لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

سیری با قهرمانان فرمول یک: از گذشته تا معاصر

مقایسه بین قهرمانان رشته های مختلف ورزشی کاری منطقی به حساب نمی آید چرا که این قهرمانان در شرایط مختلف و اغلب در زمان های متفاوت مسابقه داده اند. اما به هر حال فارغ از این که این کار درست باشد یا خیر، دست به یک مقایسه خواهیم زد. لوییس همیلتون با کسب چهارمین عنوان قهرمانی در مسابقات جهانی مکزیک، به برترین راننده ی فرمول یک تاریخ کشور انگلستان تبدیل شد. همیلتون همچنین با این قهرمانی بین 5 راننده برتر تاریخ مسابقات فرمول یک نیز قرار گرفت. اما سوال اصلی این است: آیا او را می توان بهترین راننده ی کل ادوار این مسابقات اعلام کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید دید تا کارشناسان این مسابقات چه کسانی را به عنوان کاندیداهای برترین راننده فرمول یک اعلام می کنند. اکثر این افراد در کنار همیلتون از خوان مانوئل فانخیو (راننده آرژانتینی فرمول یک)،  استرلینگ ماس ( راننده آمریکایی تبار)، جکی استوارت ( راننده اهل استکاتلند ملقب به پرنده ی اسکاتلندی) و جیم کلارک ( راننده ی کهنه کار اسکاتلندی) نام می برند که این افراد به قدری در رانندگی در مسابقات فرمول یک مهارت داشتند که گویا یک استعداد خدادادی در آن ها نهفته بود. همه ی این افراد علاوه بر این که بسیار در زمینه ی رانندگی ماهر و خبره هستند، در یک بازه ی زمانی رانندگی کرده اند که قوانین فرمول یک تغییر چندانی نیافته است.

اگر بخواهیم منصفانه به قضیه نگاه کنیم باید نام آیرتون سنا ( راننده ی سابق برزیلی) و  میشائیل شوماخر ( راننده ی آلمانی فرمول یک) را نیز به این لیست اضافه کنیم. چرا که آیرتون سنا نیز سابقه ی چهار قهرمانی در مسابقات جهانی را در کارنامه ی خود دارد. مایکل شوماخر نیز در زمان حاضر از جمله افرادی است که در زمان حاضر از شهرت بسیاری برخوردار است. شوماخر توانسته است تا 91 عنوان جی پی (GP) را به نام خود ثبت کند. در حالی که لوئیس همیلتون تنها 62 عنوان GP را در کارنامه ی خود دارد. تعداد عناوین قهرمانی جهانی مایکل شوماخر نیز در مقایسه با همیلتون انگلیسی بیشتر به نظر می رسد. چراکه شوماخر هفت بار و همیلتون چهار بار این عنوان را کسب نموده اند.

بزرگ ترین مشکلی که همیلتون با آن دست و پنجه نرم می کند این است که مردم درباره ی او چه فکر می کنند. نیمار، فوق ستاره ی تیم ملی برزیل، بعد از آخرین قهرمانی لوییس همیلتون گفته است:" لوییس همیلتون یک فوق ستاره بوده که در شهر استیونج انگلیس متولد شده و توانسته است خود را به عنوان یکی از بهترین ها در یکی از دشوارترین مسابقات جهانی مطرح کند."

لوییس همیلتون ویژگی های خارق العاده ای دارد از سرعت بی نظیر گرفته تا حقه هایی زیرکانه. تیم مرسدس بنز تصمیم گرفته تا قرارداد این راننده ی حرفه ای را تا سه سال دیگر تمدید کند که ارزش این قرارداد در مجموع 120 میلیون یورو خواهد بود.

بر این اساس با وجود ایراداتی که به خلق و خو و رفتار این راننده در خارج از مسابقات وارد است باید گفت اگر چه زندگی بیرون از مسابقه بخشی از زندگی حرفه ای یک ورزشکار حرفه است اما باید این را پذیرفت که زندگی هر فرد، شخصی و خصوصی بوده و در ارزیابی عملکرد یک ورزشکار از همه مهم تر عملکرد او در مسابقه دخالتی ندارد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین