لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

معرفی جدیدترین موتورسیکلت تورینگ بی ام و : کی 1600 گرند امریکا

موتورهای تورینگ (Touring) بخش اساسی و مهمی از بازارهای موتور در کشور آمریکا را تشکیل می دهند. به همین جهت، رقابت میان کمپانی ها در تولید موتورهای تورینگ بسیار پیچیده و نزدیک به هم دنبال می شود. کمپانی بی ام و (BMW) به منظور این که نام خود را به عنوان یک برند شاخص در این کلاس مطرح کند، مدل جدیدی از موتورسیکلت " کی 1600 گرند" (BMW K 1600 Grand America) را معرفی کرد. این موتور نه تنها از نظر ظاهر و عملکرد محبوب واقع شد، بلکه این موتور می تواند قدرتی معادل 160 اسب بخار تولید کند که با این حساب اگر کسی به موتورهای تورینگ علاقه مند باشد، با دیدن این موتور شیفته ی آن خواهد شد.

تعبیر واژه ی تورینگ (Touring) توسط مردم کشور آمریکا، کاربرد کاملا متفاوتی با تعابیر ارائه شده در کشورهای اروپایی و آسیایی دارد چرا که مردم آمریکا می توانند روزها بدون نیاز به پاسپورت، ویزا و یا هر چیز دیگری، یک سفر ماجراجویانه را تجربه کنند. به همین جهت، موتورهای تورینگ فروخته شده در این کشور، باید فضای کافی برای ذخیره ی وسایل مورد نیاز موتورسواران را داشته باشد. این موتورها همچنین باید به یک صندلی راحت مجهز بوده تا علاوه بر خستگی حاصل از سفر، بیش از این موتور سواران را آزرده خاطر نکند.

کمپانی بی ام و، با اطلاع از موارد اشاره شده، موتورسیکلت " کی 1600 گرند" (BMW K 1600 Grand America) را به گونه ای طراحی کرده تا موتورسواران بر روی آن، کاملا احساس آرامش و راحتی داشته باشند. برای مثال صندلی آن کاملا پهن و راحت و در آن از یک تکیه گاه عقب برای تکیه دادن نیز استفاده شده است. چراغ های اصلی این موتور از نوع زنون و هالوژنی بوده که روشنایی مناسبی را در جاده ها ایجاد می کنند. صفحه محافظ باد ثابت این موتور نیز تا حد امکان بلند طراحی شده تا موتورسواران را در شرایط نامساعد جوی بیشتر و بهتر محافظت نماید. همچنین دسته های موتور مجهز به گرمکن بوده تا موتورسواران نگران سفرهای زمستانی خود نباشند.

پایه های اصلی این موتور از جنس آلومینیوم بوده که یک فریم پل مانند را تشکیل می دهند و در عین حال به کم شدن وزن موتور کمک شایانی دارد. به دلیل اینکه موتور بی ام و گرند امریکا 1600، به عنوان یک موتور تورینگ محسوب می شود، کمپانی بی ام و، این موتور را به گونه ای طراحی کرده تا در اثر وزش بادهای شدید از کناره ها، تعادل خود را از دست ندهد. سیستم تعلیق آن، متشکل از یک فورک دلور (Duolever) در قسمت جلو با قابلیت جابجایی به میزان 4.5 اینچ و یک سیستم پارالور (Paralever) با قابلیت جابجایی به میزان 4.9 اینچ در قسمت عقب است. این موتور به سیستم تعلیق الکترونیکی سازگار (Dynamic Electronic Suspension Adjustments) مجهز  بوده که موتورسواران از طریق این سیستم، می توانند نوع حرکت خود را در دو حالت Road ( راحتی کلی در شرایط جاده ای متنوع) و Cruise ( حداقل کردن میزان نوسانات موتور برای دستیابی به یک موتورسواری کاملا روان) تنظیم نمایند. سیستم ترمز این موتورسیکلت بی ام و، متشکل از یک دیسک 320 میلی متر به همراه 4 پیستون در قسمت جلو و یک دیسک 320 میلی متری به همراه 2 پیستون کالیپر در قسمت عقب بوده که به سیستم ترمز ای بی اس (ABS) مجهز است.

موتورسیکلت بی ام و گرند امریکا 1600، به پیشرانه ی 1649 سی سی مجهز بوده که این پیشرانه توانایی تولید 160 اسب بخار قدرت و 129 پوند فوت گشتاور را دارد. با اتکا به این پیشرانه ی قدرتمند، بی ام و  ک1600  قادر خواهد بود تا به حداکثر سرعت 162 کیلومتر در ساعت دست یابد. این موتور مجهز به سیستم کروز کنترل هوشمند و سیستم الکتریکی مخصوص پارک کردن است. این سیستم الکتریکی، این امکان را برای موتور سواران فراهم می کند تا در هنگام پارک کردن، موتور سواران بتوانند موتور خود را به صورت دنده عقب به جای پارک مورد نظر منتقل کرده که در این حالت دنده های حرکت دهنده به سمت جلو، غیر فعال شده و موتورسواران دیگر نیاز نیست تا نگران موتور خود باشند.

قیمت رسمی این موتور تاکنون اعلام نشده است ولی انتظار می رود تا قیمت آن در حدود 23.195 دلار باشد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین