لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

وسپا جیورنی (Vespa Sei Giorni) : موتورسیکلتی از دل تاریخ

در حالی که تمامی محصولات کمپانی وسپا (Vespa) دارای یک پیش زمینه ی تاریخی هستند، نسخه ی محدود وسپا جیورنی (Sei Giorni) با یک تاریخ بسیار جذاب اثرگذار در طراحی آن همراه است. کمپانی وسپا (Vespa) ،این موتور را "قدرتمند ترین و پیشرفته ترین" موتور دارای پیشرانه ی 278 سی سی نامیده است. این پیشرانه توانایی تولید 20 اسب بخار قدرت و 16 پوند فوت گشتاور را دارد.

برای اطلاع از طراحی این موتور، بهتر است تا کمی از تاریخچه ی آن بدانیم. کمپانی موتورسازی پیاجیو (Piaggio)، در سال 1951، یک موتورسیکلت اسکوتر تولید کرد تا بتواند با موتور های آفرود در مسابقات (Sei Giorni Internazionale Di Varse) که یکی از دشوارترین مسابقات موتورسواری آن دوره بود، رقابت کند. نه تنها وسپا (Vespa) توانست با موفقیت به خط پایان برسد، بلکه موتور اسکوادرا کورس (Squadra Corse) توانست مقام اول این رقابت را به خود اختصاص دهد. به منظور بزرگداشت این رویداد، کمپانی وسپا (Vespa)، در تولید موتور “Sport 6 Giorni” از موتور سیکلت کورس (Corse) الهام گرفت.

عجیب ترین نکته در طراحی ظاهری این موتور، محل قرارگیری چراغ اصلی است که به طرز جالبی در ارتفاع پایینی قرار دارد. اکثر قسمت های بدنه این موتور از جنس ورق های استیل هستند. صندلی آن نیز در عین حال که طراحی جالبی دارد، راحتی مد نظر موتورسواران را نیز تامین می کند.

وسپا جیورنی (Sport 6 Giorni)، بر اساس فریم Monocoque ساخته شده است. سیستم تعلیق این موتور متشکل از یک فورک به همراه فنر کویلی و کنترل هیدرولیکی در قسمت جلو و یک جفت ضربه گیر هیدرولیکی در قسمت عقب است. سیستم ترمز آن نیز شامل یک دیسک هیدرولیکی 220 میلی متری از جنس فولاد ضد زنگ در قسمت جلو و عقب که به منظور تقویت این سیستم به ترمز ABS نیز مجهز است.

قلب تپنده ی این موتور یک پیشرانه ی 278 سی سی دارای 4 سوپاپ است. این پیشرانه در دور موتور 7750 ، توانایی تولید حداکثر 21.2 اسب بخار قدرت و میزان گشتاور تولیدی 16.2 پوند فوت را دارد. جعبه دنده ی این موتور سیکلت نیز از نوع اتوماتیک (CVT) است.

قیمت رسمی این موتور 7.699 دلار اعلام شده است.

اصلی ترین رقیب موتور وسپا جیورنی (Vespa Sei Giorni)، موتور سیکلت کی وای ام  (KYMCO GT 300i) بوده که به پیشرانه ی 298.9 سی سی با توانایی تولید 29.5 اسب بخار قدرت و 22 پوند فوت گشتاور مجهز است. قیمت این موتورسیکلت نیز از 4.899 دلار در بازار به فروش می رسد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین