لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

زندگی پس از مرگ خودروهای فولکس واگن بیتل در اتیوپی

در گاراژ آقای نایف در شهر آدیس آبابا کشور اتیوپی، یک فولکس واگن بیتل که بیش از 50 سال از تولید آن می گذرد، به حیات خود ادامه می دهد. در این شهر قطعات خودروهای از کار افتاده، دور انداخته نمی شود بلکه برای تعمیر سایر خودروها استفاده می شود.

خودروی بیتل برای اولین بار در سال 1930 و به دستور هیتلر به منظور تولید خودروی ارزان قیمت که قابلیت استفاده ی عموم مردم را داشته باشد، تولید شد. بعد از جنگ جهانی، میلیون ها دستگاه از این خودرو در سراسر جهان فروخته شد و در سال 1960 نیز این خودرو ستاره ی فیلم “ Love Bug” بود.

تولید نسخه ی اورجینال این خودرو در سال 2003 متوقف شد. به همین جهت قطعات اصلی این خودرو را به سختی می توان در یدک فروشی ها پیدا کرد. همین امر سبب شده که مکانیک های کشور اتیوپی، قطعات خودروهای از کار افتاده را جدا کرده و سایر خودروهای بیتل را با این قطعات تعمیر کنند. به این ترتیب طول عمر این خودرو ها نیز افزایش می یابد.

آقای نایف، مرد 74 ساله ای که صاحب یک گاراژ کهنه در کشور اتیوپی بوده و بیش از 6 دهه بر روی خودروهای بیتل کار کرده است. او می گوید:" اگر خودرویی در وضعیت بدی قرار داشته باشد، ما قطعات آن ها را جدا می کنیم و در خودروهایی که به آن قطعات نیاز دارند استفاده می کنیم. به این ترتیب است که طول عمر این خودروها را در کشورمان افزایش می دهیم. خودروی فولکس واگن بیتل، به عنوان یک خودروی ایده آل برای افراد با درآمد کم است. این خودروها هیچ موقع شما را مایوس نمی کنند. آن ها شما را به همه جا می برند و عملکرد فوق العاده ای دارند. کاش آلمانی ها تولید این خودروها را ادامه می دادند. چون زمانی که تولید آن ها متوقف شد، دیگر قطعات جدیدی برای جایگزین کردن قطعات فرسوده در دست نیست. آن ها خودروهایی دوست داشتنی هستند و هنگامی که آن ها را تعمیر می کنم حس خوبی به من دست می دهد. اگر بخواهید رنگ بدنه ی این خودرو را عوض کنید اصلا به مشکلی بر نخواهید خورد چراکه آن ها به خوبی رنگ هر رنگی را جذب می کنند."

حدود 8 هزار دستگاه خودروی تجاری و سایر خودروها در اتیوپی برای بازار داخلی تولید شده است. همزمان با رشد طبقه ی متوسط دراین کشور، خودروهای وارداتی جدیدی به این کشور وارد می شود.

اما همچنین خودروی بیتل در کشور اتیوپی طرفداران خاص خود را دارد و برخی از افراد به این خودرو به چشم یک نوستالژی می نگرند.

یک تاجر 41 ساله ، می گوید:" برادر زن من یک فولکس واگن خریده بود و در آن زمان، من یک دانش آموز نوجوان بودم. رانندگی را با همین خودرو از همان زمان یاد گرفتم. این خودرو را خیلی دوست دارم و رانندگی با آن خیلی راحت است و همین امر سبب شد که با وجود توان مالی بالاتر، یکی از این خودروها را بخرم."

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین