لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

وقتی یک کمپانی چینی از همکاری با بی ام و می گوید

بنابر خبرگزاری رویترز، کمپانی گریت وال (Great Wall) قصد دارد تا با کمپانی بی ام و در زمینه ی فروش برند مینی (Mini) همکاری کند.

کمپانی بی ام و نیز در پاسخ به این خبر اعلام کرد که آماده ی مذاکره برای همکاری با این کمپانی چینی است. البته یکی از کارکنان رسمی کمپانی بی ام و در پی انتشار این اخبار اعلام کرده که این کمپانی به طور مستقیم اعلام همکاری با کمپانی گریت وال را تایید نکرد، بلکه از همکاری فعلی با کمپانی برلیانس (Brilliance) ابراز خوشنودی کرده است.

بی ام و اعلام کرده است که می خواهد بازار فروش خودروی مینی (Mini) در چین و سایر نقاط دنیا را گسترش دهد. بر این اساس آینده ی فروش این خودرو، وابسته به مدل های جدید و همکاری های بیشتر در فروش این خودرو است. همچنین کمپانی بی ام و معتقد است توسعه ی بازار فروش این خودرو در چین تنها توسط یک کمپانی داخلی امکان پذیر است. بر این اساس به نظر می رسد کمپانی بی ام و به طور جدی تمایل به همکاری با کمپانی گریت وال دارد.

حدود یک ماه و نیم پیش نیز کمپانی گریت وال اقدام به خرید سهام کمپانی فیات کرایسلرکرد اما رییس بخش اجرایی کمپانی کرایسلر، اعلام کرد که این کمپانی هیچ درخواستی را به صورت رسمی در این باره دریافت نکرده و با هیچ کمپانی ای همکاری ندارد.

هرچند که اقدام شرکت گریت وال مبنی بر تغییر رویه از خرید برند SUV به خرید خودروهای فشرده، تا حدودی عجیب به نظر می رسد اما به نظر برخی کارشناسان، کمپانی گریت وال صرفا به دنبال تولید محصول یا برند خاصی نیست، بلکه به دنبال دریچه ای برای وارد شدن به بازارهای غربی پیدا کند.

 

این اتفاق تازه ای برای این کمپانی محسوب نمی شود، چراکه در سال 2013 اعلام کرد که به دنبال راهی برای فروش خودرو در بازارهای آمریکا است. البته این اتفاق تا به این روز عملی نشده و دلیل آن را می توان در محصولات نه چندان جذاب آن ها جست.

در نهایت، این کمپانی تصمیم گرفت که به جای صرف بودجه ی عظیم برای تولید خودروهای مختلف به منظور فروش در آمریکا و اروپای غربی، سهام یک کمپانی در این مناطق را بخرد و یا با این کمپانی ها همکاری کند. برای مثال اگر این کمپانی می توانست کمپانی جیپ یا فیات کرایسلر را بخرد، به امکانات این کمپانی ها و نیاز های بازار دسترسی پیدا می کرد. تجربه نشان داده است که همکاری با کمپانی های خودروسازی غربی بسیار مفید خواهد بود. همکاری کمپانی جیلی (Geely) با کمپانی ولوو از نمونه های این دست فعالیت هاست که البته قرار بر این است که این همکاری تا سال 2021 ادامه داشته باشد.

 در مورد کمپانی بی ام و، و برند مینی Mini، اگرچه دسترسی به پلت فرم ها و تکنولوژی های این کمپانی برای استفاده در محصولات خود در ابتدا میسر نباشد، اما قطعا در طول زمان از این امکانات بهره خواهد برد و این امر می تواند به آن ها کمک کند تا نیاز بازارها را نیز بهتر درک کرده و خودروهای خود را بر اساس نیازهای بازارهای غربی تولید کنند. در عوض کمپانی بی ام و نیز می تواند از این طریق فروش خودروهای خود را در چین توسعه دهد. همچنین همکاری با کمپانی گریت وال برای تولید قطعات و اجزای خودروی مینی نیز می تواند هزینه های تولید این خودرو را برای شرکت بی ام و کاهش دهد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین