لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

تصمیم انقلابی ویمو در تولید خودروهای خودران

کمپانی آلفابت (Alphabet)، طی اقدامی، تولید خودروهای نیمه خودران را متوقف کرد. بنابر اعلام رئیس بخش اجرایی این کمپانی، خودروهای نیمه خودران، نیازمند کنترل راننده در شرایط خطرناک بوده و همین امر سبب عدم تمرکز رانندگان و عدم مانور مناسب از سوی آن ها می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، این کمپانی به سمت تولید خودروهای تمام خودران گام برداشته است و رانندگان می توانند تا سرعت 90 کیلومتر بر ساعت از حالت خودران بودن خودرو لذت ببرند و به امور دیگری بپردازند.

جان رافسیک، مدیر کمپانی ویمو (Waymo)، طی مصاحبه ای به خبرنگاران اعلام کرد که 5 سال قبل، این کمپانی در آرزوی رسیدن به تکنولوژی خودران بودن اتومبیل ها در آزاد راه ها را داشت تا از این طریق سهمی در بازار فروش بدست آورد.

سایر خودروسازان از ویژگی اتو پایلوت (Autopilot) در خودروهای خود استفاده می کنند تا رانندگان با استفاده از این ویژگی، سفر راحت تری را در بزرگ راه ها تجربه نمایند. اما در شرایط حساس و ضروری، رانندگان، خود باید دست به عمل شده و سکان هدایت خودرو را بدست بگیرند.

کمپانی ویمو (Waymo)، نیز به مانند سایر کمپانی ها قصد داشت تا از این تکنولوژی در خودروهای خود استفاده کند. اما مدیر این کمپانی اعلام کرد: "کمپانی ما این تکنولوژی را خطر آفرین تلقی کرده است زیرا این تکنولوژی سبب شده تا رانندگان، هوشیاری لازم برای هدایت خودرو را از دست بدهند. در تست هایی که بر روی خودروهای دارای این ویژگی مشاهده شده، بدست گرفتن هدایت خودرو بعد از شنیده شدن صدای هشدار، خطرناک به نظر می رسد."

به همین سبب کمپانی ویمو (Waymo)، تصمیم گرفت تا بر روی تکنولوژی ای کار کند که نیازی به مداخله ی راننده در امر هدایت خودرو نباشد. این کمپانی در این زمینه اعلام کرد:" تکنولوژی ای که ما استفاده خواهیم کرد، متناسب با تمامی شرایط رانندگی خواهد بود و این امکان را برای سرنشینان فراهم خواهد شد تا بدون هیچ نگرانی از هدایت خودرو، به کار خود مشغول باشند."

ویمو، در مینی ون های کریسلر پاسیفیکا (Chrysler Pacifica) دو کنترل گر را برای هدایت خودرو قرار داده است: یکی برای شروع حرکت و دیگری برای توقف خودرو در مکان تعیین شده. این کمپانی از یک برنامه ی پایلوت جدید در اطراف فونیکس (Phoenix) استفاده می کند. البته این منطقه ی کوچک، محدود به مناطقی است که نقشه ی راه آن به طور کامل در اختیار ویمو باشد. مدیر این کمپانی، درباره ی زمان توسعه ی این محدوده ی آزمایشی، اطلاعات دقیقی را فاش نکرده است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین