لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

بالاتر از آبی، رنگی نیست: یاماها سوپر اسپرت نسخه ی 2018

کمپانی یاماها قصد دارد تا موتورهای سوپر اسپرت YZF-R1 و YZF-R1M خود را برای مدل 2018 بروز رسانی کند. بدین ترتیب قرار است در نسخه های جدید از امکانات و ویژگی های جدیدی در این دو موتور محبوب استفاده شود. تغییرات یاد شده، قرار است تا در سیستم تعلیق، تعویض دنده و نحوه ی احتراق در داخل پیشرانه ی آن ها اعمال شوند. این تغییرات سبب خواهند شد تا مدل جدید موتورهای سری R1 بهترین عملکرد را در جاده ها و پیست های مسابقه داشته باشند.

همانطور که اشاره شد، عمده ی تغییرات مربوط به قسمت های داخلی موتور بوده و طراحی ظاهری آن ها، تغییر چندانی نخواهند داشت. از رنگ آبی یکدست (Team Yamaha Blue) در موتور یاماها R1 و رنگ آبی نقره فام (Silver Blue Carbon) در یاماها R1M استفاده خواهد شد.

موتور یاماها R1 مجهز به پیشرانه ی 4 سیلندر بوده که توانایی تولید 197 اسب بخار قدرت و 150 پوند فوت گشتاور را داراست. این پیشرانه به یک جعبه دنده ی 6 سرعته متصل شده است.

سیستم تعویض سریع دنده این موتورها را در نسخه ی 2018 به تکنولوژی (Auto-Blip) مجهز خواهد شد، که این امر سبب می شود تا هنگام کاهش دنده، نیازی به گرفتن کلاچ نباشد. از دیگر امکانات اضافه شده به این موتورسیکلت ها می توان به، امکان حذف عملکرد سیستم کنترل راندن (YRC) توسط موتورسواران از طریق سیستم TFT، سیستم کنترل لیفت (LIF) اشاره کرد. سیستم کنترل لیفت، سبب شده تا در زمان شتاب گیری های ناگهانی، چرخ جلو از سطح زمین جدا نشود. تایر این موتورها از نوع بریج استون  RS10خواهد بود که تماس مناسب با سطح زمین داشته و شرایطی ایده آل برای موتورسواران فراهم می کند.

کمپانی یاماها، موتور YZF-R1M را به سیستم تعلیق الکترونیکی مخصوص مسابقه (ERS) مجهز کرده که این سیستم با آخرین نسخه ی سیستم اسمارت EC2 ERS بروز رسانی شده است. موتورسواران می توانند با استفاده از یک گوشی هوشمند که به واحد کنترل داده (CCU) موتور متصل است، از طریق سیستم YRC این سیستم تعلیق را تنظیم نمایند.

این کمپانی قرار است تا در مارس 2018، از موتورهای یاماها R1 و R1M رونمایی کند. قیمت فروش نسخه ی YZF-R1 مدل 2018 برابر با 16.699 دلار و قیمت نسخه ی محدود R1M برابر با 22و999 دلار اعلام شده است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین