لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

سلطان تپه ها: مقایسه سه خودروی لندروور، آئودی و ولوو

در این مقاله قصد داریم تا به مقایسه ی سه خودروی آئودی Q7 ، ولوو XC90 و لند روو دیسکاوری بپردازیم. در ابتدا باید اشاره کرد که هر سه خودرو از جمله خودروهای اس یو وی (SUV) پرفروش در بازارهای جهانی محسوب می شوند که ظرفیت 7 سرنشین را دارند. در واقع یک خودروی کاملا ایده آل برای خانواده ها به حساب می آیند.

روزگاری خودروی لندروور دیسکاوری را عنوان بهترین خودروی مخصوص خانواده لقب دادند، چراکه علاوه بر ظرفیت 7 سرنشین، عملکرد فوق العاده ای در مسیرهای کوستانی داشت و در حمل بار بی نظیر بود. با این وجود، این خودرو به عنوان یک خودروی گران قیمت و سنگین محسوب می شد. در حالی که خودروی ولوو XC90 با طراحی خاص و جادار بودن، بیشتر شبیه به خودروهای سدان است. خودروی آئودی Q7 نیز هرچند از نظر جادار بودن، قابل مقایسه با این دو خودرو نیست اما باید گفت این خودرو کیفیتی در حد لوکس ترین خودروهای آلمانی را داراست.

نسخه ی قبلی خودروی لندروور دیسکاوری طراحی قوطی مانندی داشت. در نسخه ی جدید این خودرو، تغییرات زیادی در طراحی آن ایجاد شده و از جزئیات مدرن در طراحی آن استفاده شده است. شاید تنها ایرادی که بتوان به طراحی خارجی این خودرو گرفت، مربوط به ارتفاع نا متعارف آن باشد. البته این ارتفاع بلند خودرو قابل توجیه است چراکه فاصله ی زیاد بین کف خودرو با سطح زمین، قرار گرفتن یک چرخ زاپاس در زیر خودرو و مجهز بودن به سیستم تعلیق با جابجایی زیاد سبب می شود تا این خودرو تبدیل به یک خودروی آفرود تمام عیار شود. درحالی که در خودروی آئودی Q7، چنین چیزی مشاهده نمی شود. خودروی ولوو XC90 نیز یک خودروی نسبتا بلند محسوب می شود که دلیل این ارتفاع بلند را می توان در فراهم آوردن فضای لازم در داخل کابین دانست. یکی دیگر از تفاوت های این خودرو این است که خودروی ولوو XC90 محهز به پیشرانه ی عرضی بوده، در حالی که پیشرانه های استفاده شده در خودروهای لندروور دیسکاوری و آئودی  Q7 از نوع طولی هستند.

خودروی ولوو XC90 به پیشرانه ی 2.0 لیتری تویین توربو و سیستم Power Pulse مجهز است. این پیشرانه توانایی تولید 235 اسب بخار قدرت را داشته و به یک جعبه دنده ی 8 سرعته ی اتوماتیک متصل شده است. سیستم دیفرانسیل این خودرو نیز از نوع چهار چرخ (4WD) است. در مقابل، خودروی لندروور دیسکاوری به پیشرانه ی V6 با قدرت تولیدی 258 اسب بخار مجهز است. علی رغم اینکه میزان قدرت تولیدی خودروی لندروور دیسکاوری در حدود 10 درصد بیشتر از قدرت تولید شده در خودروی ولوو XC90 بوده، در عوض لندروور دیسکاوری حدود 10 درصد سنگین تر از XC90 بوده و به همین جهت شتاب گیری آن نیز کند تر خواهد بود. همانند ولوو XC90 ، خودروی آئودی Q7 نیز بر اساس پلت فرم خودروی سدان طراحی شده اما قابلیت های یک خودروی اس یو وی SUV، بیشتر در آن جلوه می کند. آئودی Q7 نیز مجهز به پیشرانه ی V6 با قدرت تولیدی 268 اسب بخار بوده و از نظر وزن تقریبا با وزن XC90 برابری می کند.

هر سه خودروی مورد نظر به فنرهای بادی قابل تنظیم مجهز بوده که کاربردهای بسیاری دارد. برای مثال، زمانی که از باربند برای خودرو استفاده می شود، این فنرها وزن بار را خنثی می کنند و یا اگر مسیر حرکتی، کوهستانی و پر از سنگ باشد، می توان ارتفاع خودرو را افزایش داد تا حرکت آسان تر شود و در حین رانندگی در آزاد راه ها نیز می توان این فنرها را تا حد ممکن پایین آورد تا از نظر آیرودینامیکی، خودرو به حالت مطلوبی برسد.

ابعاد ظاهری این خودروها نشان دهنده ی میزان جادار بودن آن ها در داخل کابین است. البته با توجه به اینکه آئودی Q7، نسبت به دو خودروی دیگر، از ابعاد کوچکتری برخوردار است، بالطبع نسبت به دو خودروی دیگر، از فضای کمتری نیز برخوردار است. اگرچه این خودرو نیز دارای سه ردیف صندلی در داخل کابین بوده اما توصیه می شود بچه ها در ردیف سوم بنشینند چون فضای موجود برای افراد بزرگسال کافی نیست. این درحالی است که خودروی XC90 نیز دارای سه ردیف صندلی بوده و افراد بزرگسال با قد متوسط به راحتی می توانند در این صندلی ها جای بگیرند. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، خودروی لندروور دیسکاوری جادارترین خودرو از بین سه خودروی مورد نظر بوده و فضای کافی برای سرنشینان را در تمامی ردیف ها تامین می کند.

طراحی داخل کابین خودروهای آئودی Q7 و ولوو XC90 شبیه به خودروهای سواری لوکس تولید شده توسط کمپانی های مربوطه است. اما در خودروی لندروور دیسکاوری، چنین طراحی لوکسی به چشم نمی خورد و دلیل آن هم واضح است کمپانی لندروور کمتر بر روی تولید خودروهای سواری لوکس تمرکز داشته و بیشتر بر قدرت و کیفیت موتور تاکید دارد. به همین دلیل زمانی که در داخل خودروی دیسکاوری قرار بگیرید، همواره این حس را خواهید داشت که در داخل کابین یک خودروی اس یو وی (SUV) قرار دارید. در حالی که درداخل کابین XC90 و Q7 می توانید از لوکس بودن آن ها لذت ببرید و حس خودروی سواری لوکس به شما القا خواهد شد.

تمامی دکمه ها و دستور العمل ها در هر سه خودرو از طریق صفحه نمایش قابل دسترس هستند. صفحه نمایش استفاده شده در خودروی ولوو XC90 در ابتدا جذاب و شیفته کننده به نظر می رسد اما پس از مدتی کار کردن با آن، احساس می کنید که به خوبی نمی توانید گزینه های مورد نظر را در حین حرکت انتخاب نمایید. این درحالی است که صفحه نمایش استفاده شده در خودروی آئودی Q7 این مشکل را ندارد و کار کردن با آن راحت تر است. مدت زمان زیادی بود که کمپانی لندروور در طراحی صفحه نمایش مناسب با مشکل مواجه بود اما این کمپانی با طراحی صفحه نمایش خودروی دیسکاوری نشان داد که در این زمینه نیز به توانایی دست یافته است. این صفحه نمایش اطلاعات مهم خودرو را نشان داده و تمامی تنظیمات مورد نظر را می توان از طریق آن اعمال کرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین