ثانیه بوده و حداکثر سرعت این خودرو نیز به 350 کیلومتر بر ساعت می رسد. قیمت هر نسخه ی LaFerrari در حدود 1.42 میلیون دلار است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین