لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

ثبت جدیدترین رکورد سرعت در خودرو

هفته ی گذشته با اتفاقات جالبی در دنیای خودرو همراه بود. در هفته ای که گذشت، یک راننده توانست تا رکورد جهانی سرعت بوگاتی را جا به جا کند. پیش از این، خودروی کوئینگ سیگ آگرا (Koenigsegg Agera RS) با سرعت متوسط 447.2 کیلومتر بر ساعت در رقابت با بوگاتی ویرون سوپر اسپرت در سال 2010، رکورد شکنی کرد و در نهایت، این خودرو سرعت 16 کیلومتر بر ساعت بیشتر از خودروی بوگاتی را تجربه کرد.

هرچند که این رکورد تاکنون در گینس، ثبت جهانی نشده اما در هر صورت، شگفتی در دنیای خودرو به وقوع پیوست و به همین جهت آگرا آر اس (Agera RS) برای همیشه به عنوان یک خودروی خاص با عملکرد بالا در تاریخ خودروسازی یاد خواهد شد.

البته به طور کلی توجه بیش از اندازه به ثبت رکورد بالاترین سرعت در بین کمپانی های خودروسازی منطقی به نظر نمی رسد. پس از ثبت این رکورد جدید، برچسب های مختلفی به کمپانی کوئینگ سیگ (Koenigsegg) زده شد تا صحت این رکورد را زیر سوال ببرند. هرچند که این برچسب ها صحت ندارند. چرا که در درجه اول، این کمپانی تمایلی به خدشه دار کردن روابط خود با مشتریان را ندارد و در درجه دوم، این رکورد، به عنوان هدف اصلی این کمپانی مطرح نبوده است. این رکورد شکنی به همین سادگی افتاده و این کمپانی چندان هم روی آن مانور نداده است. این کمپانی بیشتر به حداکثر سرعت آگرا آر اس (Agera RS) اشاره داشته که طبق اعلام رسمی تا 284 مایل در ساعت می رسد و چندان فاصله ای با 300 مایل در ساعت (482.8 کیلومتر در ساعت) ندارد.

سوالی که همیشه مطرح است این است که آیا این سرعت های حداکثری منطقی به نظر می رسد و در واقع، چه کاربردی می توانند داشته باشند. رسیدن به حداکثر سرعت خودروهای سوپر اسپرت، توسط رانندگان عادی، کار دشواری است و اصلا این رانندگان نیازی به چنین سرعت بالایی ندارند. تنها کاربرد این سرعت های بالا می تواند جنبه ی تبلیغاتی و نمایشی باشد. مثلا یک کمپانی پس از ثبت یک رکورد، فیلمی از خودروی خود را به منظور ایجاد فضای تبلیغاتی، منتشر می کند. به هر حال دستیابی به این سرعت های بالا در جاده های شهری و بین شهری، غیر ممکن است.

شاید به این فکر باشید که خودروی آگرا آر اس (Agera RS) را دریک پیست تا سرعت های بالا برسانید. باید گفت که این اتفاق نیز تقریبا غیر ممکن است. چرا که هیچ پیست مستقیمی در دنیا وجود ندارد که بتوانید در آن سرعت خود را به بالای 321 کیلومتر در ساعت برسانید. اگر فیلم کوئینگ سیگ (Koenigsegg) را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که پس از طی کردن یازده کیلومتر، راننده به سرعت حداکثر دست می یابد. علاوه بر آن، پس از دست یابی به این سرعت، خودرو نیاز به ترمز کردن دارد و به همین دلیل چند مایل هم برای طول خط ترمز خود نیاز هست تا به سرعت ایمن برسد. در مجموع برای رسیدن به چنین سرعتی شما نیاز به یک پیست مستقیم به طول حدود دوازده کیلومتر نیاز دارید تا به حداکثر سرعت آگرا آر اس، برسید که پیدا کردن چنین پیستی در دنیا تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

بنابراین، این خودرو (Agera RS) نیز همانند بوگاتی شیرون و ویرون دارای حداکثر سرعت ثبت شده که در دنیای واقعی استفاده ی چندانی نخواهد داشت. شما هرگز نمی توانید رکوردهایی که در پیست های مختلف برای خودروهای مختلف ثبت می شود را بدست آورید چراکه نه پیست خاصی در اختیار شما قرار می گیرد و نه به ترفند هایی که کمپانی های خودروسازی در حین ثبت رکورد به کار می گیرند آشنایی دارید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین