لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :1 دقيقه

سیستم تشخیص مصرف الکل در رانندگی

رانندگی در حالت مستی یکی از عوامل تصادفات است. به همین خاطر بسیاری از شرکت‌های خودروسازی از سیستم تشخیص ضدالکل در خودروهایشان استفاده می‌کنند. سیستمی که تشخیص می‌دهد که آیا راننده در حالت طبیعی خود قرار دارد یا خیر. Alcohol Detection System سیستمی است که در آن دو سنسور جهت شناسایی و تشخیص میزان الکل مصرف شده توسط راننده تعبیه شده است. این فناوری به شما این اجازه را نمی‌دهد که در حالت مستی خودرویتان را روشن کنید. سنسور Breath-Based System یا همان سنجش‌گر نفس به همراه سنسور Touch Based System یا همان حسگر لمسی در این سیستم بکار گرفته شده است.

سنسور سنجش‌گر تنفسی یا برروی فرمان تعبیه شده یا برروی در سمت راننده. این سنسور نفس راننده را تحلیل می‌کند و میزان الکل و اتانول موجود در ذرات هوا را تشخیص می‌دهد. در سنسور لمسی نیز یک حسگر وجود دارد این حسگر یا برروی دکمه روشن شدن پیشرانه قرار دارد یا برروی اهرم دسته دنده. زمانی که انگشت راننده برروی یکی از این دو حسگر قرار بگیرد الکل موجود در خون بدن وی توسط این حسگر بررسی می‌شود.

در این دو حسگر میزان الکل موجود در خون انسان شناسایی می‌شود. برای آنکه راننده بتواند خودروی خود را روشن کند باید میزان الکلی که از وی اندازه گیری می‌شود کمتر از 0.08 استاندارد باشد. در بسیاری از خودروهای جدید امروزی سیستم‌های تشخیص مصرف مواد مخدر و الکل تعبیه شده است. حتی در حین رانندگی نیز این سیستم‌ها وارد عمل ‌می‌شوند و با هشدار و آلارم به راننده خودرو را متوقف می‌کنند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین