لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

کدام یک از ویژگی ها در خودروهای آینده تغییر خواهد کرد

معمولا علایق و مولفه های مورد نظر برای انتخاب خودرو در گذر زمان تغییر می کنند. کافی است خودروی لینکلن مدل 1970 را در کنار یک تویوتا پریوس مدرن پارک کنید تا متوجه این تغییر شوید. سوال و چالش اصلی برای خودروسازان این است که در آینده کدام ویژگی های خودروهای امروزی حفظ خواهد شد و کدام یک از مد خواهد افتاد و جای خود را به یک تغییر بزرگ دیگر خواهد داد؟ برای این منظور در این مقاله سعی می کنیم با بررسی خودروهای مدل 2017 پیش بینی کنیم کدام ویژگی این خودرو تا سال 2037 باقی خواهد ماند و کدامیک دچار تغییر خواهد شد.

 

 • چراغ های گودالی:

این چراغ ها به منظور روشنایی داخل کابین استفاده شده و این چراغ ها به قدری می توانند روشنایی ایجاد کنند که هر چیزی که درون کابین است دیده شود. به نظر می رسد در آینده این چراغ ها جذابیت کنونی خود را از دست بدهند و وسیله ی دیگری جایگزین آن شود.

 • رنگ مات:

خودروی بی ام و  M760Li Xdrive را در نظر بگیرید. این خودرو دارای بدنه ای به رنگ سیاه مات و چرم داخل کابین آن به رنگ سیاه و سفید است. در حال حاضر این ترکیب رنگ بسیار جذاب به نظر می رسد اما واقعا نمی توان گفت که در 20 سال آینده نیز این ترکیب به اندازه ی کنونی جذابیت خواهد داشت یا نه.

 • نورهای محیطی (Ambient):

به جرات می توان گفت یکی از محبوب ترین طراحی های داخلی در چند سال گذشته مربوط به طراحی هایی است که نورهای محیطی را در آن لحاظ کرده اند. در هر کلاس خودرویی که در نظر بگیرید، از کلاس اکونومیک تا لوکس، حداقل یک خودرو در هر یک از این کلاس ها وجود دارد که مجهز به چراغ های LED در گوشه و کنار داخل کابین است. البته می توان پیش بینی کرد که این چراغ ها در 20 سال آینده جذابیت کنونی خود را از دست خواهند داد. دلیل این استدلال این است که اگر به سری های اول فیلم "سریع و خشن" و یا بازی های کامپیوتری مانند نید فور اسپید (Need For Speed Underground) توجه کنید، بیشتر نسخه ها به نورهای محیطی مجهز بوده، درحالی که در سری های بعدی، استفاده از این نورها را مشاهده نمی کنیم. بدین ترتیب می توان انتظار داشت تا این نورهای محیطی در واقعیت نیز جذابیت خود را از دست بدهند.

 • خطوط مسابقه ای (Racing Stripes):

شاید این سوال پیش بیاید که وجود خطوط مسابقه ای (Racing Stripes) چرا باید از مد بیافتد؟ نکته ی اصلی این جاست که خودروهای نسل آینده به تکنولوژی خودران مجهز خواهند بود و نقش بستن این خطوط بر روی خودروها، کمی عجیب به نظر می رسد.

 

 • آلکانتارا (Alcantara):

آلکانتارا، به عنوان یک پوشش دست ساز مطرح بوده که به نظر می رسد کاملا مصنوعی است. البته این پوشش با پوشش های مصنوعی تقریبا هم شکل بوده و موقع دست زدن به آن ها تقریبا حس مشابه ای را ایجاد می کنند. البته با این تفاوت که آلکانتارا ((Alcantara کمی محکم تر از پوشش های مصنوعی دیگر است. در بسیاری از موارد این پوشش در برابر ریختن مایعات، لکه ها و حتی آتش به خوبی مقاومت می کند. در گذشته استفاده از این ماده، تنها در خودروهای مسابقه ای مرسوم بود، اما رفته رفته به یک ماده ی لوکس تبدیل شد. می توان پیش بینی کرد آلکانتارا، جای خود را در نسل آینده ی خودروها حفظ کند.

 • سقف های شناور:

سقف های شناور، به جهت طراحی های از نوع D-Pillar، به سرعت محبوب شدند و تقریبا می توان در هر خودرو، استفاده از این نوع سقف را مشاهده کرد. از جهتی، هر وسیله ای که بر اساس کالا یا وسیله ای دیگر محبوب شود، با از مد افتادن علت خود، به سرعت نیز از بین خواهد رفت. بدین ترتیب می توان انتظار داشت با مد شدن یک طراحی جدید، سقف های شناور نیز محبوبیت و جذابیت خود را در آینده از دست بدهند.

 • فیبر کربنی:

واقعیت این است که برای ما عجیب است که فیبر کربنی این همه سال توانسته دوام بیاورد و از مد نیافتد. تقریبا تمامی خودروهای لوکس به منظور اسپرت تر نشان دادن ظاهر خودرو، از فیبر کربن استفاده می کنند. علاوه بر این، فیبر کربن، کاربردهای پوششی زیادی نیز در داخل کابین دارد. به تازگی چندین کمپانی تولید کننده ی خودروهای ارزان قیمت از فیبر کربنی تقلبی نیز در خودروهای خود استفاده کرده اند که از نظر ظاهری کاملا شبیه به نمونه ی واقعی آن است. بدین ترتیب می توان گفت روزهای خوش فیبر کربنی نیز رو به اتمام است و به احتمال زیاد در آینده از این موارد شیمیایی، استفاده ی کمتری خواهد شد.

 • کنترلرهای Motion-Activated:

در اواخر سال 1980، نینتندو ( شرکت تولید کننده بازی های رایانه ای) یک کنترلر بازی به نام U-Force را معرفی کرد که با استفاده از سنسورهای حرکتی، این امکان را برای کودکان فراهم می کرد تا بدون فشار دادن دکمه ای بازی کنند. اما بعد از خریداری این کنترلر جدید، کودکان متوجه شدند که با دسته های بازی قدیمی خود بهتر جهت یابی و جهت دهی می کردند و به همین دلیل U-Force خیلی سریع محبوبیت خود را از دست داد.

دقیقا چنین موردی نسبت به کنترلرهای بدون نیاز به لمس، در خودروهای امروزی ایجاد شده است. برای مثال کنترلر های Gesture کمپانی بی ام و را در نظر بگیرید. راننده با اتکا به این تکنولوژی می تواند صدای موسیقی را با تکان دادن دست خود در هوا تنظیم کند. اگرچه این حرکت، می تواند سرنشینان را تحت تاثیر قرار دهد اما این نکته را باید در نظر داشت که تنظیم صدا و یا هر پارامتر دیگری از طریق کنترلرهای قابل لمس، بسیار راحت تر و دقیق تر خواهد بود. به همین دلیل به نظر می رسد در 20 سال آینده کنترلرهای Gesture از رونق بیافتند.

 • پیشرانه های احتراق داخلی:

20 سال بعد یعنی در سال 2037، به پیشرانه های احتراق داخلی به عنوان عامل اصلی مشکلات زیست محیطی اطراف آن ها نگاه خواهد شد و استفاده از این پیشرانه ها در خودروها را بی معنی خواهند دانست. اما در آینده نیز به نظر می رسد افرادی وجود خواهند داشت که این پیشرانه ها را به سایر پیشرانه ها ترجیح دهند.

 • چراغ های اصلی از نوع LED:

چراغ های LED از جمله موارد محبوب در تجهیزات خودرو است. انتظار می رود تا در 20 سال آینده نیز استفاده از این چراغ ها به عنوان گزینه ی اصلی برای خودروسازان باشد، مگر آنکه یک چراغ فوق العاده در آینده تولید شود و جای ال ای دی را بگیرد. البته نحوه ی استفاده از این چراغ ها ممکن است در آینده تغییر کند. اکنون تقریبا در اکثر خودرو یک نواری از چراغ های LED در دور چراغ های اصلی قرار دارد که حتی در روشنایی روز نیز روشن است. اگرچه این ویژگی اکنون بسیار جذاب و زیبا جلوه می کند اما در 20 سال آینده این نحوه ی استفاده از چراغ های LED ممکن است منسوخ شود.

 • تسلا:

اگرچه تسلا یک ویژگی نیست اما همه ما خوب می دانیم که نام تسلا جزو مهم ترین نام هایی است که امروزه در زبان مردم می چرخد. سوال اینجاست که آیا در 20 سال آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت؟ نکته ی اصلی این است که اگر تسلا در آینده نیز یک برند محبوب و جذاب باشد، بزرگتر و معروف تر از برند کنونی خواهد بود و در صورتی که محبوبیت خود را از دست دهد شاید اصلا 20 سال دیگر وجود نداشته باشد. به نظر کارشناسان وضعیت تسلا در 20 سال آینده چیزی در حدود میانگین این دو حالت خواهد بود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین