لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

کراس اوور الکتریکی میتشوبیشی به نام ایوو (Evo)

احتمالا تا الان اخبار مربوط به خودروی مفهومی Evolution کمپانی میتسوبیشی را که در نمایشگاه خودروی توکیو معرفی شد، شنیده اید. این خودرو قرار است تا به عنوان یک خودروی الکتریکی عرضه شود. معمولا نام Evolution برای خودروهایی به کار می رود که هنوز کار زیادی تا کامل شدن نسخه ی نهایی  دارند. البته این بدین معنی نیست که نسخه ی اولیه از کیفیت نا مناسبی برخوردار است. در واقع کمپانی میتسوبیشی با نام گذاری این خودرو با نام Evolution دست به اقدام هوشمندانه ای زده است.

تولید نسخه ی کراس اوور میتسوبیشی Evo از نظر صاحب نظران، بهترین اقدام ممکن کمپانی میتسوبیشی در زمان حاضر است. با توجه به اینکه در سال های اخیر، مردم علاقه ی بیشتری به خودروهای کراس اوور کوچک نشان داده اند، همین امر صنعت خودروسازی را به این سمت سوق داده که سرمایه گذاری در تولید خودروهای کوچک مانند کراس اوور، به لحاظ اقتصادی، سودمند خواهد بود. به همین خاطر، کراس اوور ها، تنها خودروهایی هستند که کمپانی میتسوبیشی می تواند با خیال راحت برای تولید، روی آنها سرمایه گذاری کند.

 اگرچه ما همچنان دوست داریم تا یک مدل جدید از سدان EVo را ببینیم اما کمپانی میتسوبیشی تمایل ندارد تا میزان بودجه ی هنگفتی را به خاطر بخش کوچکی از بازار سدان صرف کند. حتی سرمایه گذاری در بازار خودروهای سدان معمولی نیز برای این کمپانی زیاد سودآور نیست چراکه هم ظرفیت بازار در حال کاهش است و هم رقبای زیادی در این بازار وجود دارند.

نکته ی دیگر درباره ی کراس اوور Evo این است که رانندگی با این خودرو احتمالا لذت بخش تر خواهد بود. برخی از کراس اوورها سبب شده که در نگاه مشتریان، جایگاه مناسبی پیدا نکنند، چراکه همه به کراس اوورها به عنوان خودروهایی سنگین، گران قیمت، کند و کم بازده نگاه می کنند. با این وجود کمپانی نیسان با تولید Juke Nismo توانسته نظر مشتریان را به این خودرو جلب کند. این خودرو با وجود ارتفاع بلندش دارای قدرت و دینامیک مناسبی است. به همین دلیل می توان امیدوار بود تا کمپانی میتسوبیشی چنین ایده ای را بر روی کراس اوور کوچک به اجرا برساند. حتی می توان انتظار داشت تا کمپانی میتسوبیشی این کار را بهتر انجام دهد. چرا که این کمپانی سابقه ی خوبی در زمینه ی کاهش وزن و هزینه دارد.

در زمینه ی الکتریکی کردن خودروها نیز با بحث مشابهی روبرو هستیم. در میان خودروهای الکتریکی نیز شاهد ضعف های فنی و عملکردی هستیم. مانند خودرویی مثل تویوتا پریوس (Prius) که رانندگی با آن برای راننده، کسل کننده خواهد بود و یا خودرویی مانند هوندا CR-Z نیز از این دست خودروهای الکتریکی است که از عملکرد مناسبی برخوردار نیست و به همین جهت، رانندگی با آن اصلا جذاب به نظر نمی رسد.

این مثال ها مربوط به نمونه های واقعی هستند، و نه کانسپت. برای مقابله با این مشکل، میتسوبیشی قصد دارد تا از دو موتور الکتریکی در نسخه ی هیبریدی Evo استفاده کرده تا این خودرو از نظر قدرت در شرایط مختلف عملکرد ضعیفی نداشته باشد. امروزه کمپانی تسلا خودروهای الکتریکی فوق العاده سریع با طیف مناسبی تولید می کند. کمپانی بی ام و نیز با تولید خودروی بی ام و i3، قدرت خود در زمینه ی تولید خودروهای الکتریکی را به همه ثابت کرده است. پس تنها گزینه ی میتسوبیشی برای پیشرفت، همان تولید خودروهای کراس اوور کوچک عادی و الکتریکی خواهد بود تا بتواند در بازار خودرو، جایگاه خوبی برای خود کسب کند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین