لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

شروع تولید گسترده ی خودروی خودران از سال 2019

کمپانی جنرال موتورز طبق دیدگاه خود از آینده ی خودروهای خودران، به سرمایه گذاران این کمپانی اعلام کرد که قرار است تا سال 2019، در مناطق شلوغ شهری، از تاکسی های خودران (Robo-Taxi) استفاده کند. در این میان شرکت آلفابت ویمو (Alphabet Waymo) به عنوان اصلی ترین رقیب جنرال موتورز فعالیت دارد.

دان آمان، رئیس کمپانی جنرال موتورز، با اشاره به موقعیت عالی برای سرمایه گذاری، به سرمایه گذاران این کمپانی اعلام کرد که فروش حاصل از این خودروهای خودران در آینده می تواند از مرز چند صد هزار دلار نیز بگذرد. این درحالی است که این کمپانی در حال حاضر به طور متوسط از فروش هر خودروی خود، 30 هزار دلار سود می کند.

کمپانی جنرال موتورز که به عنوان یکی از برترین کمپانی خودروسازی در آمریکا محسوب می شود، رمز موفقیت آینده ی دنیای حمل و نقل را در تولید خودروهای خودران و الکتریکی می بیند. به همین دلیل این کمپانی با اختصاص بودجه ی 1 میلیارد دلاری برای توسعه ی خودروهای خودران خود در سال 2016 گام محکمی در این راستا برداشته است.

خودروسازان و رقیبانی چون ویمو (Waymo) و اوبر (Uber) که پیش از این، میلیاردها دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند، امیدوارند تا اولین کمپانی ای باشند که به چنین تکنولوژی دست می یابند. گفته می شود که تاکسی های خودران (Robo-Taxi)، بیشترین و پیچیده ترین تکنولوژی خودران را در بین سایر خودروها در بر خواهد داشت.

رئیس کمپانی جنرال موتورز اعلام کرد:" اگر ما با همین نرخ تغییر پیش برویم، می توانیم تا سال 2019 به صورت گسترده در بسیاری از شرایط پیچیده این تکنولوژی را بکار گیریم. بدون شک مهم ترین فاکتور تعیین کننده در عدم استفاده از خودروها، فاکتور ایمنی خواهد بود."

اخیرا سهام کمپانی جنرال موتورز رشد خوبی را طی کرده است. چرا که اکثر سرمایه گذاران، نگاه امیدوارانه ای به عملکرد این کمپانی دارند. گرچه اصلی ترین سود کمپانی جنرال موتورز از فروش کشنده ها و خودروهای SUV در آمریکا و افزایش تقاضا برای خودروهای این کمپانی در کشور چین تامین می شود.

این کمپانی به صورت گسترده در مورد اهداف و استراتژی خود در زمینه ی خودروهای خودران اعلام نظر کرده است. هرچند که تا کنون صرفا به بیان مقاصد کلی در این زمینه پرداخته بود. این کمپانی اعلام کرد که از تکنولوژی خودران بودن در خودروی بولت (Bolt) استفاده خواهد شد و از آن ها در کلان شهرها برای جابجایی مسافران استفاده خواهد شد. رئیس بخش اجرایی کمپانی جنرال موتورز در این زمینه می گوید:" کمپانی ما تنها کمپانی ای است که همه ی این امکانات را یکجا و زیر یک سقف دارد." با این جمله می توان فهمید که کمپانی جنرال موتورز خود را جدا از رقیبان خود در زمینه ی تکنولوژی خودران بودن می بیند.

کمپانی جنرال موتورز حدود یک ماه قبل اعلام کرده بود که تولید خودروهای خودران در عرض چندین ماه عملی خواهد شد و این هفته، یک نمونه ی اولیه از خودروی خودران خود یعنی نسخه ی بولت (Bolt) را معرفی کرد. این نمونه ی اولیه در شهرهای دیترویت و فونیکس ایالت سانفرانسیسکو به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت. این خودرو با نهایت دقت در خیابان های شلوغ شهری تردد می کند اما زمانی که به خودروهای پارک شده به صورت دوبل نزدیک می شود عملکرد آن کند می شود.

استفاده از تاکسی های خودران (Robo-Taxi) می تواند تا 40 درصد از هزینه های سرویس های حمل ونقلی را کاهش دهد. انتظار می رود تا هزینه ی سفر با تاکسی های خودران تا سال 2025 به زیر 1 دلار به ازای هر مایل برسد. در حالی که اکنون هزینه ی سفر، 2.5 دلار به ازای هر مایل است.

شرکت اوبر نیز برای اینکه از رقابت با کمپانی جنرال موتورز عقب نماند اعلام کرد که در سال های بین 2019 تا 2021، در حدود 24 هزار دستگاه خودروی خودران با برند ولوو را از هولدینگ جیلی اتومبیل (Geely Automibile) چینی خریداری نماید.

از طرفی کمپانی جنرال موتورز برای بدست گرفتن بازار خودروها و تاکسی های خودران، قصد دارد تا هزینه ی تولید این خودروها را نیز کاهش دهد. برای مثال کمپانی جنرال موتورز اعلام کرد که قصد دارد تا هزینه های مربوط به سنسورهای لیدار (Lidar، یک عنصر مهم در تکنولوژی خودران بودن) را از 20 هزار دلار به 300 دلار کاهش دهد. این کمپانی برای رسیدن به این هدف، در ماه اکتبر یک شرکت تولید کننده ی سنسورهای لیدار را خریداری کرد. بنابر گفته ی مسئولان این کمپانی، این اقدام آن ها می تواند منجر به کاهش 99 درصدی در هزینه ی سنسورهای لیدار شود.

کمپانی جنرال موتورز اعلام کرد که هنوز برند خاصی را برای خودروهای خودران خود در نظر نگرفته است. این کمپانی همچنین اعلام کرد که تا سال 2026 می تواند سالانه 1 میلیون خودروی الکتریکی بفروشد. این خودروهای الکتریکی قرار است در پلت فرمی با سایزها و قابلیت های متفاوت تولید شوند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین